کد خبر: ۸۹۸۷۳۹
تاریخ انتشار : ۲۶ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۷:۴۵

در جلسه شورای عالی مسکن چه گذشت؟ /۱۰ هزار واحد به نیرو‌های مسلح واگذار شد

در جلسه امروز شورای عالی مسکن ۱۰ هزار و ۹۴ واحد از واحد‌های مسکونی احداث و به مالکان واگذار شد، همچنین عملیات احداث ۱۴ هزار واحد مسکونی جدید نیز رسما آغاز شد.
در جلسه شورای عالی مسکن چه گذشت؟ /۱۰ هزار واحد به نیرو‌های مسلح واگذار شد
آفتاب‌‌نیوز :

سید ابراهیم رئیسی صبح امروز شنبه در ضمن پانزدهمین جلسه شورای‌عالی مسکن، در آیین واگذاری ۱۰ هزار و ۹۴ واحد مسکونی نیرو‌های مسلح و نیز امضای دستورالعمل اجرایی ماده ۲۵ قانون جهش تولید مسکن میان وزرات راه و شهرسازی و وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح حضور یافت.

بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده نیرو‌های مسلح در قالب نهضت ملی مسکن متعهد شده‌اند با کمک دولت ۵۰۰ هزار واحد مسکونی احداث کنند. بنا به آمار ارائه شده احداث حدود ۲۳۰ هزار واحد از این تعداد آغاز شده و در مراحل مختلف ساخت از واگذاری زمین تا مراحل پایانی ساخت قرار دارد.

در مراسم امروز ۱۰ هزار و ۹۴ واحد از واحد‌های مسکونی احداث شده به مالکان واگذار شد و عملیات احداث ۱۴ هزار واحد مسکونی جدید نیز رسما آغاز شد.

همچنین در مراسم امروز دستورالعمل اجرایی ماده ۲۵ قانون جهش تولید مسکن بین وزرای راه و شهرسازی و دفاع و پشتیبانی نیرو‌های امضا شد. مهمترین ویژگی این دستورالعمل ورود زمین‌های بلااستفاده نیرو‌های مسلح با اولویت تامین مسکن خانواده‌های نیرو‌های مسلح به شبکه زمین کشور است تا بتواند بخشی از نیاز‌ها به مسکن در مناطق مختلف را برطرف کند.

به گفته وزیر راه و شهرسازی تا کنون تعداد واحد‌های مسکونی که در قالب نهضت ملی مسکن ساخت آن‌ها آغاز شده از ۲ میلیون ۲۴۹ هزار واحد عبور کرده است.

رئیسی در این جلسه گفت: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران مظهر اقتدار کشور و نظام هستند و از عناصر اصلی برای اقتدار کشور و نظام‌محسوب می‌شوند.

رئیس جمهور محوری ترین عنصر در نیرو های مسلح را نیروی انسانی دانست و گفت: تجهیزات و کارهای نرم افزاری و سخت افزاری مهم است ولی نیروی انسانی در نیروهای مسلح محوریت دارد و در نیروی انسانی انگیزه و آرامش بسیار حائز اهمیت است، کسی که پشتوانه امنیت یک کشور است باید از آرامش برخودار باشد.

وی تفاهمی را که امروز میان وزرای راه و شهرسازی و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح امضا شد، در شتاب بخشیدن به تامین زمین و ساخت واحدهای مسکونی توسط نیروهای مسلح بسیار مفید و راهگشا دانست و با قدردانی از همه تلاش‌های صورت گرفته در این راستا، خواستار تداوم تلاش جهادی همه دست‌اندرکاران ساخت مسکن در نیروهای مسلح و دیگر بخش‌ها برای به سرانجام رسیدن نهضت ملی مسکن شد.

وی گفت: بالاترین مصرف در سبد زندگی به مسکن اختصاص دارد و سهم بسزایی دارد و تامین مسکن برای نیروهای مسلح می تواند آرامش رابرای آنان فراهم آورد. همت ستاد کل نیروهای مسلح و فرماندهان محترم عالی با همکاری وزارت راه و شهرسازی و استانداری ها برای تامین مسکن قابل تقدیر است.  امروز خرسندیم که ۱۰ هزار واحد مسکونی  به نیروهای مسلح تحویل می‌شود. همچنین آغاز ۱۴ هزار واحد مسکونی را با نام شهید بزرگ ماه مبارک رمضان امیرالمومنین (ع) رقم می زنیم.

در این جلسه مهرداد بذرپاش، احمد وحیدی و امیر سرتیپ محمدرضا آشتیانی وزرای راه و شهرسازی، کشور و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و همچنین سردار سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، سردار موسوی فرمانده کل ارتش، سردار سلامی فرمانده کل سپاه و سردار احمدرضا رادان فرمانده کل نیروی انتظامی نیز حضور داشتند.

سرلشکر موسوی: بیش از ۷۸هزار واحد مسکونی در دست ساخت داریم

امیر سرلشکر «سید عبدالرحیم موسوی» فرمانده کل ارتش نیز در این جلسه با بیان اینکه ۵۴ هزار و ۵۰۰ واحد مسکن در حال ساخت و اجرا است مطرح کرد: این تعداد در مرحله اعطای پروانه تا تحویل قرار دارد. همچنین ۲۳ هزار و پانصد واحد در حال راه اندازی است که جمع آن‌ها ۷۸ هزار واحد است که از این تعداد واحد ۶۴ هزار و ۴۰۰ واحد اراضی آن توسط خود ارتش تامین شده و ۱۳ هزار و ۶۰۰ واحد آن را وزارت راه و شهرسازی تامین کرده است. به دنبال این هستیم که خودمان را به تکمیل ۱۵۰ هزار واحد برسانیم در حال کار با وزارت راه و شهرسازی هستیم.

وی مهمترین موضوع چالشی در امر مسکن را موضوع منابع مالی برشمرد و بیان کرد: کار کنان نه آورده آنچنانی دارند و نه توان پرداخت اقساط، البته در ارتش هر کمکی می‌توانستیم انجام داده ایم ودر کنار آن هم بانک‌ها کمک می‌کنند. بانک سپه از ابتدای سال ۱۴۰۲ تاکنون ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان منابع و تسهیلات و ۶۰۰ میلیارد ال سی در اختیار ما قرار داده است، بانک تجارت نیز ۶۰۰ میلیارد الی سی تسهیلات در اختیار ما قرار داده ک امیدواریم بتوانیم از این ظرفیت بیشتر استفاده کنیم و هر طور هم که رییس جمهور تشخیص دهند کمک شود این کار بهتر از قبل پیش خواهد رفت.

فرمانده کل ارتش درباره توقف ساخت مسکن ارتش در کنار باغ گیاه شناسی افزود: در چیتگر ۱۶ هزار و پانصد واحد در حال ساخت داریم که به گفته مسئولین باغ گیاه شناسی معارض با این باغ شد، کار به مسایل قضایی رسید که همه مراجع قضایی حکم را به نفع بنیاد تعاون ارتش دادند حتی دیوان عالی کشور هم حکم را به نفع بنیاد تعاون ارتش داد.

سرلشکر موسوی ادامه داد:، اما به خاطر این که باغ گیاه شناسی یک ثروت ملی است ما حاضر شدیم که کمک کنیم و هر طور که می‌شود این مشکل را حل کنیم تا این ثروت ملی حفظ شود. بر همین اساس رییس جمهور آقای منصوری را مامور این کار کرد که چند جلسه در این مورد تشکیل شد و در نهایت در جلسات تکالیفی برای ارتش، شهرداری و وزارت جهاد کشاورزی مشخص شد که ارتش از همان روز به تکلیف خود عمل کرد یعنی کار را در آنجا متوقف کردیم قرار شد وزارت جهاد کشاورزی زمینی را در اختیار بنیاد تعاون ارتش قرار دهد و شهرداری جواز مجانی دهد که این مشکل حل شود.

سردارسلامی: در سپاه ۱۰۰ هزار نفر فاقد مسکن هستند

سردار سرلشکر پاسدار "حسین سلامی" فرمانده کل سپاه نیز در این جلسه گفت: اکثر کارکنان جوان سپاه فاقد مسکن هستند و این‌ها امروز در مناطق مرزی از شمال غرب کشور، جنوب غرب، جنوب شرق، شمال شرق، در حال حراست از امنیت ملی کشور در مرز‌ها هستند. بخش زیادی از آن‌ها داخل سایت‌های موشکی و پدافند هوایی سپاه آماده برای هر اقدامی هستند.

وی افزود: نیمی از کارکنان جوان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی امروز در هجرت زندگی می‌کنند یعنی دور از خانواده هستند؛ بنابراین مسکن برای این کارکنان علاوه بر این که آرامش خاطر را فراهم می‌کند و همچنین به صیانت خانواده‌ها کمک می‌کند باعث می‌شود بار فشار معیشتی از دوش آن‌ها برداشته شود. ما اینجا به مسکن فقط به عنوان یک بستری برای معیشت مطمئن نگاه نمی‌کنیم بلکه وسیله‌ای است برای این که آن‌ها بتوانند با اطمینان خاطر ماموریت‌های سخت خود را انجام دهند.

سردار سلامی ادامه داد: در مجموع در سپاه صد هزار نفر فاقد مسکن هستند که برنامه ریزی شده در مرحله اول برای ۴۸ هزار نفر از این کارکنان مسکن را تامین کنیم. از این ۴۸ هزار نفر ۹ هزار و صد واحد به افراد طی دو سال گذشته تحویل شده است. البته این برنامه ریزی مربوط به ۵ سال گذشته است.

فرمانده کل سپاه گفت: ۲۰ هزار و ۱۵۲ واحد در حال ساخت است که درصد‌های پیشرفت متفاوتی دارد. ساخت انفرادی ۷ هزار است که آن‌ها وام گرفته اند که خودشان یا بسازند یا بخرند. ۱۱ هزار نفر را هم در حال اخذ مجوز هستیم. با این حال برای ۵۲ هزار نفر کسری داریم که امیدواریم با اقداماتی که صورت بگیرد برای آن‌ها هم واحد مسکن پیش بینی کنیم. البته پیشنهاداتی داریم که اگر عملی شود خیلی کمک می‌کند. اول تامین زمین برای فاقدین مسکن است که یکی از مشکلات اساسی است، اگر کمکی برای تامین زمین و تسهیلات بانکی برای ساخت مسکن سازمانی کمک شود که دراینجا ۵۰ هزار واحد را در در دستور کار قرار داده ایم برای این که سال به سال کارکنان جدیدی به ما اضافه می‌شوند و آن‌ها همچنان جزو کسانی هستند که نیازمند مسکن هستند.

سردار سلامی با بیان این که سود تسهیلات بانکی زیاد است گفت: با توجه به وضعیت پایین حقوق‌ها فشار مضاعفی را روی دوش کارکنان ما گذاشته است لذا درخواست کاهش سود تسهیلات بانکی را داریم و پیشنهاد ما این است که برای تامین تسهیلات بانکی حداقل به میزان ۵۰ درصد قیمت تمام شده یک واحد مسکونی تسهیلات داده شود و امیدواریم در بخش زیرساخت طرح‌ها از قبیل آب و برق وگاز و ساخت مساجد و مدارس هم کمک‌هایی صورت بگیرد که بتوانیم از عهده این نیاز واقعی و ضروری کارکنان بر بیاییم

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین