کد خبر: ۹۱۰۷۲۸
تاریخ انتشار : ۰۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۲۳

نقش فشارخون بالا در بیماری‌های قلبی

فشارخون، نیرویی است که از طرف خون به دیواره رگ‌ها وارد می‌شود، خونی که قلب آن را به داخل شریان‌ها پمپ می‌کند تا با کمک آن‌ها به همه نقاط بدن برسد. افزایش فشار خون که «هایپرتنشن» نیز نامیده می‌شود بیماری خطرناکی است، زیرا باعث می‌شود تا قلب با فشار و سختی بیشتری کار کند و این آسیب‌ها در نهایت به نارسایی قلب منتهی می‌شود.
نقش فشارخون بالا در بیماری‌های قلبی
آفتاب‌‌نیوز :

فشارخون بالا، رایج‌ترین عامل خطر قابل پیشگیری در بروز بیماری قلبی است. این بیماری حتی اگر بدون علامت باشد، می‌تواند به رگ‌های خونی و اندام‌های فرد، به ویژه قلب، مغز، چشم‌ها و کلیه‌ها آسیب برساند.

نمک یا سدیم موجود در نمک، مهم‌ترین عاملی است که منجر به فشارخون بالا و بیماری قلبی می‌شود. این موضوع به دلیل تاثیرگذاری سدیم بر تعادل مایعات موجود در خون است. عواملی مانند سیگار کشیدن، داشتن اضافه وزن، نداشتن فعالیت فیزیکی، رژیم‌های غذایی پر نمک، استرس و اضطراب و عوامل ژنتیکی نیز از مهمترین دلایلی است که در ابتلا به فشارخون تاثیر بسزایی دارد.

سبک زندگی ناسالم و رژیم‌های غذایی نامناسب، می‌تواند به مرور زمان بر روی بدن تاثیرات منفی بگذارد. سبک زندگی ناسالم می‌تواند منجر به مشکلاتی در وزن شود. چاق بودن یا داشتن اضافه وزن می‌تواند خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهد.

بعضی از افراد به طور ژنتیکی مستعد این بیماری هستند. علت این موضوع ممکن است جهش یا اختلالات ژنتیکی به ارث رسیده از والدین باشد.

علائم فشارخون بالا در افراد متفاوت است. این عارضه می‌تواند باعث بروز علائمی مانند سردرد، تاری دید، سرگیجه، سردی دست و پا یا تکرر ادرار شود. در بسیاری از مواقع افزایش جزئی فشارخون علامتی ندارد.

درمان فشارخون بالا

ایجاد تغییرات سالم در سبک زندگی می‌تواند در کنترل عواملی که منجر به فشارخون بالا می‌شود، کمک کند.

داشتن رژیم غذایی که برای قلب هم مفید است، به کنترل و بهبود این بیماری کمک می‌کند. باید تلاش شود میوه ها، سبزی ها، غلات غنی شده و پروتئین‌های کم چرب مانند ماهی در رژیم غذایی گنجانده شود.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین