کد خبر: ۸۹۸۰۱۵
تاریخ انتشار : ۲۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۰:۳۴

انفجار منزل مسکونی در همدان

مدیرعامل آتش نشانی همدان: این حادثه ساعتی قبل در منزلی واقع در شهرک فرهنگیان همدان رخ داد و بلافاصله در پی تماس با سامانه ۱۲۵ آتش‌نشانان به محل حادثه اعزام شدند.
انفجار منزل مسکونی در همدان
آفتاب‌‌نیوز :

رییس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری همدان گفت: انفجار منزل مسکونی در شهرک فرهنگیان این شهر ۲ مصدوم بر جای گذاشت و نوجوان ۱۳ ساله نیز از ناحیه دست دچار آسیب دیدگی شدید با احتمال قطع عضو شد.

سید صادق پورسینا عصر سه‌شنبه در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: این حادثه ساعت ۱۷.۳۴ دقیقه امروز در منزلی واقع در شهرک فرهنگیان رخ داد و بلافاصله در پی تماس با سامانه ۱۲۵، آتش‌نشانان به محل حادثه اعزام شدند.

وی ادامه داد: آتش نشانان پس از حضور در محل حادثه و در ارزیابی اولیه مشاهده کردند که انفجار مواد محترقه در منزلی اتفاق افتاده بود که منجر به آسیب منزل مسکونی و همچنین شکسته شدن شیشه‌های ساختمان شده لذا بسرعت وارد عمل شده و نسبت به مهار و اطفای حریق اقدام کرده و مانع از گسترش آتش سوزی به سایر قسمت‌های ساختمان شدند.

رییس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری همدان افزود: در جریان این حادثه یک کودک ۱۳ ساله در حین ساخت مواد محترقه دست ساز دچار آسیب شدید از ناحیه دست شده و یک خانم میانسال هم دچار مصدومیت شده بود که توسط عوامل اورژانس در محل به بیمارستان منتقل و آتش نشانان نیز پس از ایمنی سازی محل به ایستگاه‌های مربوطه مراجعت کردند.

پورسینا تاکید کرد: ۵۰ تیم آتش نشانی همدان برای انجام عملیات‌های امدادی مورد نیاز و احتمالی در چهارشنبه پایان سال جاری موسوم به چهارشنبه سوری آماده هستند.

به گفته وی، ۱۰ ایستگاه ثابت آتش نشانی همدان نسبت به اعزام تیم‌های عملیاتی در سطح شهر همدان در چهارشنبه پایان سال اقدام می‌کنند.

پورسینا بیان کرد: همچنین هفت خودروی آتش نشانی به صورت سیار با استقرار در نقاط مختلف شهر همدان عملیات امدادی در صورت بروز حوادث چهارشنبه سوری را انجام می‌دهند.

وی افزود: چهارشنبه آخر سال سنتی و از دیرباز در بین ایرانیان بوده است، اما امروزه این مراسم هر ساله با حوادث تلخی همراه است و برخی از جوانان بدون اینکه از گذشته این رسم و آئین خبری داشته باشند با استفاده از مواد محترقه خطرناک و پُر سر و صدا چهارشنبه آخر سال را به کام خود و دیگران تلخ می‌کنند.

وی با بیان اینکه هر ساله در این ایام شاهد سوانح و حوادثی دلخراش هستیم افزود: با وجود فرهنگ‌سازی‌ها و آموزش‌های ارائه شده از سوی ارگان‌های امدادی مختلف باز هم نوجوانان و جوانان ناآگاه با ساخت و استفاده مواد محترقه غیر استاندارد و دست ساز تهدید جدی برای جان خود و دیگران همشهریان هستند.

رییس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری همدان، نگهداری مواد محترقه، تهیه و ساخت وسایل آتش بازی در منزل، زیرزمین و محل کار را خطرساز اعلام کرد و ادامه داد: والدین باید مواظب فرزندان خود در این باره باشند.

پورسینا با ارائه نکاتی در خصوص حوادث و خطرات ناشی از شب چهارشنبه آخر سال ابراز امیدواری کرد: با رعایت این اصول هر ساله از این شب و برپایی این جشن بدون کوچک‌ترین آسیبی لذت کافی را ببریم.

وی توصیه کرد: همشهریان از حمل مواد محترقه، آتش زا و انفجاری حتی با مقادیر بسیار کم در جیب و کیف و ریختن مواد سریع الاشتعال مانند نفت و بنزین بر روی آتش به شدت خودداری کنند.

رییس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری همدان با بیان اینکه مردم در چهارشنبه آخر سال از ایجاد آتش‌های حجیم و غیرقابل کنترل خودداری کنند، تاکید کرد: مواد آتش زا (محترقه، منفجره) را به طرف افراد و زیر خودرو‌ها پرتاب نکنید.

پورسینا ادامه داد: از پرتاب مواد آتش زا مثل فشفشه و موشک بر روی درختان، پشت بام و بالکن خانه‌ها و قرار دادن ظروف تحت فشار از جمله کپسول، اسپری و حشره کش‌ها بر روی آتش خودداری شود.

وی با بیان اینکه مردم در صورت بروز حوادث ضمن خونسردی با شماره ۱۲۵ تماس حاصل بگیرند ابراز امیدواری کرد تا با رعایت ضوابط و هشدار‌های ایمنی توسط شهروندان شاهد برپایی جشن چهارشنبه پایان سال توام با شادی و نشاط باشیم.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین