کد خبر: ۸۹۷۷۷۳
تاریخ انتشار : ۲۱ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۰:۴۶

علی سرزعیم: اولویت دولت بازار پول است، اما نباید بازار‌سرمایه فدا شود

علی سرزعیم، استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی: سیاست‌های پولی دولت باید با درنظر گرفتن بازار‌سرمایه باشد و مسیر رشد این بازار حفظ شود و توزان بین بازار پول و سرمایه برقرار شود.
علی سرزعیم: اولویت دولت بازار پول است، اما نباید بازار‌سرمایه فدا شود
آفتاب‌‌نیوز :

علی سرزعیم در نشست چشم‌انداز اقتصاد ایران 1403 که توسط مشاور‌سرمایه‌گذاری ترنج برگزار شد، گفت: وظیفه دولت حمایت و دخالت در بازار‌سرمایه نیست، وظیفه دولت نظارت است.

دولت نباید دغدغه شاخص را داشته باشد، بازا‌ر‌سرمایه تعدادی سرمایه‌گذار دارد که می‌خواهند با یکدیگر رقابت کنند و سازمان بورس باید شرایط را برای رقابت عادلانه فراهم کند، مثلا کسی به رانت اطلاعاتی دسترسی نداشته باشد، سهام پروژه نشود و...

وی افزود: وقتی این اقدامات صورت بگیرد بازار‌سرمایه عمق پیدا می‌کند، و دولت می‌تواند اوراق و سایر دارایی‌های خود را در این بازار‌ عرضه کند.

سر‌زعیم، اضافه کرد: به نظر می‌رسد بازار‌سرمایه اولویت اول دولت نیست، نگرانی اصلی دولت تورم است که نگرانی صحیحی است و اولویت دولت در حال حاضر سیاست‌های پولی است، اما نباید بازار‌سرمایه فدا شود. سیاستگذاری‌ها باید با درنظر گرفتن بازار‌سرمایه باشد و مسیر رشد این بازار‌ حفظ شود و کم کم توزان بین بازار‌ پول و سرمایه برقرار شود.

این اقتصاد‌دان، افزود: ابزارهای مالی مدرن و جدید مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری باید توسعه پیدا کند و همچنین حجم تامین‌مالی از طریق بازار‌سرمایه افزایش پیدا کند، درحال حاضر بیشترین حجم تأمین مالی از طریق بانک صورت می‌گیرد در حالی که بازار‌سرمایه ابزارهای متنوعی برای تامین‌مالی کوتاه مدت برای سرمایه‌ در گردش و تامین مالی بلند‌مدت دارد.

 نشست چشم‌انداز اقتصاد ایران در سال 1403 توسط مشاور‌سرمایه‌گذاری ترنج باحضور دکتر علی سرزعیم، اقتصاددان و بهادر برهان، معاون سرمایه‌گذاری شرکت ترنج با محویت تحلیل متغیرهای اقتصاد کلان و چشم‌انداز بازار‌سرمایه در سال 1403 برگزار شد.

منبع: تابناک
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین