کد خبر: ۹۱۱۲۹۰
تاریخ انتشار : ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۳۵

تلاش آلمان برای محدود کردن بیشتر روسیه در اتحادیه اروپا

آلمان و جمهوری چک خواهان پایان یافتن واردات تمام حامل‌های انرژی روسیه به اتحادیه اروپا شده‌اند.
تلاش آلمان برای محدود کردن بیشتر روسیه در اتحادیه اروپا
آفتاب‌‌نیوز :

آلمان در آستانه جلسه وزرای انرژی اتحادیه اروپا در بروکسل طی این هفته، از این اتحادیه خواسته است تلاش بیشتری برای محدود کردن ۲۰ درصد از انرژی وارداتی از روسیه انجام دهد.

به نوشته بلومبرگ، برترین اقتصاد اروپا به همراه جمهوری چک، از اتحادیه اروپا می‌خواهد یک گروه متخصص و سطح بالا تشکیل دهد تا این گروه بتواند راه‌هایی برای پایان دادن به واردات انرژی از روسیه پیدا کند، از جمله گاز طبیعی مایع و مواد نفتی و هسته‌ای که هنوز هم از روسیه به این بلوک سیاسی وارد می‌شوند.

وزرای انرژی اتحادیه اروپا قرار است در روز پنجشنبه (۱۰ خرداد) با یکدیگر دیدار کنند و برنامه‌ی از میان بردن وابستگی خود به روسیه را پیش ببرند؛ برنامه‌ای که به دنبال حمله روسیه به اوکراین در سال ۲۰۲۲ کلید خورد.

در نامه وزیر اقتصاد آلمان و وزیر تجارت جمهوری چک به وزیر انرژی بلژیک آمده: «به خاطر حاکمیت و امنیت انرژی خود، باید به کاهش سیستماتیک واردات گاز، نفت و همچنین مواد رادیواکتیو از روسیه ادامه دهیم.»

در حالیکه اتحادیه اروپا توانسته از زمان حمله روسیه به اوکراین، تا ۸۰ درصد از واردات انرژی خود از این کشور را کاهش دهد، بسیاری از کشور‌های این اتحادیه به گاز و مواد رادیواکتیو این کشور برای سوخت نیروگا‌ه‌های هسته‌ای خود، وابسته باقی مانده‌اند. با قطع شدن انتقال گاز روسیه از طریق خط لوله به اتحادیه اروپا، واردات ال‌ان‌جی از مسکو در سال ۲۰۲۳ به حدود ۱۸ میلیارد متر مکعب افزایش یافت؛ در حالیکه این میزان پیش از آغاز جنگ اوکراین، کمتر از ۱۴ میلیارد متر مکعب بود.

این بلوک سیاسی پیش از این گفته بود که می‌خواهد تا سال ۲۰۲۷، واردات تمام سوخت‌های فسیلی ار روسیه را متوقف کند.

هفته گذشته، اتحادیه اروپا اقداماتی انجام داد که کشور‌های عضو را قادر می‌سازد بدون اعمال تحریم‌های انرژی جدید، به شکل موثری واردات گاز طبیعی مایع از روسیه را ممنوع کنند. با این حال، کشور‌ها نمی‌توانند به شکل یک‌جانبه عمل کنند چراکه این اقدام می‌تواند به سادگی صادرات ال‌ان‌جی روسیه را به نقاط دیگر اتحادیه اروپا منتقل کند. هر اقدامی همچنین نیازمند در نظر گرفتن تأثیر آن بر امنیت انرژی است.

اسپانیا که شاهد دو برابر شدن واردات گاز طبیعی مایع روسیه به این کشور پس از جنگ اوکراین بوده، یکی از کشور‌هایی است که از کمیسیون اروپا می‌خواهد راهنمایی بیشتری در خصوص اجرایی شدن این اقدام ارائه دهد. فنلاند یکی از معدود کشور‌هایی است که از این ممنوعیت استفاده خواهد کرد، اگرچه واردات گاز روسیه توسط این کشور تقریبا صفر است.

اتحادیه اروپا همچنین پیشنهاد داده که چندین پروژه ال‌ان‌جی هدف قرار بگیرند و انتقال گاز طبیعی مایع روسیه از اتحادیه اروپا به یک کشور ثالث ممنوع شود تا درآمد مسکو از فروش این سوخت، افزایش پیدا نکند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین