کد خبر: ۸۹۹۸۳۰
تاریخ انتشار : ۰۳ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۰:۱۰

هواشناسی ۱۴۰۳/۰۱/۰۳؛ بارش رگباری شدید در ۱۱ استان

سازمان هواشناسی از بارش باران، برف و وزش باد شدید، ورود سامانه بارشی جدید طی روز دوشنبه به کشور و بارش‌های رگباری شدید در ۱۱ استان خبر داد.
هواشناسی ۱۴۰۳/۰۱/۰۳؛ بارش رگباری شدید در ۱۱ استان
آفتاب‌‌نیوز :

بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز با گذر موج از روی کشور در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، فارس، غرب کرمان، غرب و جنوب اصفهان، جنوب مرکزی، جنوب یزد و ارتفاعات البرز مرکزی افزایش ابر، رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی پیش بینی می‌شود.

فردا شنبه در شمال غرب، غرب، ارتفاعات البرز مرکزی و شمال شرق کشور بارش پراکنده روی می‌دهد. یکشنبه با ورود سامانه بارشی به کشور در نوار غربی و بخش‌هایی از جنوب، جنوب شرق و مرکز ابرناکی، بارش و وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.

سامانه بارشی دوشنبه ضمن تقویت در همه کشور به جز بخش‌هایی از جنوب شرق فعال است. شدت بارش‌ها به صورت رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید و احتمال بارش تگرگ طی روز یکشنبه برای استان‌های کرمانشاه، جنوب آذربایجان غربی، جنوب آذربایجان شرقی، ایلام، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر و نیمه شمالی فارس است.

به نوشته تسنیم، شدت بارش‌های روز دوشنبه نیز برای استان‌های لرستان، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلوبه و بویراحمد، بوشهر، فارس، غرب و جنوب اصفهان و جنوب مرکزی است. امروز خلیج‌فارس مواج و متلاطم است.

 توصیف سامانه: افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع امواج دریا

زمان شروع: اوایل وقت جمعه ۱۴۰۳/۰۱/۰۳

زمان پایان: اواخر وقت شنبه ۱۴۰۳/۰۱/۰۴

نوع مخاطره: افزایش بیشینه سرعت وزش باد لحظه‌ای تا ۲۸ نات (باد شمال غربی) و افزایش بیشینه ارتفاع امواج در سواحل تا ۱.۵ متر و دور از سواحل بیش از ۱.۵ متر.

منطقه اثر: جمعه ۱۴۰۳/۰۱/۰۳: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های بوشهر و هرمزگان، در خلیج فارس و تنگه هرمز و دریای عمان.

شنبه ۱۴۰۳/۰۱/۰۴: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان هرمزگان، در خلیج فارس و تنگه هرمز و دریای عمان.

اثر مخاطره: خطر غرق‌شدن شناگران، پاره شدن تور‌های صیادی و آسیب به قفس‌های پرورش ماهی، اختلال در تردد‌ها و فعالیت دریایی به‌ویژه تردد شناور‌های سبک، قایق‌های صیادی و نیمه سنگین، اختلال در فعالیت سکو‌های نفتی.

توصیه: منع شنا، منع فعالیت‌های تفریحی و شیلاتی، اجتناب از تردد شناور‌های سبک و نیمه سنگین، اتخاذ تمهیدات لازم جهت فعالیت‌های ساحلی و فراساحل همچنین سکو‌های نفتی و آماده باش برای مواجهه با خسارت احتمالی.

ایران از فردا بارانی می‌شود

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران وضعیت هوای کشور از ورود سامانه بارشی از شنبه ۵ فروردین ۱۴۰۳ در کشور خبر داد.

‌به گزارش فارس، صادق ضیاییان رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران وضعیت هوای کشور در خصوص پیش‌بینی شرایط جوی ایران گفت: امروز جمعه سوم فروردین ماه با گذر موج از روی کشور در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، خوزستان، چهارمحال بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، فارس، غرب کرمان، غرب و جنوب اصفهان، جنوب مرکزی، جنوب یزد و ارتفاعات البرز مرکزی افزایش ابر، رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقتی پیش بینی می‌شود.

وی در ادامه بیان کرد: همچنین خیزش گرد و خاک در مناطق مستعد، دور از انتظار نبوده و از روز شنبه در شمال غرب، ارتفاعات البرز مرکزی و شمال غرب کشور بارش پراکنده رخ خواهد داد.

ضیاییان ورود سامانه بارشی از نوار غربی کشور را پیش‌بینی کرد و توضیح داد: از یکشنبه ۵ فروردین با ورود سامانه بارشی به کشور در نوار غربی کشور و بخش‌هایی از جنوب، جنوب شرق و مرکز کشور ابرناکی، بارش و وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود. این سامانه بارشی دوشنبه ۶ فروردین در سایر مناطق کشور فعال خواهد بود و شدت بارش به صورت رگبار و رعد و برق، وزش باد شدید رخ خواهد داد.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران وضعیت هوای کشور در خصوص بارش تگرگ در برخی از استان‌های کشور توضیح داد: احتمال بارش تگرگ در روز یکشنبه ۵ فروردین در استان‌های کرمانشاه، جنوب آذربایجان غربی، جنوب آذربایجان شرقی، ایلام، خوزستان، چهارمحال بختیاری، کهکیلویه و بویراحمد، بوشهر و نیمه شمالی فارس وجود دارد. همچنین در طی روز دوشنبه (۶ فروردین) در استان‌های لرستان، خوزستان، چهارمحال بختیاری، کهکیلویه و بویراحمد، بوشهر، فارس، غرب و جنوب اصفهان و جنوب مرکزی پیش‌بینی می‌شود و امروز جمعه (۳ فروردین) خلیج فارس مواج و متلاطم است.

ضیاییان در خصوص وضعیت هوای تهران گفت: برای تهران در روز جمعه (۳ فروردین) آسمانی کمی ابری و از بعدازظهر افزایش ابر، گاهی وزش باد و برای شب کمی ابری تا نیمه ابری، گاهی وزش باد پیش‌بینی می‌شود که کمینه دما ۱۰ و بیشینه ۱۸ خواهد بود.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین