کد خبر: ۹۱۹۴۹۲
تاریخ انتشار : ۱۶ تير ۱۴۰۳ - ۲۰:۴۷
حضور مسعود پزشکیان در حرم امام خمینی (ره) و تقدیر از فعالان ستاد انتخاباتی خود

در گردهمایی پزشکیان و اعضای ستادش در حرم امام چه گذشت؟

مسعود پزشکیان رئیس‌جمهور منتخب به حرم امام خمینی (ره) رفت و ضمن تجدید میثاق با آرمان‌های بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی ایران از فعالان ستاد انتخاباتی خود تشکر کرد.
در گردهمایی پزشکیان و اعضای ستادش در حرم امام چه گذشت؟
آفتاب‌‌نیوز :

مسعود پزشکیان رئیس جمهور منتخب کشورمان لحظاتی پیش برای تجدید میثاق با آرمان‌های بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران وارد حرم مطهر امام خمینی (س) شد.

انتخابات زودهنگام چهاردهمین دوره ریاست جمهوری - به دلیل شهادت رئیسی در سومین سال ریاست جمهوری در سانحه بالگرد در حین خدمت - در تاریخ هشتم تیر ۱۴۰۳ برگزار شد و رقابت مسعود پزشکیان و سعید جلیلی به دور دوم کشیده شد.

در نهایت پس از شمارش آرای انتخابات ۱۵ تیر ۱۴۰۳ در تمامی شعب اخذ رأی در داخل و خارج کشور، مسعود پزشکیان با کسب ۱۶ میلیون و ۳۸۴ هزار و ۴۰۳ رای، به‌عنوان رئیس‌جمهوری اسلامی ایران برگزیده شد.

سخنان رئیس ستاد انتخابات پزشکیان

علی عبدالعلی زاده، رئیس ستاد مسعود پزشکیان نخستین سخنران مراسم استقبال مردمی و گردهمایی تقدیر از فعالان ستادی مسعود پزشکیان در حرم امام خمینی (رحمة‌الله علیه) بود.

عبدالعلی‌زاده در این مراسم گفت: ستاد انتخاباتی مرکزی و ستاد استانی در این برنامه حضور دارند. به تمام اعضای ستاد‌های انتخاباتی که سربازان آقای پزشکیان در فرآیند انتخابات بودند، انتخاب ایشان به عنوان رئیس جمهور را تبریک می‌گویم. با توجه به ازدحام جمعیت عرایض خود را با عرض تبریک و تهنیت به دکتر پزشکیان خاتمه می‌دهم.

ظریف: از همه مردم ایران سپاسگزاریم

محمد جواد ظریف نیز سخنران بعدی این مراسم بود که به فعالان ستاد انتخابات مسعود پزشکیان خیر مقدم گفت و مطالبی را ایراد کرد.

ظریف در این مراسم عنوان کرد: در بارگاه امام (ره) بزرگوار و در محضر یادگار بزرگوار امام (ره)، به رئیس جمهوری اسلامی ایران خوش آمد می‌گوییم.

وی ادامه داد: دو هفته پیش اعلام کردم که آقای پزشکیان را رئیس جمهور پزشکیان خواهیم خواند و امروز با تلاش شما مردم و کوشش‌های شما اعضای ستاد دکتر پزشکیان، ما رئیس جمهور پزشکیان داریم.

ظریف خاطر نشان کرد: آقای دکتر پزشکیان از امروز رئیس جمهور همه مردم ایران است هم کسانی که به ایشان رأی دادند و کسانی که به رقیب ایشان رأی دادند و کسانی که رأی ندادن، آقای پزشکیان رئیس جمهور همه آنهاست و می‌خواهد درخواست‌های آن را دنبال کند.

وی افزود: این مردم عظیم که در حضور پای صندوق‌های رأی، سیل خروشان تغییر را رقم زدند تا به نتیجه رسیدن، همراه آقای پزشکیان خواهند بود.

ظریف تصریح کرد: وامدار آن جوانی هستیم که پدر ۱۲۰ ساله خود را به دوش کشید تا رأی بدهد. مردم ایران قهرمانان این عرصه هستند و قهرمان این عرصه باقی خواهند ماند درود بر مردم ایران و درود بر پزشکیان.

قدردانی آذری جهرمی از حضور مردم پای صندوق‌های رأی

محمدجواد آذری جهرمی سخنران بعدی این مراسم بود. 

آذری جهرمی در این برنامه عنوان کرد: ممنون مردم ایران هستیم که علی‌رغم همه دلخوری‌ها و ناراحتی‌ها و تنگی معیشت، به فرزند خود آقای مسعود پزشکیان اعتماد کردند و پای صندوق‌های رای آمدند.

وی تأکید کرد: از امروز یک ماراتن سنگین برای دولت آقای پزشکیان آغاز خواهد شد که تمام ۵۰ درصدی که پای صندوق نیامدند به جمع ما اضافه شوند و این مهمترین ماموریت ماست.

آذری جهرمی اظهار کرد: سلام و درود خدا بر مردم ایران، امام (ره) شهدا و اراده‌هایی که تصمیم گرفتند ریل حرکت کشور را تغییر دهند.

وی گفت: با ندای «یا حسین یا حسین» به استقبال سخنرانی پزشکیان می‌رویم که انشالله ندای «یا حسین» توشه راه ایشان باشد.

هواداران مسعود پزشکیان رئیس‌جمهوری منتخب همزمان با سخنرانی آذری جهرمی و اشاره وی به فرارسیدن ماه محرم شعار «یاحسین» و «حیدر حیدر» سر دادند.

پزشکیان: در این انتخابات وعده دروغ ندادم

مسعود پزشکیان رئیس جمهور منتخب عصر امروز (شنبه، ۱۶ تیرماه) در مراسم استقبال مردمی و گردهمایی تقدیر از فعالان ستادی مسعود پزشکیان که در حرم حضرت امام خمینی (رحمةالله علیه) برگزار شد گفت: برادران و خواهران بنده از همه شما تشکر می‌کنم و واقعاً لطف کردید که در این مکان حضور پیدا کردید و شور و شوق آفریدید و ما را هم شرمنده خود کردید.

وی افزود: در این انتخابات وعده دروغ ندادم و حرفی نگفتم که فردا نتوانم به آن عمل کنم و سپس مشخص شود که دروغ بوده است.

رئیس‌جمهوری منتخب عنوان کرد: سال‌های سال پس از انقلاب اسلامی، افرادی می‌آیند و پشت تریبون می‌ایستند و وعده‌هایی می‌دهند که به آن عمل نمی‌کنند، این بزرگترین اشکالی است که ما با شما مردم داریم.

پزشکیان در ادامه به تاکیدات رهبر انقلاب اسلامی درباره سلامت انتخابات اشاره کرد.

پزشکیان عنوان کرد:، چون ماه محرم نزدیک است یکی از علل اصلی عاشورا را برای شما بگویم. یکی از علل اصلی عاشورا این بود که عده‌ای وعده دادند امام حسین (علیه‌السلام) بیاید و وقتی رفت به وعده‌های داده شده خود عمل نکردند.

وی ادامه داد: امام حسین (علیه‌السلام) نشسته بود گفتند بیا؛ وقتی آمد، امام حسین (علیه‌السلام) و ۷۲ نیرویش را تنها گذاشتند و آنچنان عاشورا خلق شد و ۱۴۰۰ سال است که خون ایشان جریان دارد.

پزشکیان در میانه قرائت بیانیه خطاب به حاضرین گفت: فکر می‌کنم شما خسته شدید، بیانیه را به رسانه‌ها می‌دهم از آنجا بخوانید.

وی در واکنش به همهمه هواداران با خنده گفت: حالا که این‌طور است فریاد بزنید، چه کار کنم؟ یاشاسین ایران.

رئیس جمهور منتخب مردم خاطرنشان کرد: ما خاک پای همه ایرانیان هستیم. ما آمده‌ایم تا خدمتگزار مردم عزیز کشورمان باشیم. از همه شما متشکرم. خدا قوت و خدا یار و یاور تان. یا الله، یا علی مدد.

وی در پایان بیانیه خود را قرائت کرد.

بیانیه مسعود پزشکیان خطاب به ملت ایران

متن بیانیه مسعود پزشکیان رئیس جمهور منتخب ایران که در حرم امام خمینی قرائت کرد به شرح ذیل است: 

بسم الله الرحمن الرحیم

ملت آگاه عزیز ایران

پیروزیتان مبارک باد؛ کار را تمام کردید و گامی بلند در مرحله دوم انتخابات برداشتید. فرصتی برای ایران آفریدید و امید و نشاط را به فضای نارضایتی و آزردگی و دلمردگی جامعه بازگرداندید.

سپاسگزار همه شما در خلق این امید و این رای معنادار به تحول و اصلاح هستم. همه شمایی که به راه و رویکرد من یا نامزد رقیب رای دادید یا در این انتخابات نیامدید، برای من برابرید.

آزمون بزرگتری پیش روی ماست؛ آزمون عبور ایران از تنگنا‌ها و چالش‌ها و بحران‌های پیش رو و آزمون کاستن از نگرانی‌های متعدد و متفاوت مردم برای داشتن یک زندگی بهتر.

قدردان وسعت نظر و گره‌گشایی مقام معظم رهبری هستم که در این انتخابات عرصه را بر مشارکت و رقابت و سلامت نقش‌افرینی بیشتر شهروندان و جریان‌های سیاسی گشودند.

در این عرصه مراجع و عالمان دین، اندیشمندان و دانشمندان، استادان و دانشجویان، معلمان و فرهنگیان، اصحاب فرهنگ و هنر و اندیشه، پزشکان و پرستاران، زنان و جوانان، روستائیان و کارگران، کارمندان، ایثارگران و خانواده‌های معظم شهدا، اصناف و بازاریان و کارآفرینان، ایرانیان دور از وطن، اقوام و پیروان مذاهب و ادیان، بازنشستگان و سالمندان بودند که همه جا را میدان گفتگو، نقد و بازاندیشی برای ایران کردند؛ حاصل همه این تلاش‌ها، رسیدن به فصلی نو برای خدمت به ایران شد.

فصلی که در آن نقش فعال شخصیت‌های دلسوز ملی و حضور جریان‌های سیاسی و نهاد‌ها و تشکل‌های مدنی تاثیر گذار شد. فصلی که بدنه علمی کارشناسی و تخصصی کشور نیز به زبان آمد و نشان داد که وضعیت خطیر است، ولی می‌توان با تفاهم و اجماع و امید بسیاری از تهدید‌های پیش رو را دور کرد و فرصت‌هایی تازه را برای پاسخگویی به مطالبه‌های شما کشف یا ایجاد کرد. 

امروز سرآغاز آن فصل نوست: فصل ماندن شما در صحنه، فصل التزام حکومت در بازگشت به مطالبات شما و فصل عمل کردن من به تعهدها.

من به دستور خداوند متعهدم که «اوفوا بالعهد، ان العهد کان مسئولا- به عهد خویش وفا کنید که بازخواست خواهید شد.»، من رای شما را طوقی سنگین بر گردنم می‌دانم، اما تعهد می‌دهم که همچنان گوش شنوایی برای سخنان شما و صدای بی‌صدایان و طرد شدگان باشم پس به گفته علی (ع) بازهم «از گفتن حق یا رای زدن در عدالت باز مایستید که من نه برتر از آنم که خطا کنم و نه در کار خویش از خطا ایمنم.»

کار دولت منتخب در این شرایط خطیر دشوار است، مگر آنکه باز لطف خداوند همت و حضور شما چاره ساز شود. من از این پس به دنبال پیشبرد گفتگو، همگرایی و وفاق ملی در حکومت برای بازگشت به مردم و اهتمام به مسائل جامعه در همه عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی خواهم بود؛ سخن امام امام خمینی (ره) را باز راهنمای عمل خود می‌کنم که «ما همه با هم باشیم، مملکت از خودتان است. همه بچۀ این مملکت هستید. پس چرا‌‎ ‏یکی به آن طرف می‌کشد، یکی به این طرف می‌کشد؟»

پزشکیان: به همۀ رای‌دهندگان به آقای جلیلی می‌گویم الان زمان رفاقت برای ایران است

من در پی آن هستم که با تفاهم و همکاری همه ارکان حاکمیت، مجلس و قوه قضائیه تنش و واگرایی را از نهاد سیاست و حکمرانی دور کنم؛ امیدوارم مجلس محترم در همراهی با رای اکثریت مردم خود را برای یک همکاری موثر با دولت در مسیر عبور کشور از بحران‌ها آماده کند.

من به رقیب محترم، جناب آقای دکتر سعید جلیلی و همه رای دهندگان به ایشان می‌گویم رقابت به پایان رسید، زمان رفاقت برای ایران آمد، بیایید دست در دست هم دهیم به مهر / مهین خویش را کنیم آباد.

من به همه آنان که در این انتخابات نیامدند هم می‌گویم موعد دیدن شما و حرف‌های شماست. زمان دغدغه‌ها و نگرانی‌های یکدیگر و زمان گفتگو برای ایران است. دولت منتخب و حکومت باید بدانند که چه می‌گویید و چرا نیامدید. وقتی نهاد انتخابات صورت سالم و رقابتی موثر بیابد، قطعا رای زبان اصلی گفتگو می‌شود.

من نیامده‌ام که خواست و اراده شما را در حد رفع رنج‌های امروز مردم محدود کنم، من امده‌ام تا با بازگشت دولت منتخب به آرمان‌ها و وعده‌های فراموش شده در نظام جمهوری اسلامی ایران، با التزام حاکمیت در عمل به آن، و با حمایت مستمر و نقد و نظارت شما، باهم به سوی تامین منافع و مصالح ملی کشور و گشودن افق توسعه پایدار و پیشرفت همه جانبه ایران قدم برداریم.

من آمده‌ام تا با هم سایه تحریم و تهدید و جنگ را از ایران دور کنیم، به دنبال صلح پایدار و آرامش و همکاری در منطقه و گفتگو و تعامل سازنده با جهان باشیم و همه این‌ها را در خدمت منافع ملی کشور و نیاز‌های مردم قرار دهیم. 

من و همراهان من، امروز آنچه را از دروغ و تهمت و جفا در ایام انتخابات دیدیم، نه تنها می‌بخشیم که فراموش هم می‌کنیم. زمان آن است که برای ایران سینه‌ها را از کینه‌ها بشوئیم، دست به دست بهم دهیم و به آینده بهتر بیاندیشیم. 

اکنون مسئولیت تاریخی همه ما تلاش خردمندانه و بی‌وقفه برای اصلاح رویکردها، ساختار‌ها و رفتار‌های نامناسب حکمرانی است. رویکرد من، پاسخگو کردن دولت آینده در همین سو و انتخاب همکاران با همین منطق و ملاک خواهد بود. حق منطق و شایستگی به دور از هر تبعیضی ملاک من خواهد بود. خواهم کوشید اشخاص را با حق بسنجم، نه حق را با اشخاص.

اصلاحات را باید به پیش بریم، پس از حسین بن علی (ع) بیاموزیم که نهضتش را فراتر از اصلاح آمرانه یعنی طلب و اراده اصلاح امور می‌دانست، این یعنی ابراز خواست و حضور مستمر مردم برای اصلاح.

به روان پاک همه شهدا و شهیدان دولت از رجایی و باهنر تا رئیس جمهور فقید رئیسی و سرباز افتخارآمیز وطن، سردار قاسم سلیمانی درود می‌فرستم.

یکشنبه آغاز ماه محرم است به اندیشه و راه حسینی باز گردیم و حرمت این ایام را پاس بداریم.

بازهم همه باهم برای ایران

خاک پای ملت ایران 

مسعود پزشکیان 

۱۶ تیر ۱۴۰۳ 

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین