کد خبر: ۹۱۱۸۹۴
تاریخ انتشار : ۱۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۱۷

فرار مالیاتی برخی پزشکان با ترفند پرداخت وجه نقد

مدیرکل امور مالیاتی استان کردستان از شناسایی ۸۵ پزشک فراری از مالیات در کردستان خبر داد.
فرار مالیاتی برخی پزشکان با ترفند پرداخت وجه نقد
آفتاب‌‌نیوز :

 با وجود قانون استفاده پزشکان از دستگاه کارت‌خوان در مطب پزشکی، اما برخی از پزشکان به‌خصوص مطب‌های دندانپزشکی، از این اقدام خودداری می‌کنند و به‌خاطر فرار مالیاتی، از بیماران و مراجعان خود درخواست وجه نقد یا انتقال به شماره کارت‌های جایگزین دارند و این وضعیت سبب مشکلاتی برای بیماران شده است.

جمعی از شهروندان سنندجی نسبت به اقدام این دسته از مطب‌ها به‌شدت گله‌مند بودند و گفت: پس از مراجعه به مطب پزشکان، منشی مطب گفت؛ "هزینه را کارت به کارت کنید. " و با وجود مخالفت گفت؛ "می‌توانید به مطب دیگری مراجعه کنید"!

در همین زمینه؛ موضوع را از مدیرکل امور مالیاتی استان کردستان پیگیری کردیم که می‌گوید: اطلاعات درآمدی پزشکان از مبادی مختلف گرفته می‌شود و اگر هم فرار مالیاتی داشته باشند، حسابشان رصد خواهد شد.

مصطفی فعله‌گری با بیان اینکه اطلاعات درآمدی پزشکان از مبادی مختلف از جمله کارت به کارت، واریزی کارت‌خوان، واریزی به حساب‌ها، کارت به کارت‌ها، نسخ الکترونیکی، درآمد بیمه‌ای و موارد دیگر گرفته می‌شود، بنابراین کسانی که فرار مالیاتی می‌کنند، فقط خود و مردم را اذیت می‌کنند.

وی با بیان اینکه کسانی که از طریق دیگر درخواست حق ویزیت از بیماران می‌کنند، مرتکب فرار مالیاتی می‌شوند و با کار غیراخلاقی، جایگاه حرفه‌ای خودشان را زیر سؤال می‌برند و مردم را به اذیت می‌اندازند، ابراز کرد: مالیات واقعی پزشکان برای ما قابل تشخیص است، سال گذشته طبق بررسی میدانی بیش از ۸۵ مورد تخلف در استان شناسایی شد که ۵۳ مورد از این پزشکان امسال از تبصره ۱۰۰ محروم و تنبیه‌های شدیدی در قانون برای این مؤدیان از جمله پلمب محل کسب پیش‌بینی شده است.

مدیرکل امور مالیاتی استان کردستان با تأکید بر اینکه انتقال به کارت جایگزین کارتخوان در مطب ممنوع است و هر کسی چنین درخواستی داشته باشد، مرتکب تخلف می‌شود تصریح کرد: امید که این دسته از پزشکان مسیر قانونی خود را پیش بگیرند و به‌خاطر فرار مالیاتی چنین کاری را انجام ندهند، کسانی که خوش‌حساب باشند، حداکثر تسهیلات و ارفاقات قانونی برای آنان در نظر گرفته می‌شود.

وی گفت: هدفمان جلوگیری از رفتار‌های غیراخلاقی و غیرقانونی این دسته مؤدیان است، مؤدیانی که در مسیر قانونی فعالیت کنند، تسهیلگری و حمایت خواهند شد، اما کسانی که وارد فرار مالیاتی شوند، از بخشودگی جرائم و تقسیط بدهی محروم خواهند شد و جرائم سخت حتی بیشتر از میزان مالیات، برای آنان در نظر گرفته خواهد شد.

فعله‌گری در بخشی دیگر از سخنان خود در پاسخ به این سؤال که "سال گذشته سهم سازمان شهرداری‌ها از محل ماده ۴۲ قانون مالیات بر ارزش افزوده چقدر بود؟ "، اظهار کرد: علاوه‌بر وصول مالیات ۹ درصدی سنوات گذشته و ۱۰ درصدی سال جاری تحت عنوان وصول کالا و خدمات ارزش افزوده که ۴ درصد آن سهم شهرداری‌ها است، حدود ۵۵۰ میلیارد تومان نیز به حساب شهرداری و دهیاری‌های سطح استان واریز شده است که در قالب طرح‌های عمرانی و خدمات شهری و روستایی برای خود مردم هزینه می‌شود.

وی ضمن گلایه از شهرداری‌ها و دهیاری‌های سطح استان عنوان کرد: متأسفانه علی‌رغم پرداخت ماهانه مالیات؛ در خصوص نحوه هزینه‌کرد سهم مالیاتی تبیین و اطلاع‌رسانی از طریق آنان صورت نمی‌گیرد تا ضمن شفاف‌سازی، مردم هم با رغبت و ذوق بیشتری نسبت به تکالیف خود اقدام کنند.

مدیرکل امور مالیاتی استان کردستان در پاسخ به این سؤال که "مابقی مالیاتی که به حساب اداره‌کل مالیاتی کردستان واریز می‌شود، کجا هزینه می‌شود؟ " توضیح داد: مالیات‌ها به‌طور مستقیم به حساب خزانه واریز خواهد شد و ما دخل‌وتصرف و هزینه‌کرد مستقیم در آن نداریم، اما طبق آمارها، حجم اعتباراتی که دولت در استان هزینه می‌کند، ۵ برابر مالیات وصولی به حساب خزانه است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین