کد خبر: ۸۹۷۶۸۸
تاریخ انتشار : ۲۱ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۳

ریاست ایران بر اجلاس خلع سلاح سازمان ملل

از روز ۲۸ اسفند ماه ۱۴۰۲، ریاست ایران بر اجلاس خلع سلاح سازمان ملل متحد آغاز می‌گردد.
ریاست ایران بر اجلاس خلع سلاح سازمان ملل
آفتاب‌‌نیوز :

ایرنا نوشت: نشست ۲۰۲۴ اجلاس خلع سلاح سازمان ملل متحد که از روز۲۲ ژانویه (۲ بهمن) آغازشده بود تا ۱۳ سپتامبر (۲۳ شهریور ۱۴۰۳) سال جاری میلادی به کار خود ادامه خواهد داد. این اجلاس به سه بخش متوالی از ۲۲ ژانویه تا ۲۸ مارس، از ۱۳ می‌تا ۲۸ ژوئن و از ۲۹ ژوئیه تا ۱۳ سپتامبر تقسیم شده است که جمهوری اسلامی ایران برای دو مرتبه از روز ۲۸ اسفند ۱۴۰۲ (۱۸ مارس) تا ۱۰ فروردین ماه ۱۴۰۳ (۲۹ مارس) و از روز ۲۴ اردبیهشت (۱۳ می) تا ۴ خردادماه (۲۴ می) ریاست این اجلاس مهم بین المللی را برعهده خواهد داشت. در این کنفرانس بین المللی ۶۴ کشور عضویت داشته و شرکت دارند.

در این نشست بین المللی، سازمان ملل متحد، کشور‌های هند (۲۲ ژانویه تا ۱۶ فوریه)، اندونزی (۱۹ فوریه تا ۱۵ مارس)، ایران (۱۸ تا ۲۹ مارس و ۱۳ تا ۲۴ می)، عراق (۲۷ می‌تا ۲۱ ژوئن)، ایرلند (۲۴ تا ۲۸ ژوئن و ۲۹ ژوئیه تا ۱۶ اوت)، و رژیم اشغالگر صهیونیستی (۱۹ اوت تا ۱۳ سپتامبر) ریاست را بر عهده خواهند گرفت.

دستور کار اجلاس ۲۰۲۴

بر اساس قاعده ۲۷ آیین نامه داخلی، اجلاس خلع سلاح دستور کار خود را برای سال در آغاز هر جلسه سالانه تصویب خواهد کرد. در انجام این کار، کنفرانس باید توصیه‌هایی را که مجمع عمومی سازمان ملل به آن ارائه کرده، پیشنهادات ارائه شده توسط کشور‌های عضو کنفرانس و تصمیمات کنفرانس را در نظر بگیرد.

کنفرانس خلع سلاح و اسلاف آن در طی فعالیت خود، درباره توافقنامه‌های چندجانبه محدودیت تسلیحات و خلع سلاح مانند معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای، کنوانسیون منع استفاده نظامی یا هر گونه استفاده خصمانه از تکنیک‌های اصلاح محیط‌زیست، معاهده ممنوعیت استقرار سلاح‌های هسته‌ای و سایر سلاح‌های کشتار جمعی در بستر دریا و کف اقیانوس و در زیر بستر آن، کنوانسیون منع توسعه، تولید و ذخیره‌سازی تسلیحات بیولوژیکی، سمی و انهدام آنها، کنوانسیون منع توسعه، تولید، انباشت و استفاده از سلاح‌های شیمیایی و انهدام آنها، و معاهده منع جامع آزمایش‌های هسته ای، مذاکره کرده‌اند.

براساس گزارش دفتر اروپایی سازمان ملل متحد در ژنو، دستور کار کنفرانس در اجلاس سال ۲۰۲۴ میلادی، شامل موارد اصلی زیر است: توقف مسابقه تسلیحات هسته‌ای و خلع سلاح هسته‌ای، جلوگیری از جنگ هسته‌ای، جلوگیری از مسابقه تسلیحاتی در فضای ماورا جو، ترتیبات بین‌المللی مؤثر برای تضمین کشور‌های فاقد سلاح هسته‌ای در برابر استفاده یا تهدید به استفاده از سلاح‌های هسته‌ای، انواع جدید سلاح‌های کشتار جمعی و سیستم‌های جدید از این قبیل سلاح ها، سلاح‌های رادیولوژیکی، برنامه جامع خلع سلاح و شفافیت در تسلیحات.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین