کد خبر: ۹۰۱۵۸۶
تاریخ انتشار : ۱۴ فروردين ۱۴۰۳ - ۲۰:۱۰

واکنش‌ها به حمله اسرائیل علیه ساختمان کنسولگری ایران در سوریه

شماری از کشورها، مقامات و مسوولان آن‌ها حمله رژیم صهیونیستی به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق را که منجر به شهادت تعدادی از سرداران جمهوری اسلامی ایران شد، محکوم و تاکید کردند که این جنایت رژیم اسرائیل نقض آشکار قوانین بین‌المللی است.
واکنش‌ها به حمله اسرائیل علیه ساختمان کنسولگری ایران در سوریه
آفتاب‌‌نیوز :

عصر دوشنبه ۱۳ فروردین ماه ۱۴۰۳ هواپیما‌های رژیم صهیونیستی در جنایتی جدید، ساختمان کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق را هدف حمله موشکی قرار دادند که بر اثر این جنایت، سرداران رشید مدافع حرم سرتیپ پاسدار «محمدرضا زاهدی» و سرتیپ پاسدار «محمدهادی حاجی رحیمی» از فرماندهان، پیشکسوتان و جانبازان سرافراز دفاع مقدس و مستشاران نظامی ارشد ایران در سوریه و پنج نفر از افسران همراه آنان به فیض شهادت نائل آمدند.

در پی این جنایت برخی از مقامات، مسئولان و جنبش‌های بین المللی با انتشار پیام‌ها و بیانیه‌های جداگانه، این اقدام رژیم جعلی اسرائیل را محکوم کردند.

کرملین

سخنگوی دفتر ریاست‌جمهوری روسیه گفت: حمله اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق، اقدامی تجاوزکارانه و ناقض قوانین بین‌المللی است.

«دیمیتری پسکوف» افزود: حمله اسرائیل به محله دیپلماتیک در دمشق، جایی که مجموعه سفارت ایران در آن قرار دارد، یک اقدام تجاوزکارانه است که قوانین بین المللی را نقض می‌کند.

وی اظهار داشت: ما در نتیجه گیری عجله نخواهیم کرد، اما در هر صورت انجام چنین حملاتی نقض‌کننده قوانین بین المللی و اقدامی تجاوزکارانه است.

سفیر اسبق انگلیس در دمشق

سفیر اسبق انگلیس در دمشق حمله هوایی رژیم صهیونیستی به کنسولگری ایران در سوریه را رویدادی تکان‌دهنده و اهانت به قوانین بین‌المللی توصیف کرد.

پیتر فورد که طی سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۶ از طرف دولت تونی بلر سکان سفارت انگلیس در دمشق را برعهده داشت در گفتگو با خبرنگار ایرنا در لندن گفت: حمله به کنسولگری ایران واقعاً وحشتناک است. این اقدام در میان جنایات اسرائیل در فلسطین باید به عنوان یکی از بدترین موارد تلقی شود.

اندونزی

وزارت امور خارجه اندونزی در صفحه ایکس (توئیتر) خود نوشت: اندونزی حمله اسرائیل علیه اماکن دیپلماتیک ایران را قویا محکوم می‌کند.

این وزارتخانه افزود: این حمله نقض صریح مقررات بین المللی و منشور سازمان ملل است. این حمله اقدام خطرناک دیگری از سوی اسرائیل است که منجر به تشدید تنش در منطقه خاورمیانه و از بین رفتن امید‌ها برای صلح پایدار می‌شود.

اردن

وزارت خارجه اردن در بیانیه‌ای حمله متجاوزانه رژیم صهیونیستی به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق را محکوم کرد، «سفیان القضات» سخنگوی وزارت خارجه اردن در بیانیه‌ای رسمی تاکید کرد: هدف قرار دادن کنسولگری نقض خطرناک قوانین بین‌المللی است. وی گفت که این حمله تجاوز به حرمت مقر‌های دیپلماتیک است که به موجب توافق وین، از مصونیت برخوردار هستند.

چین

سخنگوی وزارت امور خارجه چین ضمن محکوم کردن حمله رژیم صهیونیستی به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق، تاکید کرد: امنیت اماکن دیپلماتیک نباید نقض شود. وانگ ونبین افزود: امنیت اماکن دیپلماتیک نباید نقض شود و همچنین حق حاکمیت سوریه، تمامیت ارضی و استقلال این کشور باید محترم شمرده شود.

مصر

وزارت خارجه مصر نیز در بیانیه‌ای حمله به کنسولگری ایران در دمشق را محکوم و تاکید کرد: تجاوز به مقر‌های دیپلماتیک با هر توجیهی را نمی‌پذیریم. در این بیانیه همچنین بر لزوم احترام به حاکمیت و استقلال سوریه و مردم این کشور تاکید شده است.

افغانستان

سخنگوی وزارت خارجه طالبان نیز این حمله را محکوم و آن را نقض موازین دیپلماتیک و اقدامی تحریک آمیز توصیف کرد. «عبدالقهار بلخی» ضمن محکوم کردن حمله هوایی رژیم اسرائیل به کنسولگری ایران در سوریه، ادامه جنایات صهیونیست‌ها را تهدیدی جدی برای امنیت منطقه و جهان عنوان کرد.

لبنان

وزارت خارجه لبنان هم حمله به کنسولگری ایران در دمشق را به شدت محکوم و اعلام کرد که تجاوز خطرناک به قوانین و عرف‌های بین‌المللی به‌طور حتم، صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی را تهدید می‌کند.

وزارت خارجه لبنان در بیانیه‌ای تاکید کرد: هدف قرار دادن مقر‌ها و هیات‌های دیپلماتیک نقض آشکار قوانین بین‌المللی و این تجاوز، نقض خطرناک توافق وین برای روابط دیپلماتیک و کنسولگری است که مصونیت مقر‌های دیپلماتیک را تضمین می‌کند.

حزب الله

جنبش حزب الله لبنان نیز در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن حمله رژیم صهیونیستی به ساختمان کنسولگری ایران در سوریه اعلام کرد که این حمله بدون مجازات نخواهد ماند.

جبهه مردمی برای آزادی فلسطین

جبهه مردمی برای آزادی فلسطین هم اعلام کرد که این جنایات باعث نمی‌شود که ایران از حمایت از مقاومت فلسطین دست بردارد.

جبهه مردمی برای آزادی فلسطین هشدار دارد که رژیم صهیونیستی تصمیم دارد منطقه را به سمت تنش بزرگ سوق دهد و به خوبی می‌داند که به خاطر این جنایات، هزینه سنگینی پرداخت خواهد کرد.

عراق

وزارت خارجه عراق نیز اعلام کرد: ما هدف قرار دادن کنسولگری ایران در دمشق را محکوم و تاکید می‌کنیم که این حمله نقض آشکار قوانین بین المللی است.

وزارت خارجه عراق با اشابه به اینکه گسترش چرخه خشونت در منطقه منجر به هرج و مرج و بی ثباتی بیشتر خواهد شد، از جامعه جهانی خواست تا برای توقف کشتار و ویرانی در نوار غزه و ادامه هدف قرار دادن خاک سوریه، اقدام فوری انجام دهند.

عربستان سعودی

وزارت خارجه عربستان سعودی نیز در بیانیه‌ای با محکوم کردن این حمله اعلام کرد که حمله به مراکز دیپلماتیک به هر بهانه‌ای و تحت هر توجیهی مردود است.

یمن

سخنگوی جنبش انصارالله یمن حمله تروریستی رژیم صهیونیستی به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در سوریه را محکوم کرد. «محمد عبدالسلام» با بیان اینکه این حمله نقض حاکمیت سوریه و تجاوز آشکار به دو کشور برادر است، تأکید کرد که هدف از این حمله، تلاش مذبوحانه‌ای از سوی اسرائیل است تا تصویری از پیروزی ارائه کند.

قطر

وزارت خارجه قطر نیز در بیانیه‌ای این حمله را به شدت محکوم و آن را نقض آشکار پیمان‌های بین‌المللی و عرف دیپلماتیک توصیف کرد که حمله به سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌ها را جرم تلقی می‌کند.

در این بیانیه آمده است: دولت قطر هدف قرار دادن نمایندگی‌های دیپلماتیک و کنسولی را کاملاً رد و ضمن تاکید بر لزوم حمایت از کارکنان آن‌ها بر اساس قواعد حقوق بین‌الملل، بار دیگر بر موضع قاطع خود در رد خشونت و تروریسم بدون توجه به انگیزه‌ها و دلایل آن، تصریح می‌کند.

عمان

در همین حال، وزارت خارجه عمان در بیانیه‌ای حمله تروریستی رژیم صهیونیستی به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق را محکوم کرد و آن را نقض حاکمیت سوریه و تمامی قوانین حمایت از هیات‌های دیپلماتیک دانست. وزارت خارجه عمان همچنین بر لزوم توقف تنش در منطقه و مخالفت با حملات و اقداماتی تاکید کرد.

روسیه

وزارت خارجه روسیه هم با محکومیت این حمله افزود: ما هرگونه حمله به تأسیسات دیپلماتیک و کنسولی را که نقض ناپذیری آن توسط کنوانسیون‌های مربوطه وین تضمین شده است، قاطعانه غیرقابل قبول می‌دانیم.
در بیانیه مسکو آمده است: ما توجه ویژه همگان را به این واقعیت جلب می‌کنیم که این حمله در یک منطقه شهری پرجمعیت انجام شد و خطر زیادی برای تلفات بسیار شهروندان غیرنظامی ایجاد کرد.

در ادامه این بیانیه آمده است: چنین اقدامات تهاجمی اسرائیل مطلقاً غیرقابل قبول است و باید متوقف شود.

کویت

وزارت خارجه کویت نیز در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن حمله رژیم صهیونیستی به ساختمان کنسولگری ایران در سوریه از شورای امنیت خواست تا به مسئولیت خود برای حفظ امنیت منطقه عمل کند.

وزارت خارجه کویت همچنین از شورای امنیت خواست تا به مسئولیت خود برای حفظ امنیت منطقه عمل کند.

پاکستان 

سخنگوی وزارت خارجه پاکستان حمله تروریستی رژیم صهیونیستی به بخش کنسولی سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق را به شدت محکوم کرد و گفت: این اقدام غیرمسئولانه نیرو‌های اسرائیلی منجر به ایجاد تنش بزرگ در منطقه می‌شود.

 ممتاز زهرا در بیانیه‌ای، اعلام کرد: ما عمیق‌ترین تسلیت خود را به خانواده‌های قربانیان و همچنین مردم و دولت ایران ابراز می‌کنیم.

وی حمله صهیونیست‌ها به بخش کنسولی سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق را نقض غیرقابل قبول حاکمیت سوریه و مغایر با قوانین بین المللی و منشور سازمان ملل دانست و افزود: این اقدام ثبات و امنیت سوریه را نیز تضعیف می‌کند.

امارات

وزارت خارجه امارات متحده عربی نیز در بیانیه‌ای حمله به نمایندگی دیپلماتیک ایران در دمشق پایتخت سوریه را محکوم کرد.

جنبش جهاد اسلامی فلسطین

 جنبش جهاد اسلامی فلسطین هم در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن حمله رژیم صهیونیستی به ساختمان کنسولگری ایران در سوریه اعلام کرد که این اقدام صهیونیست‌ها برای فرار از شکست غزه است.

در بیانیه جنبش جهاد اسلامی فلسطین، آمده است: ما حمله خائنانه صهیونیست‌ها به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق را با شدیدترین کلمات محکوم می‌کنیم.

سوریه 

وزیر امور خارجه سوریه حمله ارتش رژیم صهیونیستی به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در شهر دمشق را محکوم کرد.

فیصل المقداد دوشنبه شب با حضور در سفارت جمهوری اسلامی ایران گفت: ما این حمله پلید تروریستی به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق را که به شهادت شماری از بی گناهان منجر شد، محکوم می‌کنیم.

وی افزود که رژیم صهیونیستی هرگز نخواهد توانست به روابط سوریه و جمهوری اسلامی ایران خللی وارد کند.

کوبا

برونو رودریگز پاریلا، وزیر خارجه کوبا حمله تروریستی رژیم صهیونیستی به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در سوریه را به شدت محکوم کرد. وی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «این اقدامات غیرقابل قبول، خطر تشدید و منطقه‌ای شدن درگیری را با پیامد‌های غیرقابل پیش‌بینی افزایش می‌دهد. ما به شدت حمله اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق را که نقض آشکار حاکمیت سوریه و قوانین بین‌المللی است، محکوم می‌کنیم.»

ونزوئلا

«ایوان گیل پینتو» وزیر خارجه ونزوئلا نیز تجاوز رژیم اسرائیل را محکوم و بر همبستگی کشورش با مردم و دولت‌های ایران و سوریه تاکید کرد.

اتحادیه اروپا

سخنگوی ارشد کمیسیون اروپا با ابراز نگرانی از حمله هوایی ارتش رژیم اسرائیل به کنسولگری کشورمان در سوریه، بر لزوم خویشتن‌داری ایران برای جلوگیری از تشدید تنش‌ها تاکید کرد.

پیتر استانو روز سه‌شنبه در جمع خبرنگاران مستقر در بروکسل گفت: ما از حمله ادعایی اسرائیل به ساختمان دیپلماتیک ایران در پایتخت سوریه و هدف قرار دادن کنسولگری که یک مرکز دیپلماتیک است، نگران هستیم.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین