کد خبر: ۹۰۰۴۲۱
تاریخ انتشار : ۰۶ فروردين ۱۴۰۳ - ۰۰:۳۶

قالیباف: اعتماد دولت و ملت سرمایه اجتماعی است

محمدباقر قالیباف از ابلاغ قانون برنامه هفتم توسعه تا ماه آینده خبر داد و خاطرنشان کرد: مبانی مربوط به مردمی سازی و حلقه‌های میانی و بسترسازی برای نقش آفرینی جوانان خلاق و مبتکر و با دانش کشور را فراهم کردیم.
قالیباف: اعتماد دولت و ملت سرمایه اجتماعی است
آفتاب‌‌نیوز :

وی امشب، ۵ فروردین ماه در مراسم سالگرد شهادت آقا سید جلال الدین اشرف، برادر امام رضا (ع) که در بارگاه ملکوتی این امامزاده جلیل‌القدر در شهرستان آستانه اشرفیه برگزار شد، یکی از برکات بزرگ و سرمایه‌های فرهنگی - اجتماعی ملت ایران را همین مجالس و محافل دانست و اظهار کرد: امروز به عنوان یک مسلمان مفتخریم که تربیت شده مکتب قرآن و اهل بیت (ع) هستیم.

وی با بیان اینکه شبکه خاندان و یاران ائمه اطهار (ع) همواره سبب خیر و برکت، موفقیت و عزت ایران اسلامی بوده‌اند، افزود: ارتباط معنوی و تربیتی با مکتب اهل بیت (ع) سرمایه فرهنگی و اجتماعی ملت ایران است.

رئیس مجلس شورای اسلامی، زیارت امامزادگان را یک سنت حسنه دانست و تصریح کرد: باید از فرصت‌های تربیتی مکتب اهل بیت بهره ببریم.

قالیباف با اشاره به بیانات رهبر انقلاب در سخنرانی نوروزی سال جدید، عنوان کرد: بر اساس منویات رهبر انقلاب، وحدت و همدلی و انسجام اجتماعی یکی از سرمایه‌های مهم ملت ایران است و مجالس شهدا این وحدت و همدلی را تقویت می‌کند.

وی شهدا را مسیر قرآن و مکتب اهل بیت دانست و یادآور شد: فرهنگ ایثار و شهادت محور انسجام اجتماعی در عرصه‌های مادی و معنوی کشور ماست.

رئیس مجلس، اعتماد مردم به مردم و اعتماد مردم به مسئولان و اعتماد مسئولان به مردم را یکی دیگر از سرمایه‌های اجتماعی مهم و اثرگذار دانست و خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) برخاسته از مکتب اسلام و قرآن و اهل بیت بود؛ در واقع ثمره مبارزات خاندان اهل بیت در طول تاریخ اسلام و مسیر تشیع را در نظام مقدس جمهوری اسلامی شاهد هستیم.

وی با اشاره به زندگی و مبارزات آقا سید جلال الدین اشرف (ع) در راه اسلام و تشیع، ادامه داد: امروز انقلاب اسلامی یک امانت الهی است و باید قدردان این نعمت باشیم؛ ملت ایران، اسلام را به عنوان پناه و پیشران زندگی خود انتخاب کردند و با خدا، قرآن و اهل بیت عهد بستند که در راه آنان پایدار باقی بمانند.

قالیباف با بیان اینکه امام راحل در آغاز سال‌های مبارزه خود علیه ظلم، ستم و استکبار، از آمریکا و اسرائیل به عنوان دشمن اصلی امت اسلام و بشریت یاد کرد، گفت: امروز شاهد جنایت‌های رژیم منحوس صهیونیستی در غزه با بیش از ۳۲ هزار شهید هستیم.

نماینده تهران در مجلس، با اشاره به اعتقاد مردم ایران به دین، اضافه کرد: مردم با این باور که دین هم زندگی مادی و هم زندگی معنوی آنان را تامین می‌کند، در کنار امام ایستادند و امام نیز به مردم اعتماد کرد، زیرا می‌دانست که اگر مردم در صحنه باشند، بر همه مشکلات فائق می‌آییم.

وی معنویت، عقلانیت و عدالت را اصول مکتب امام و رهبری دانست و تاکید کرد: امام در دوران دفاع مقدس مردم را وارد میدان کرد و لذا با دست خالی به پیروزی رسید؛ در واقع در دوران دفاع مقدس معجزه حضور اقشار مردم اعم از کارگر، کاسب، طلبه، دانشجو و... را دیدیم.

قالیباف با اشاره به شعار «جهش تولید با مشارکت مردم» در سال جدید، تصریح کرد: گره گشایی در همه عرصه‌ها در گرو مردمی سازی است.

وی معنویت، عقلانیت و عدالت را مبنای حرکت انقلاب دانست و افزود: به آن معنویتی که عقلانیت را شکوفا نکند و منجر به برپایی عدالت نشود، اعتقاد نداریم. در مکتب امام و رهبری فرا گرفتیم که معنویت باید به عقلانیت و عدالت کمک کند.

رئیس مجلس، با بیان اینکه انقلاب اسلامی سرنوشت مردم را به دست خودشان داد، عنوان کرد: کارآمدی دین در اداره جامعه باور و شناسنامه و مکتب ماست و وظیفه داریم این مهم را محقق کنیم.

وی با اشاره به تمرکز دشمن در دو حوزه فرهنگی و اقتصادی با ابزار جنگ روانی و جنگ ترکیبی، گفت: در اقتصاد و فرهنگ نیز باید مردمی سازی کنیم و لذا نیازمند جسارت و خلاقیت و تدبیر درست هستیم. نخستین گام در مردمی سازی، اعتماد بین مردم و مسئولان است و مسئولان باید پیشگام باشند.

قالیباف، تجربه راه اندازی پلیس ۱۱۰ را یکی از نمونه‌های مردمی سازی در حوزه امنیت اجتماعی دانست و متذکر شد: دولت باید از تصدی گری امور اقتصادی دوری کند، این در حالی است که ۸۰ درصد اقتصاد ما دولتی است و چنین اقتصادی می‌تواند فسادزا باشد؛ البته اقتصاد مردمی با اقتصاد خصوصی و خصولتی و تعاونی متفاوت است.

وی در پایان از ابلاغ قانون برنامه هفتم توسعه تا ماه آینده خبر داد و خاطرنشان کرد: مبانی مربوط به مردمی سازی و حلقه‌های میانی و بسترسازی برای نقش آفرینی جوانان خلاق و مبتکر و با دانش کشور را فراهم کردیم؛ در حوزه دانش بنیان‌ها نیز، قانون جهش تولید دانش بنیان را تصویب و ابلاغ کردیم و امروز شاهد تحول در این بخش هستیم.

رئیس مجلس، مسئولان کشور را مخاطب رهبر معظم انقلاب در شعار سال جدید دانست و بیان کرد: مجلس خانه ملت است و ما نمایندگان مردم هستیم لذا در مجلس دوازدهم بسترسازی لازم را برای حضور مردم در عرصه‌های فرهنگی و اقتصادی با محور برنامه هفتم فراهم خواهیم کرد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین