کد خبر: ۹۱۱۳۳۸
تاریخ انتشار : ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۵۴

پیش‌بینی دلار و بورس در فاصله یک ماه تا انتخابات ریاست‌جمهوری

بازار ارز و سهام در فاصله یک ماه مانده تا انتخابات در دولت‌های مختلف چه رفتاری از خود نشان خواهد داد؟
پیش‌بینی دلار و بورس در فاصله یک ماه تا انتخابات ریاست‌جمهوری
آفتاب‌‌نیوز :

سید ابراهیم رئیسی، هشتمین رئیس جمهور کشور در تاریخ سی‌ام اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۳ در سانحه سقوط بالگرد به همراه هیأت همراه به شهادت رسید و این اتفاق سبب شد تا دولت سیزدهم مجبور شود پیش از موعد مقرر به کار خود پایان دهد و در حال حاضر وزارت کشور در حال تدارک مقدمات برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری در روز جمعه هشتم تیرماه است.

هم‌اکنون محمد مخبر معاون اول ابراهیم رئیسی با حکم رهبری ریاست قوه مجریه را عهده‌دار است. 

در آستانه انتخابات زودهنگام ریاست‌جمهوری اخبار درباره احتمال کاندیداتوری افراد برای ریاست‌جمهوری داغ‌تر شده است. برخی از افراد شایعه کاندیداتوری را انکار می‌کنند، اما برخی شایعات را رد نمی‌کنند. فعلا فضای خبری در برزخ قرار دارد.

بازار ارز در سه روز منتهی به امروز، رشد کرد و در نهایت در روز جاری رشد دلار تهران متوقف شد. آیا افزایش سه روزه قیمت دلار تا روز سه‌شنبه می‌تواند ادامه‌دار باشد؟

انتخابات ۱۴۰۰: ۹.۶ درصد رشد قیمت دلار

در بیست‌و‌هشتم خرداد‌ماه سال ۱۴۰۰، سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار شد که طی آن سید ابراهیم رئیسی به عنوان هشتمین رئیس جمهور ایران انتخاب شد. دلار تهران در فاصله یک ماهه تا انتخابات ۹.۶ درصد رشد کرد و در آستانه انتخابات در کانال ۲۴ هزار تومان قرار گرفت.

اما از طرفی یادآوری این نکته ضروری است که قیمت دلار در این تاریخ با سقف تاریخی خود تا آن زمان ۲۳.۳ درصد فاصله داشته و کمتر بود. دلار تهران در آن دوره پس از شکست ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری و شروع مجدد مذاکرات در فاز خوش‌بینی قرار گرفته بود و فاصله قابل توجهی با سقف قیمتی خود درمهرماه سال ۹۹ داشت.

بازار سهام در این بازه زمانه رفتار آرام‌تری داشت، بررسی شاخص کل بورس به عنوان نماینده بازار سرمایه در مدت مذکور نشان می‌دهد که شاخص کل بورس در بازه یک‌ماهه تا انتخابات ۱.۸ درصد اصلاح کرده است.

انتخابات ۱۳۹۶: ثبات در سایه برجام

در انتخابات سال ۱۳۹۶ حسن روحانی برای دومین دوره متوالی به ریاست‌جمهوری رسید. دلار تهران در فاصله یک‌ماهه تا انتخابات دوازدهمین دوره ریاست‌جمهوری ۰.۴ درصد رشد کرد و نوسان چندانی نداشت. در این بازه توافق برجام میان ایران و ۱+۵ انجام شده بود و بازار ارز تحت تأثیر سیاست‌های انقباضی بانک مرکزی، افزایش قابل توجه سود بانکی و رکود سایر بازار‌ها در سایه خوش‌بینی به وجود آمده از توافق احیای برجام آرام و کم نوسان بود.

دلار تهران در دی ماه سال ۹۵ سقف تاریخی خود تا آن زمان را تجربه کرده بود و در ۲۹ اردیبهشت سال ۱۳۹۶ حدود ۹.۶ درصد پایین‌تر از سقف تاریخی خود تا آن زمان معامله می‌شد.

شاخص کل بورس نیز در این بازه زمانی در رکود نسبی پیش از انتخابات ۲.۵ درصد افزایش یافت.

انتخابات ۱۳۹۲: رشد ۳.۲ درصدی ارزش دلار

چهار سال قبل‌تر در انتخابات سال ۱۳۹۲ حسن روحانی پیروز میدان انتخاباتی شد دلار تهران در فاصله یک ماهه تا تاریخ ۲۴ خرداد ۹۲ حدود ۳.۲ درصد افزایش یافت. البته همچنان شش درصد پایین‌تر از سقف تاریخی خود در بهمن سال ۹۱ بوده است.

حسن روحانی کلید دفتر خود را از محمود احمدی‌نژاد دریافت کرد. در دوران ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد شرایط متفاوت بود درآمد‌های نفتی ایران رکورد زد، ولی این درامد صرف ارزپاشی و واردات بی‌رویه برای کنترل بازار‌ها شد در نهایت این سطح از درآمد‌های نفتی هم نتوانست جلوی رشد ارز در دور دوم ریاست جمهوری احمدی نژاد را بگیرد و با بهانه تحریم‌های شورای امنیت و با سیاست‌های نادرست اقتصادی دلار تهران با وجود درآمد‌های سرشار ارزی جهش کرد. شاخص کل بورس هم در فاصله یک‌ماهه تا انتخابات ۳.۱ درصد تا بیست و چهارم خرداد ماه ۱۳۹۲ افزایش یافت.

انتخابات ۱۳۸۸: سکون دلار

محمود احمدی‌نژاد در حالی در کارزار انتخاباتی سال ۸۸ پیروز میدان شد که دلار تهران در فاصله یکماهه تا انتخابات نوسان قیمتی را تجربه نکرده بود و فاصله آن با سقف تاریخی خود تا آن زمان ۴.۹ درصد بود.

شاخص کل بورس نیز در دوره یک‌ماهه انتخاباتی که در نهایت ختم به ابقای ششمین رییس جمهور ایران در ساختمان ریاست‌جمهوری شد ۴.۳ درصد افزایش یافت.

طبق بررسی اکوایران از رفتار دلار در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری در دوره‌های مختلف، می‌توان گفت تاکنون دلار تهران در فاصله یک‌ماهه تا انتخابات نتوانسته سقف قیمتی جدیدی ثبت کند، شاخص کل بورس هم جز در سال ۱۴۰۰ غالبا با افزایش محدود همراه بوده است که در فضای رکودی قبل از انتخابات در بازار سرمایه رقم خورده است.

طلا کاهش یافت

دلار تهران در روز جاری یک کانال قیمتی عقب کشیده است همین عقب‌نشینی دلار باعث کاهش قیمت طلا، سکه و صندوق‌های طلا در روز جاری شد.

حباب درهم در روز جاری منفی بود و به کمتر از ۱۰۰ تومان رسید.

ارزش معاملات صندوق‌های طلا در روز جاری نسبت به روز قبل کاهش یافت. هم‌چنین ورود پول حقیقی برای سومین روز متوالی در روز جاری به صندوق‌های طلا کاهش یافت که نشان‌دهنده کاهش امیدواری‌ها در روز جاری نسبت به رشد ادامه دار طلا است. ولی ورود پول حقیقی به صندوق‌های طلا در آخرین روز بیشتر از ورود پول حقیقی به بازار سهام بوده است که نشان‌دهنده عدم قطعیت حقیقی‌ها برای ادامه افزایش شاخص کل است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین