کد خبر: ۸۹۹۷۵۵
تاریخ انتشار : ۰۲ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۷:۳۵

فیلم| استقبال باغ وحش چستر از دو پلنگ برفی پس از یک قرن

دو پلنگ برفی شایان ستایش برای اولین بار پس از ۹۳ سال به باغ وحش چستر رسیدند که امید‌های تازه‌ای را برای حفظ یکی از در معرض خطرترین گربه‌های بزرگ جهان ایجاد کرده است.
فیلم| استقبال باغ وحش چستر از دو پلنگ برفی پس از یک قرن
آفتاب‌‌نیوز :

دو پلنگ برفی فوق العاده بازیگوش برای اولین بار در ۹۳ سال گذشته به باغ وحش شهر چستر انگلیس رسیدند و امید‌های تازه‌ای را برای یکی از در معرض خطرترین گربه‌های بزرگ جهان ایجاد کردند.

باغ وحش چستر اکنون خانه یاشین نر و نوبرا ماده است که کمی بیش از ۱۸ ماه دارند. این جفت پس از اینکه به‌عنوان بخشی از یک برنامه مهم تولید مثل به‌دقت همسان شدند، از باغ‌وحش‌های اروپا وارد شدند.

مایک جردن، مدیر حیوانات و گیاهان در باغ وحش گفت: به مرور زمان، ما امیدواریم که آن‌ها با هم توله داشته باشند.

پلنگ‌های برفی قبل از افتتاح زیستگاه جدیدی در باغ وحش وارد شدند که حاوی بیش از ۶۰۰ تن سنگ کوه‌های هیمالیا است، جایی که خاستگاه این حیوان در معرض خطر انقراض محسوب می‌شود.

این زیستگاه دارای دو منطقه بزرگ در فضای باز با رخنمون‌های صخره ای، غار‌های کم عمق، طاقچه‌ها و صخره‌های ناهموار شیب دار برای بازسازی طبیعت وحشی است.

جردن گفت: ورود پلنگ‌های برفی نقطه عطفی در تاریخ طولانی باغ وحش ما است و نشان دهنده تعهد ما به حفاظت از یکی دیگر از در معرض خطرترین گونه‌های گربه بزرگ جهان است.

یاشین و نوبرا هر دو کمی بیش از ۱۸ ماه دارند، بنابراین فوق‌العاده بازیگوش، کنجکاو و پر انرژی هستند.

آن‌ها همچنین اکنون در سنی هستند که به طور طبیعی شروع به ترک مادرشان کرده و مستقل می‌شوند، به همین دلیل است که آن‌ها در باغ وحش چستر به عنوان بخشی از یک برنامه حفاظت از گونه‌ها از انقراض که در حال کار است، با هم جفت شده اند.

به گفته اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) این اولین بار در تاریخ طولانی این موسسه خیریه حفاظت است که کارشناسان آن از گونه‌های بسیار در معرض خطری که در معرض انقراض هستند مراقبت می‌کنند.

پلنگ‌های برفی حیواناتی گریزان هستند که با زندگی در ارتفاعات در هیمالیا و آسیای مرکزی سازگار شده اند. مشاهده‌ها آنقدر نادر شده‌اند که توسط جوامعی که در کنار آن‌ها زندگی می‌کنند به آن‌ها لقب «شبح کوه‌ها» داده‌اند.

در طبیعت، آن‌ها با تعدادی تهدید از جمله تغییرات آب و هوایی روبرو هستند که باعث فرسایش چشم انداز آن‌ها می‌شود، از دست دادن زیستگاه، شکار غیرقانونی و قتل‌های تلافی جویانه پس از موارد درگیری انسان و حیات وحش نیز پلنگ‌های برفی را تهدید می‌کند.

جردن گفت: این زیستگاه جدید باورنکردنی به بازدیدکنندگان فرصت‌های تماشای این دو پلنگ کم‌نظیر و نگاهی اجمالی به دنیای خشن و در عین حال زیبایی که پلنگ‌های برفی در آن زندگی می‌کنند، ارائه می‌دهد.

همچنین به حافظان محیط زیست در اینجا کمک می‌کند تا در مورد زندگی این گربه‌های نمادین بیشتر بیاموزند و به حمایت بیشتر از تلاش‌های جهانی برای حفاظت از این گونه کمک می‌کند.

زیستگاه پلنگ برفی در باغ وحش چستر از ۲۵ مارس به روی عموم باز خواهد شد.

منبع: فرارو
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین