کد خبر: ۹۰۱۲۲۷
تاریخ انتشار : ۱۲ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۰:۴۲
جزئیات تغییرات قیمت مسکن تهران در اسفند ۱۴۰۲

افزایش حدود ۲۵ درصدی قیمت مسکن در تهران

بانک مرکزی اعلام کرد متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران در اسفند ۱۴۰۲ با رشد ۲۴.۸ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۸۱ میلیون و ۴۴۰ هزار تومان رسید.
افزایش حدود ۲۵ درصدی قیمت مسکن در تهران
آفتاب‌‌نیوز :

بانک مرکزی ضمن بروزرسانی گزارش تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران اعلام کرد در اسفند سال ۱۴۰۲ تعداد آپارتمان‌های مسکونی معامله شده در شهر تهران به ۶.۲ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل از آن به ترتیب ۰.۱ و ۶.۴ درصد کاهش نشان می‌دهد.

بر این اساس، در ماه مورد گزارش، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۸۱۴.۴ میلیون ریال بود که خاکی از افزایش ۳.۸ درصدی نسبت به ماه قبل از آن می‌باشد.

بررسی توزیع تعداد واحد‌های مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا در اسفند سال ۱۴۰۲ حاکی از آن است که از مجموع ۶۱۷۹ واحد مسکونی معامله شده، واحد‌های تا ۵ سال ساخت با سهم ۳۱.۴ درصد، بیشترین سهم را به خود اختصاص داده اند. سهم مذکور در مقایسه با اسفند سال قبل از آن حدود ۳.۸ درصد کاهش یافته است.

توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در اسفند سال ۱۴۰۲ حاکی از آن است که از میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، منطقه ۵ با سهم ۱۵.۳ درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد قرارداد‌های مبایعه نامه را به خود اختصاص داده است. همچنین مناطق ۲، ۱۰ و ۴ با سهم‌های ۱۰.۲، ۹.۳ و ۹.۱ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته اند.

بر اساس این گزارش در اسفند سال ۱۴۰۲، متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۸۱۴.۴ میلیون ریال بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل از آن به ترتیب ۳.۸ درصد و ۲۴.۸ درصد افزایش نشان می‌دهد.

در میان مناطقه ۲۲ گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل ۱۵۰۶.۸ میلیون ریال به منطقه ۱ و کمترین آن با ۴۳۲.۲ میلیون ریال به منطقه ۱۸ تعلق داشته است.

توئزیع فراوانی تعداد واحد‌های مسکونی معامله شده شهر تهران در اسفند ۱۴۰۲ نشان می‌دهد که به لحاظ مساحت، واحد‌های مسکونی با سطح زیربنای کمتر از ۸۰ متر مربع، سهمی معادل ۵۱.۹ درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص دادند. همچنین ۵۴.۳ درصد واحد‌های مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در این ماه معامله شده و ۵۰ درصد از معاملات نیز به واحد‌های مسکونی با ارزش هر واحد کمتر از ۶ مییارد تومان اختصاص داشته است.

بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و کل مناطق شهری در اسنفد سال ۱۴۰۲ نشان دهنده رشد یکسان و معادل ۲ درصدی شاخص‌های مزبور نسبت به ماه قبل از آن می‌باشد. رشد نقطه به نقطه شاخص مزبور رد اسفند سال ۱۴۰۲ در شهر تهران و کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قل از آن به ترتیب معادل ۴۴.۵ و ۵۱.۶ درصد می‌باشد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین