کد خبر: ۹۱۶۰۵۸
تاریخ انتشار : ۰۴ تير ۱۴۰۳ - ۰۱:۴۷

توضیح زاکانی درباره یارانه طلایی، احتمال انصراف و جمله جنجالی خطاب به پزشکیان

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: ما در بخش توسعه رفاه ۷ بسته را معرفی کردیم که یک بسته آن یارانه طلایی بود. یارانه طلایی شرایطی دارد و جای یارانه فعلی را نمی‌گیر‌د.
توضیح زاکانی درباره یارانه طلایی، احتمال انصراف و جمله جنجالی خطاب به پزشکیان
آفتاب‌‌نیوز :

علیرضا زاکانی نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری امشب (یکشنبه، سوم تیرماه) در گفت‌وگوی ویژه خبری که با عنوان پرسش جمهور پخش شد، گفت: نهایتاً هفته‌ای سه ساعت به تخصص کاری خودم که پزشکی هسته‌ای است، می‌پردازم، چون مشغله مسؤولیت‌هایم در شهرداری بیش از این اجازه نمی‌دهد.

وی ادامه داد: وقتی در محیط بیمارستان حاضر می‌شوم گویا جان مجددی پیدا می‌کنم. پزشکی هسته‌ای جزو رشته‌های پیشرو پزشکی است.

توضیحات زاکانی درباره یارانه طلایی

زاکانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه یارانه طلایی چگونه به مردم تعلق خواهد گرفت، عنوان کرد: کشور ما کشور ثروتمندی است و به واسطه این ثروت امکان در واقع خدمت برای مردم کاملاً فراهم است.

وی افزود: اما، نحوه برخورداری از این ثروت به صورت غیرعادلانه‌ای سبب می‌شود که بخشی از جامعه بهره‌مند بیش از آنچه که محق هستند از این ثروت بهره‌مند شده و بخشی از جامعه محروم بمانند.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری تصریح کرد: ما در بخش توسعه رفاه ۷ بسته را معرفی کردیم که یک بسته آن یارانه طلایی بود. یارانه طلایی شرایطی دارد و جای یارانه فعلی را نمی‌گیر‌د و یارانه فعلی ادامه خواهد داشت

به گفته وی، همه مصرف انرژی کل خانوار کشور را تقسیم بر کل جمعیت کشور می‌کنیم که به یک عددی می‌رسیم و ان عدد محاسبه می‌شود. برای هر سرپرست خانوار حساب باز می‌شود. به هر نفر در سال ۶ گرم طلا می‌رسد. برای یک خانواده ۵ نفره ۱۰۰ میلیون تومان در سال می‌شود.

زاکانی ادامه داد: این محاسبه به میزان مصرف انرژی که هر خانوار دارد از این میزان کم می‌شود و هر اندازه که مصرف نکند اندوخته می‌شود و اعتبار طلا می‌گیرد.

وی گفت: این اندوخته به دور از دستبرد تورم است. در واقع، به دنبال این هستیم که مردم خودشان صحنه گردان انرژی مصرفی شوند.

وی تصریح کرد: از ماه اول پس از شکل‌گیری دولت یارانه طلایی اجرایی می‌شود و در دسترس همگان قرار خواهد گرفت. زندگی بازنشستگان و روستائیان به یکباره تغییر خواهد کرد. این طرح به همه هموطنان تعلق می‌گیرد. 

زاکانی افزود: یارانه نقدی ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی به ۹۰ درصد هموطنان تعلق دارد و ۱۰ درصد بقیه که مستغنی هستند، دریافت نمی‌کنند. یارانه فعلی به ۹۰ درصد مردم تعلق می‌گیرد، اما، یارانه طلایی به همه.

وی افزود: امروز طلای قهرمان جهانی توسط یک پیشکسوت به گردن بنده انداخته شد. از پهلوانان یاد گرفتم به قول و مرامم وفادار باشم. 

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری با اشاره به منابع مالی رایگان کردن بیمه زنان باردار و افراد کمتر از ۱۵ سال، عنوان کرد: محور‌های دولت خدمت به دو قسمت تقسیم شده است. تامین نیاز مردم و آبادانی کشور را پوشش می‌دهد. توسعه رفاه خانوار و تعلیم و تربیت بر محور تقویت و نقش‌آفرینی خانواده و پاسداشت امنیت و آزادی مردم را دنبال می‌کنیم و در بخش آبادانی توسعه زیرساخت‌های کشور با توجه به چالش‌های کشور انجام می‌شود.

وی افزود: بسته سلامت یکی دیگر از وجوه هشت‌گانه بسته‌های رفاهی است. اساس این بسته پیشگیری از بیماری است، مریض به جز درد مریضی درد بی‌پولی نمی‌کشد که اساتید این بسته را امضا کرده‌اند. توسعه شبکه بهداشت و پرونده الکترونیک سلامت و پزشک خانواده و خدمات بستری رایگان را خواهیم داشت. مراقبت‌های رایگان برای صد درصد افراد است و در دارو نیز ۵۰ درصد فرانشیز پرداخت می‌شود.

وی ادامه داد: مادران باردار در بخش خدمات بستری هستند و طبق تعرفه‌های دولتی انجام می‌شود. تکمیل شش میلیون نفر فاقد بیمه را شامل می‌شود. تمام منابع و مصارف این پروژه پیش‌بینی شده است. کارشناسان این طرح بنده را انقلاب در بخش سلامت می‌دانند.

زاکانی با اشاره به تورم بالای کشور و تک‌نرخی شدن بنزین در طرح دولت خدمت، گفت: در این طرح قاچاق منتفی می‌شود و با توجه به برآورد‌ها این کار شدنی است. در حال حاضر اسکناس آتش می‌زنیم و خودمان را گرم می‌کنیم، اما با طرح بنده مردم خود دست به صرفه‌جویی می‌زنند و در عوض امکانات‌شان را به صورت اعتبار طلا خواهند داشت.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با تشریح جایگاه رئیس‌جمهور در اداره کشور گفت: رییس‌جمهور باید بتواند نظرات کارشناسی را با عقل و تجربه مناسب، تجزیه و تحلیل کند. بنده خودم نظرات کارشناسی را بررسی می‌کنم و با بحث با او، تلاش می‌کنم نظرات کارشناسی را قبل از اجرا پخته کنم. 

بنابر گفته وی، در دهه ۱۳۷۰ و ۱۳۹۰ پول گذاشته بودند تا لوازم انتظامی برای زدن مردم خریداری کنند تا آنان را مجبور به رفتن به خانه‌ها کنند. در آن دوران تورم به ۴۹ درصد رسیده بود. 

زاکانی، شریک کردن مردم در ثروت جامعه را مورد اشاره قرار داد و افزود: بنده به این نگاه پایبند هستم و آن را می‌پسندم و اجرا خواهم کرد. رئیس‌جمهور نمی‌تواند کارشناس همه چیز باشد، اما، باید آگاه باشد تا سرش کلاه نرود.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری با اشاره به برنامه‌های خود در حوزه تولید خاطرنشان کرد: برای تولید داخل نگاهم به زنجیره تولید است. به طور مثال برای تولید مرغ؛ زنجیره نهاده، تولید، فرآورده، مصرف و صادرات را داریم. اگر کار به تعاونی سپرده شود و گفته شود میزان مشخص ارز به آن اختصاص می‌دهم و فلان‌قدر گوشت سفید می‌خواهم، در این صورت خود مردم بهترین برنامه‌ریز خواهند شد و با این کار تولید، جهش می‌یابد. 

زاکانی گفت: در حوزه معادن در بخش بهره‌مندی اجحاف می‌شود. با ۱۲۰ همت سرش را هم آوردند. میادین میوه و تره‌بار شهرداری ۳۰ تا ۷۰ درصد زیر قیمت بازار اقلام‌شان را می‌فروشند. در سال گذشته لیمو کیلویی ۶۵ هزار تومان در شهر فروخته می‌شد، اما از کشاورز ۴۰۰۰ تومان خریداری می‌شد. دلال‌ها تا ۴۰۰ درصد سود روی اقلام می‌کشند و سود می‌کنند.

زاکانی در ادامه با بیان اینکه مردم تا پای صندوق رای می‌آیند و رای می‌دهند، اما بعد از آن فراموش می‌شوند، تصریح کرد: مردم‌سالاری دینی باید در ابعاد اقتصادی، سیاسی و اجتماعی گسترش یابد. مدل مردمی نظارت بر مسؤولان را مبتنی بر اصول متعدد قانون اساسی استخراج کرده‌ایم. 

وی افزود: برخی دنبال دیوار کشیدن و جدا کردن آنان از یکدیگرند. چرا این کار را می‌کنید؟ این کار ظلم به مردم است. دنبال نهادینه‌سازی مشرف شدن مردم بر مسؤولان هستیم. در شهرداری این کار را در سال ۱۴۰۱ انجام دادیم و ۲۰۸۱ پروژه به مردم معرفی کردیم و ۹۹ درصد پروژه‌هایی که مردم انتخاب کردند، اجرا کردیم. مردم وقتی صداقت را شاهد بودند آن‌گاه یک میلیون و ۳۵۲ هزار نفر پای کار آمدند و کار را همچنان در دست انجام دارند.

نامزد انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری گفت: برای باز شدن گره از حقوق کارگران و کارمندان هیچ راهی نداریم جز اینکه طبق قانون ظرف سه سال حقوق بازنشستگان با افراد شاغل همسان شود. در دولت خدمت در سال اول شروع کار، قانون را اجرا می‌کنم که ۱۷۵ همت پول می‌خواهد که پول آن همین الان وجود دارد. کشور کمبود پول ندارد بلکه نیاز به انضباط مالی داریم.

زاکانی خاطرنشان کرد: نیرو‌های شرکتی هم در سال اول شروع کارم در دولت، تعیین تکلیف می‌شوند. این عزیزان هیچ امنیت شغلی ندارند تا حقوق بسیار پایینی دارند. یک پارکبان در سه شفیت کاری ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان دریافت می‌کردند، ولی اکنون کف حقوق‌شان ۱۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است. پول هست، اما باید حق مردم را ادا کرد. حقوق این عزیزان اول به اول هر ماه باید پرداخت شود و ضریب دیرکرد حقوق را از شرکت‌های پیمانکار می‌گیریم و به کارگران شرکت‌های پیمانی می‌دهیم.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری با اشاره به اقدامات خود در شهرداری تهران گفت: ۱۳ میلیارد یورو تفاهم‌نامه با چین به صورت یوزانس با نرخ ۴.۷ تا ۴.۹ درصد منعقد کردیم. آنان را وادار کردیم با ما شریک شوند. راه تحریم، خنثی‌سازی از داخل کشور است نه التماس به تحریم‌کننده. در کنار مبارزه جدی در جهت رفع تحریم‌ها را دنبال خواهیم کرد. 

نامزد انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری گفت: قرارگاهی را از سال ۱۴۰۰ ایجاد کرده‌ایم و امروز بعد از سه سال در تفرجگاه فرحزاد و میدان شوش و کوه سنگی دیگر معتاد متجاهر دیده نمی‌شود بلکه با انتقال به کمپ‌ها در جهت بهبود آنان را دنبال می‌کنیم. ۶۰۰ زن زندانی را «رأیِ باز» کردیم و به ۳۰۰ نفر از آن‌ها خدمت می‌دهیم. البته خدمت به ۳۰۰ نفر دیگر نیز در دستورکار است. زندانیان حبس ابد را پیش خودمان آورده‌ایم تا درآمد کسب کنند و خرج خانواده‌شان را بدهند.

زاکانی گفت: با اعطای تشویق در بافت‌های فرسوده و آسیب‌دار، مردم خودشان به سازنده مسکن تبدیل می‌شوند. در حوزه حمل و نقل عمومی، تهران در آستانه انقلاب است. تعداد اتوبوس‌های تهران به ۷۵۰۰ اتوبوس افزایش می‌یابد که حدود ۳۵۰۰ اتوبوس برقی است. این اتفاق تا بهمن ۱۴۰۳ اتفاق می‌افتد. دو بار به وزیر کشور گفتم که اجازه دهد ما این طرح را برای کل کشور اجرا کنیم.

زاکانی تأکید کرد: انتقال پایتخت از تهران نشدنی و قابل اجرا نیست، اما انتقال دستگاه‌های دولتی از تهران، اجرا شدنی است. معاون اجرایی رییس‌جمهور از ما حمایت کرد و قول اجرایی شدن آن را داده است که کار را در حال پیگیری داریم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: طی ۵ سال گره مسکن تهران را حل می‌کنیم. در شهرداری تهران مبایع‌نامه‌ای را برای ساخت ۲۷ هزار واحد را امضا کردیم تا ۲۷ هزار خانوار را صاحب‌خانه کنیم. فروش متری مسکن را هم در دست اجرا داریم.

زاکانی تاکید کرد: کارنامه‌ام طی ۴۵ سال گذشته روشن است. به هیچ وجه از گذشته‌ام فرار نمی‌کنم، کاری که برخی نامزد‌ها می‌کنند. خودم را نسبت به سایر نامزد‌ها اصلح می‌دانم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: به عزیزی در مناظرات گفتم به هیچ وجه نمی‌گذارم رییس‌جمهور شوی که منظورم این بود که آن عزیز تلاش کند تا خودش پیروز شود. 

زاکانی در پایان با رد کناره‌گیری از نامزدی ریاست جمهوری به نفع سایر نامزدها، گفت: تا آخر محکم می‌ایستم، اما اقتضای نهایی کار اقتضایی است که به نفع کشور و انقلاب است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین