کد خبر: ۹۱۱۹۰۳
تاریخ انتشار : ۱۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۵۲

زلزله ۴.۵ ریشتری بسطام را لرزاند

در بسطام استان سمنان زلزله ای به بزرگای ۴.۵ رخ داد.
زلزله ۴.۵ ریشتری بسطام را لرزاند
آفتاب‌‌نیوز :

بسطام استان سمنان با زمین لرزه‌ای به بزرگای ۴.۵ در عمق ۷ کیلومتری لرزید. 

بر اساس گزارش مؤسسه لرزه نگاری دانشگاه تهران رومرکز زلزله امروز بسطام این استان در ۱۵ کیلومتری بسطام، ۲۱ کیلومتری شاهرود و ۲۱ کیلومتری کلاته خیج گزارش شد.

به گزارش ایسنا گسل "دامغان" با راستای  به شرقی – غربی یکی از گسل‌های اصلی این استان است که از ۱۰ کیلومتری شمال دامغان می‌گذرد.  این گسل در حدود ۱۰۰ کیلومتر درازا داشته و از دو بخش بنیادی "خاوری" و "باختری" ساخته شده است.

در بخش خاوری گسل از شمال دامغان تا ده ملأ بلوک شمالی کشیده شده و بلوک جنوبی فرو افتاده است (گسل فشاری پرشیب با شیب به سوی شمال) و این در حالی است که در بخش باختری آن از شمال دامغان و باختر سیاهکوه به سوی "آهوانو" (بلوک شمالی فرو افتاده و بلوک جنوبی) امتداد دارد (گسل فشاری با شیب به سوی جنوب).

 در سوی دیگر "دامغان رود"، ادامه غربی گسل دامغان به مرز بین "کنگلومرای" نئوژن و سازند شمشک در پای رشته سفیدکوه می‌رسد. این مرز، گسل معکوس است که در راستای آن بلوک جنوبی(سازندهای مزوزوئیک) بالا آمده و با لایه‌های جوان‌تر، همبر شده‌اند.

گسل آستانه، راندگی بایجان، گسل  گرمسار، گسل فشاری مشا، آتشان، انزاب، اوریم، راندگی برین، گسل فشاری بشم و گسل پلدر از دیگر گسل‌های این منطقه است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین