کد خبر: ۸۹۷۷۶۰
تاریخ انتشار : ۲۱ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۹:۳۵

قیمت گوشت در مسیر تعادل؟!

آمار‌ها از رشد تامین نهاده دامی در سال جاری حکایت دارد، این علامتی برای بهبود وضعیت تولید و قیمت محصولات پروتئینی به‌ویژه گوشت قرمز در سال ۱۴۰۳ است.
قیمت گوشت در مسیر تعادل؟!
آفتاب‌‌نیوز :

«به خاطر گرانی و کمبود نهاده، ۶۰ راس دام خود را فروختم و یک ماشین گرفتم، پس از چند ماه برای آماده کردن زمین کشاورزی و خرید نهاده مجبور شدم ماشین و بفروشم، یک کلاهبردار چک بلامحل داد و همه به باد فنا رفت»؛ این‌ها را یک دامدار و کشاورز اردبیلی می‌گوید.

امسال میزان واردات نهاده نسبت به سال گذشته افزایش یافته است، طبق آمار در ۱۱ ماه امسال ۹۷۸ هزار تن انواع کنجاله وارد کشور شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۶ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

دامداران هم از بهتر شدن عرضه نهاده نسبت به ماه‌های قبل می‌گویند.

پیمان پاک، قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی چندی پیش از پایین آمدن قیمت نهاده نسبت به نرخ مصوب خبر داد.

زیاد بودند دامدارانی که سال گذشته دام‌های خود را به خاطر گرانی و کمبود نهاده فروختند، آمار سال گذشته هم نشان می‌دهد که ۱۶.۵ میلیون راس دام، دو برابر میزان استاندارد، دام به کشتارگاه رفته است که اثر آن به صورت کمبود عرضه و افزایش قیمت امسال خود را نشان داد.

واردات دانه‌های روغنی نیز با افزایش ۱۵ درصدی همراه بوده و تا پایان بهمن ۱۴۰۲ بیش از یک میلیون و ۷۸۳ هزا تن دانه سویا وارد کشور شده که بخشی از آن پس از استحصال روغن به عنوان کنجاله برای دام استفاده می‌شود.

امسال قیمت گوشت به بیش از ۵۰۰ هزار تومان در هر کیلو رسید، اما مسئولان وزارت جهاد کشاورزی می‌گویند که با بهتر شدن تامین نهاده در سال جاری، عرضه گوشت قرمز در سال آینده بیشتر می‌شود.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین