کد خبر: ۹۰۰۴۲۳
تاریخ انتشار : ۰۶ فروردين ۱۴۰۳ - ۰۶:۴۵

بارش‌های سیل‌آسای لرستان آغاز شد/ انسداد راه ۱۰ روستای کوهدشت

بارندگی‌های بهار ۱۴۰۳ لرستان را بار دیگر در خطر طغیان رودخانه‌ها، سیل و انسداد محور روستا‌ها قرار داده‌است.
بارش‌های سیل‌آسای لرستان آغاز شد/ انسداد راه ۱۰ روستای کوهدشت
آفتاب‌‌نیوز :

 سامانۀ بارشی هفتۀ نخست بهار ۱۴۰۳ از پنجم فروردین به مناطق غربی کشور وارد شد و هشدار قرمز هواشناسی را برای استان‌های کهگیلویه‌وبویراحمد، شمال و شرق خوزستان و جنوب و شرق لرستان صادر کرد.

بارش‌های پنجم فروردین در پلدختر، معمولان کوهدشت و شرق لرستان از شدت بیشتری برخوردار است، به‌طوری‌که بارش‌هایی به‌صورت نقطه‌ای بین ۸۰ تا ۱۲۰ میلی‌متر و بیش‌تر از ۱۲۰ میلی‌متر پیش‌بینی شده‌است.

احتمال طغیان رودخانۀ کشکان در پلدختر به‌دلیل شدت بارش‌های اخیر اعلام شده‌است تا بار دیگر تخلیۀ روستا‌ها و میزان تاب‌آوری راه‌ها و روستا‌های لرستان در آزمون سیل دوباره قرار بگیرد.

سیل بهار ۱۳۹۸ ارتفاع آب در پلدختر و معمولان را به پشت‌بام خانه‌ها رساند و راه‌های زمینی، ارتباطات مخابراتی و راه هوایی لرستان با سایر نقاط را قطع کرد.

از سوی دیگر ورود دو سامانۀ بارشی در بازۀ زمانی ۴ تا ۱۲ فروردین ۱۳۹۸ دبی رودخانۀ خرم‌آباد را به بیش از ۱۰۰۰ مترمکعب بر ثانیه رساند و راه‌های ارتباطی، سکونتگاه‌های روستایی و زمین‌های کشاورزی را تخریب کرد.

ضعف پروژه‌های آبخیزداری ایجاد رواناب و جاری‌شدن سیل را در لرستان شدت داده‌است و علاوه‌بر آن نبود یک سد مهارکننده در رودخانۀ کشکان این استان را هنگام بارندگی در هراس سیل و تخریب قرار برده‌است.

هشدار سیل در حالی پس از چهار سال لرستان را برای سال‌های متوالی در وضعیت بحرانی قرار داده‌است که برخی از محور‌های آسیب‌دیده از سیل ۱۳۹۸ در این استان هنوز موقت است و وعده‌های بازسازی نیز بی‌اعتبار!

افزایش تراز سد سیمره

محمد مرادی، فرماندار کوهدشت، شامگاه در جمع خبرنگاران با اعلام وضعیت هشدار قرمز بارندگی، گفت: محور ارتباطی ۱۰ روستای رودبار هم‌اکنون مسدود شده‌است.

او با تأکید به افزایش سطح آب سد سیمره به‌دلیل حجم بارش‌های اخیر، اضافه کرد: اراضی روستا‌های مجاور این سد با آبگیری سد سیمره در گذشته تملک شده‌است.

فرماندار کوهدشت یادآور شد: پنج سایت جدید برای ساکنان روستا‌های مجاور سد سیمره در نظر گرفته‌است، اما اهالی هنوز در این مناطق اسکان نیافته‌اند.

مرادی با اعلام اینکه تراز سد سیمره اکنون به ۷۱۰ متر رسیده‌است، متذّکر شد: محور دسترسی روستا‌های رودبار هم‌اکنون مسدود شده‌است و جادۀ جایگزین برای تردد این اهالی احداث می‌شود.

گردنۀ پای آستان مسدود شد

او اضافه کرد: محور پای آستان در بخش طرهان با تشخیص ستاد مدیریت بحران و برای جلوگیری از خطرات ناشی از سیل احتمالی مسدود شده‌است.

فرماندار کوهدشت تأکید کرد: میسر جاده کوهنانی- کارخانه گچ به‌عنوان محور جایگزین گردنۀ پای آستان در نظر گرفته شده‌است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین