کد خبر: ۸۹۹۵۶۹
تاریخ انتشار : ۰۱ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۷:۰۱

کدام سال در دهه گذشته رکورددار گرما بود؟

سازمان جهانی هواشناسی (WMO) می‌گوید ۱۰ سال گذشته، رکورد گرم‌ترین سال‌ها در جهان شکسته شد و سال ۲۰۲۳ از ژانویه تا دسامبر گرم‌ترین دوره، از زمان شروع ثبت دما بوده است.
کدام سال در دهه گذشته رکورددار گرما بود؟
آفتاب‌‌نیوز :

این یافته از نکات محوری گزارش سالانه سازمان یادشده است که روز گذشته (سه‌شنبه) در دومین روز نشست سازمان ملل در ژنو ارائه شد.

بر اساس این گزارش میانگین هوا نزدیک به سطح زمین، ۱.۴۵ درجه سانتیگراد بالاتر از سطح پایه قبل از انقلاب صنعتی بوده است. در حالی که بر اساس توافقنامه اقلیمی پاریس در سال ۲۰۱۵، افزایش دما باید به ۱.۵ درجه سانتیگراد بالاتر از سطح قبل از انقلاب صنعتی محدود شود.

«سلست سائولو»، دبیرکل WMO ضمن ارائه این گزارش گفت: گرم شدن اقیانوس‌ها، عقب‌نشینی یخچال‌های طبیعی و آب شدن یخ‌های قطبی در وضعیتی بسیار نگران‌کننده است.

در سال ۲۰۲۳، بیش از ۹۰ درصد اقیانوس‌ها تحت تأثیر گرمایش زمین قرار گرفتند. آمارها نشان می‌دهد که یخچال‌های طبیعی نیز بیشترین میزان ذوب یخ را از سال ۱۹۵۰ تجربه کرده‌اند. وسعت یخ‌های قطب جنوب نیز کمترین میزان خود را نشان می‌دهد به طوری که طبق داده‌های اواخر زمستان ۲۰۲۳، وسعت این یخ‌ها یک میلیون کیلومتر مربع کمتر از رکورد منفی قبلی بوده است.

به گزارش دویچه‌وله، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در این کنفرانس هشدار داد رکوردهای متعدد گرما، کره زمین را سیاره‌ای در لبه پرتگاه نشان می‌دهد.

او در ادامه با اشاره به این که استفاده از سوخت‌های فسیلی منجر به بروز فاجعه آب و هوایی بی‌سابقه‌ای شده است، تاکید کرد زنگ خطر افزایش دما در جهان به صدا درآمده است. گوترش اوایل دسامبر ۲۰۲۳ و در جریان نشست دوهفته‌ای تغییرات اقلیمی در دبی نیز در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی اکس (توییتر سابق) نوشته بود: چه بخواهید و چه نخواهید، حذف تدریجی سوخت فسیلی اجتناب‌ناپذیر است. امیدواریم خیلی دیر نشود.

این اظهارات او در واکنش به کشورهای تولیدکننده نفت و گاز بوده است، کشورهایی از جمله کویت و عربستان سعودی که با به کارگیری واژه حذف سوخت‌های فسیلی در متن پیش‌نویس توافق نهایی این نشست مخالف بودند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین