کد خبر: ۹۰۷۳۵۲
تاریخ انتشار : ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۳:۵۷
تبلیغات

با ۱۰۰ هزار تومن کجا سرمایه گذاری کنیم؟

سرمایه‌گذاری در زمان تورم یکی از واجبات است! با سرمایه گذاری می‌توانید از دارایی خود در برابر تورم محافظت کنید، امنیت مالی خود را بالاتر ببرید و حتی سود کنید! بسیاری از افراد می‌کنند برای سرمایه گذاری باید سرمایه اولیه چندین میلیون تومان داشته باشند؛ اما امروزه راه‌هایی وجود دارند که حتی با ۱۰۰ هزار تومن هم به سود برسید.
با ۱۰۰ هزار تومن کجا سرمایه گذاری کنیم؟
آفتاب‌‌نیوز :

اگر می‌خواهید با ۵ روش سرمایه‌گذاری با مبلغ ۱۰۰ هزار تومان آشنا شوید این نوشته را بخوانید.

سرمایه گذاری طلای آب شده تا ۱۰۰ هزار تومان

بهترین راه برای پس انداز با ۱۰۰ هزار تومان، خرید آنلاین طلای آب شده است. طلای آب شده که عیار ۷۵۰ یا ۱۸ تولید می‌شود به عنوان کالایی سرمایه‌ای در ایران شناخته می‌شود و همیشه نقدینگی آن بسیار بالا است. از سویی طلای آب شده هیچ اجرت ساختی ندارد و دقیقا به میزان ۱۰۰ هزار تومان طلا دریافت می‌کنید.

البته برای خرید طلای آب شده به صورت حضوری باید سرمایه اولیه زیادی داشته باشید تا بتوانید حدود ۳۰ گرم طلا بخرید؛ با این حال با استفاده از سامانه‌های خرید و فروش طلای آب شده آنلاین می‌توانید به راحتی و سادگی با مبلغ ۱۰۰ هزار تومان طلا پس‌انداز کنید. یکی از این سامانه‌های معاملات آنلاین طلا tlyn.ir است.

با ۱۰۰ هزار تومن کجا سرمایه گذاری کنیم؟

خرید سکه‌های گرمی کم وزن

در برخی از موارد با کاهش قیمت طلا، می‌توانید به سراغ خرید سکه‌های کم‌وزن‌تر (مثلا ۲۰ تا سوت) بروید؛ اما خرید سکه با ۱۰۰ هزارتومان توصیه نمی‌شود؛ چراکه ممکن است دچار حباب قیمتی شود یا نقد شوندگی آن پایین باشد و در هنگام فروش آن به مشکل بخورید. هم‌چنین در هنگام خرید سکه باید هزینه پلمپ و بسته‌بندی آن را بپردازید و ممکن است فرایند خرید آن سخت باشد.

سرمایه گذاری در بانک با ۱۰۰ هزار تومان

یکی از شناخته‌شده‌ترین روش‌های پس‌انداز در ایران سپرده‌گذاری پول در بانک است. در این روش باید شرایط بانک خود را بررسی کنید و به مواردی مانند درصد سود سالیانه و شرایط صدور و ابطال دقت کنید. البته برخی از بانک‌های نوین مثل بانکینو امکان سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها از طریق حساب خود را فعال کرده‌اند که در آن به طور مستقیم مبلغ پس‌انداز شما به صندوق بورسی منتقل می‌شود.

این مورد نیز شایان ذکر است که بیشتر متخصصان پس‌انداز در بانک را راهی منطقی نمی‌دانند؛ چرا که سود سپرده‌گذاری در بانک در بیشتر موارد کم‌تر از نرخ تورم است. به همین خاطر اگر مثلا نرخ تورم در کشور ۲۰ درصد باشد و سود بانک ۱۵ درصد، در هنگام سپرده‌گذاری بلند‌مدت شما نه‌تن‌ها سودی به دست نمی‌آورید؛ بلکه ۵ درصد نیز ارزش پول شما در این مدت کاهش یافته است.

سرمایه گذاری با خرید سهام عرضه اولیه

برای پس‌انداز با ۱۰۰ هزار تومان نمی‌توانید به طور مستقیم وارد بازار بورس شوید؛ چرا که حداقل میزان خرید سهام در بورس ۵۰۰ هزار تومان است. با این حال، سهام شرکت‌هایی که برای اولین بار در بورس وارد می‌شوند امکانی به نام عرضه اولیه را برای کاربران ارائه می‌دهند. شما می‌توانید با ۱۰۰ هزار تومان در عرضه اولیه بورس پس‌انداز خود را شروع کنید. این روش ریسک کمتری نسبت به بورس دارد.

سرمایه گذاری در صندوق‌های سرمایه گذاری

صندوق‌های سرمایه‌گذاری سود ثابت، مختلط و سهامی انواع مختلفی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستند که می‌توانید با ۱۰۰ هزار تومان از آن‌ها سود دریافت کنید. در ادامه این صندوق‌ها را دقیق‌تر به شما معرفی می‌کنیم.

  • صندوق سرمایه‌گذاری سود ثابت: در این نوع صندوق، سرمایه‌گذاری اصلی در اوراق بهادار با سود ثابت مانند بدهی‌های دولتی و شرکتی انجام می‌شود. سود‌های این صندوق‌ها معمولاً ثابت است و ریسک سرمایه‌گذاری نسبتاً کمتری نسبت به سایر نوع صندوق‌ها دارند.
  • صندوق سرمایه‌گذاری مختلط: در این نوع صندوق، سرمایه‌گذاری در دو یا چند کلاس دارایی مختلف مانند اوراق بهادار، ملک و بازار‌های مالی انجام می‌شود. این صندوق‌ها از تنوع در سرمایه‌گذاری بهره می‌برند تا ریسک را کاهش دهند و امکان کسب بازدهی بهتر را فراهم کنند.
  • صندوق سرمایه‌گذاری سهامی: در این نوع صندوق، سرمایه‌گذاری اصلی در سهام شرکت‌های عمومی یا خصوصی انجام می‌شود. این صندوق‌ها برای کسب بازدهی بیشتر به دنبال رشد سرمایه از طریق سرمایه‌گذاری در شرکت‌هایی هستند که قابلیت رشد و سوددهی بالا دارند. این نوع صندوق‌ها ریسک بیشتری نسبت به دو نوع دیگر دارند، زیرا سود و سهمیه‌ها متاثر از عملکرد شرکت‌های سرمایه‌گذاری شده هستند.

با ۱۰۰ هزار تومن کجا سرمایه گذاری کنیم؟

نکاتی برای سرمایه گذاری با ۱۰۰ هزار تومان

در بخش قبل ۵ پاسخ متفاوت برای سوال با ۱۰۰ هزار تومان کجا سرمایه گذاری کنیم را به شما ارائه کردیم. در ادامه نکاتی را با شما مطرح می‌کنیم که کمک می‌کند سود سرمایه‌گذاری خود را بیشینه کنید و ضرر نبینید:

درباره هر یک از این روش‌ها به خوبی تحقیق کنید و مزایا و معایب آن‌ها را بسنجید. برای مثال همان‌طور که گفتیم در حوزه طلا، بهتر است به جای سکه یا طلا‌های کم‌عیار، طلای آب شده بخرید.

میزان ریسک‌پذیری خود را در سرمایه گذاری مشخص کنید. هرچه یک روش سرمایه‌گذاری سود بیشتری داشته باشد به احتمال زیاد ریسک بالاتری هم دارد. تصمیم بگیرید که تا چه میزان ریسک‌پذیری را برای خود قائل هستید.

به نقد‌شوندگی راهی که برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کنید آگاه باشید. برخی از روش‌های پس‌انداز یا سرمایه‌گذاری با اینکه سود خوبی دارند؛ ممکن است تا چندین ماه نتوانند به پول نقد تبدیل شوند.

درست است که سرمایه اولیه شما مبلغ کمی است؛ اما به خوبی بازار را بررسی کنید. در برخی از موارد با انتخاب زمان درست خرید یا فروش می‌توانید درصد سود خود را بالاتر ببرید.

سعی کنید به مرور زمان سبد سرمایه‌گذاری خود را متنوع‌تر کنید تا اگر در یک روش متضرر شدید، سرمایه‌های سودده دیگری داشته باشید.

جمع‌بندی

در این نوشته به بررسی ۵ راه برای شروع سرمایه‌گذاری با ۱۰۰ هزار تومان پرداختیم. گفتیم که می‌توانید با این مبلغ به سراغ خرید طلای آب شده بروید، از سکه‌های کم‌وزن استفاده کنید، یا پول خود را در بانک‌ها، عرضه اولیه بورس یا صندوق‌های سرمایه‌گذاری قرار دهید. امیدواریم این مطلب برای شما مفید باشد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین