کد خبر: ۸۹۸۹۳۳
تاریخ انتشار : ۲۷ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۹

امانوئل مکرون: احتمالا ناتو علیه روسیه عملیات زمینی کند

«شاید در مقطعی و من این را نمی‌خواهم و شروع به انجام آن نخواهم کرد، باید برای مقابله با نیرو‌های روسیه عملیات زمینی انجام داد.»
امانوئل مکرون: احتمالا ناتو علیه روسیه عملیات زمینی کند
آفتاب‌‌نیوز :

علی‌رغم تکذیب مقامات و سران ارشد اروپا برای ارسال نیروی زمینی به جنگ اوکراین، رییس‌جمهور فرانسه مدعی شد که احتمال عملیات زمینی ناتو علیه روسیه وجود دارد.

امانوئل مکرون، رییس‌جمهور فرانسه در گفتگو با روزنامه فرانسوی «لوپاریزین» اعلام کرد «شاید در مقطعی و من این را نمی‌خواهم و شروع به انجام آن نخواهم کرد، باید برای مقابله با نیرو‌های روسیه عملیات زمینی انجام داد.»

در اواخر ماه فوریه هم ماکرون مدعی شد که پاریس تمام تلاش خود را برای جلوگیری از «پیروزی روسیه در جنگ اوکراین» انجام خواهد داد. به گفته ماکرون رهبران کشور‌های غربی در مورد امکان اعزام نیرو به اوکراین گفتگو کردند، اما هنوز توافقی حاصل نشده است.

امانوئل مکرون دیروز نیز در گفتگو با تلویزیون اوکراین اعلام کرد فرانسه در زمان برگزاری بازی‌های المپیک در پاریس خواستار توقف درگیری‌ها در اوکراین خواهد شد؛ ماکرون با این حال مدعی شد که در صورت تشدید درگیری‌ها، فرانسه آماده واکنش است، اما آغازگر تجاوز نخواهد بود.

بازی‌های المپیک تابستانی امسال از ۲۶ جولای تا ۱۱ آگوست (۵ تا ۲۱ مرداد) در پاریس برگزار می‌شود. وی همچنین گفت که آماده است با ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه، درباره پیشنهادات کاهش تنش در اوکراین گفتگو کند.

مکرون دراین‌باره گفت که «من تلفن را (در صورت تماس پوتین) برمی‌دارم. این مسئولیت من است و به پیشنهاد او گوش خواهم داد. نقش فرانسه (در جنگ اوکراین) این است که عصب جنگ باشد… از سوی دیگر، لازم است که همه چیز لازم را برای تقویت توان دفاعی ارتش اوکراین تجهیزات نظامی فراهم کند، اما در عین حال برای ترویج تنش زدایی به اوکراین تلاش کند... اگر پوتین بخواهد چیزی ارائه دهد، به پیشنهاد او گوش خواهم داد.

وی در ادامه مدعی شد: ما برای هر چالشی آماده ایم، اگر دور دیگری از تنش‌ها از سوی روسیه رخ دهد، برای امنیت اوکراین و اروپایی‌ها آماده واکنش خواهیم بود، اما فرانسه اولین نفری نخواهد بود که تجاوز را آغاز می‌کند.

پس از کنفرانسی که در اواخر فوریه به میزبانی پاریس درباره اوکراین برگزار شد ماکرون گفت که رهبران غربی درباره امکان اعزام نیرو به اوکراین گفتگو کرده‌اند و اگرچه هیچ اجماع در این زمینه حاصل نشده، اما نمی‌توان چیزی را رد کرد.

این اظهارات ماکرون با انتقادات گسترده‌ای مواجه شد و اکثر اعضای اتحادیه اروپا از جمله آلمان، جمهوری چک و لهستان ایده استقرار نیرو‌های غربی در اوکراین را رد کردند.

دراین‌باره اولاف شولز، صدراعظم آلمان گفت که «هیچ سربازی در خاک اوکراین از سوی کشور‌های اروپایی یا اعضای ناتو به آنجا اعزام نمی‌شود».

دیمیتری پسکوف، سخنگوی دولت روسیه در واکنش به اظهارات مکرون تاکید کرد که ورود چکمه‌های احتمالی نیرو‌های ناتو به زمین اوکراین منجر به درگیری اجتناب‌ناپذیر بین روسیه و ناتو خواهد شد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین