کد خبر: ۹۷۸۳۵
تاریخ انتشار : ۳۰ فروردين ۱۳۸۹ - ۰۱:۳۰

قرارگاه خاتم الانبیا جایگزین ترکیه در ۳ فاز پارس جنوبی می‌شود

آفتاب‌‌نیوز :

آفتاب: با به پایان رسیدن فرصت ترکیه برای تعیین و تکلیف فازهای پارس جنوبی و با دستور وزیر نفت مذاکراتی با برخی از مجموعه های داخلی برای ساخت و توسعه فازهای ۲۲، ۲۳ و ۲۴ پارس جنوبی آغاز شده است.
 غلامحسین نوذری و حلمی گولر وزیران وقت نفت و انرژی ایران و ترکیه آبان ماه ۱۳۸۷ ( نوامبر ۲۰۰۸ ) تفاهم نامه ای امضا کردند که بر اساس این تفاهم قرار بود مشارکت و سرمایه گذاری سه فاز ( ۲۲ تا ۲۴) پارس جنوبی به طرف ترکیه ای واگذار شود. 
صدور سالانه ۳۵ میلیارد متر مکعب گاز ایران از مسیر ترکیه به اروپا، ساخت خط لوله ای یک هزار و ۸۵۰ کیلومتری انتقال گاز از عسلویه تا مرز بازرگان و فروش ۵۰ درصد گاز تولیدی فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی به ترکیه از دیگر توافق های گازی تهران و آنکارا بود.بر این اساس، مقرر شد تا در مدت یکسال شرکتهای ترکیه با برسی های فنی و اقتصادی شرایط خود برای توسعه فازهای پارس جنوبی را به وزارت نفت ایران اعلام کنند.
آبان ماه سال گذشته هم با به پایان رسیدن فرصت یکساله ترکیه برای نهایی کردن تفاهم نامه آبان ۸۷، سید مسعود میرکاظمی وزیر نفت مهلت ترکیه را برای تعیین و تکلیف سرمایه گذاری ۷ میلیارد دلاری در پارس جنوبی را به مدت سه ماه تمدید کرد.
اما در حال حاضر با به پایان رسیدن فرصت ترکیه برای تعیین و تکلیف فازهای پارس جنوبی و با دستور وزیر نفت مذاکراتی با برخی از مجموعه های داخلی برای ساخت و توسعه فازهای ۲۲، ۲۳ و ۲۴ پارس جنوبی آغاز شده است. 

خاتم الانبیا جایگزین ترکیه در پارس جنوبی می شود 

توسعه فازهای مشترک پارس جنوبی یکی از اولویتهای وزارت نفت در برنامه پنجم است. از این رو در حالی که مذاکرات گازی تهران – آنکارا ادامه دارد، وزارت نفت با انجام مذاکراتی با مجموعه های داخلی قصد دارد در صورت عدم توافق نهایی با ترکیه طرح توسعه فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی را آغاز کند. در این راستا تاکنون مذاکراتی بین وزارت نفت و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا برای توسعه فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی آغاز شده است.
گفته می شود در صورت توافق نهایی وزارت نفت و قرارگاه خاتم الانبیا، طرح توسعه این سه فاز پارس جنوبی به کنسرسیومی متشکل از قرارگاه خاتم الانبیا، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) و برخی از پیمانکاران فراساحل همچون ایزوایکو، صف، صدرا و مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی واگذار شود.
ارزش تقریبی طرح توسعه فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی حدود هفت میلیارد دلار برآورد می شود که در صورت توافق دو طرف برای اولین بار قرار است قرارداد این طرح گازی به روش EPPSC شامل طراحی‌، تدارک‌ و تامین‌، ساخت‌ و راه‌اندازی‌ امضا شود.
همچنین یکی از پیش شرطهای وزارت نفت برای واگذاری طرح توسعه فازهای ۲۲، ۲۳ و ۲۴ پارس جنوبی استفاده حداقل ۵۱ درصد ارزش قرارداد از توان و ظرفیت پیمانکاران‌ و سازندگان‌ ایرانی‌ است.
هدف از طرح توسعه فازهای ۲۲، ۲۳ و ۲۴ پارس جنوبی تولید روزانه‌ ۴۰ میلیون‌ متر مکعب‌ گاز، ۵۷ هزار بشکه مایعات گازی، ۳۰۰ تن گوگرد و سالانه ۷۵۰ هزار تن اتان، ۸۰۰ هزار تن گاز مایع است. 

آخرین پروژه های خاتم الانبیا در صنعت نفت 

قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا اسفند ماه سال گذشته نیز تفاهم نامه ای به ارزش تقریبی ۸۵۰ میلیون دلار با شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی برای ساخت سه رشته خط لوله انتقال به طول یکهزار و ۸۱۰ کیلومتر امضا کرده بود. 

در حال حاضر طراحی و عملیات برداشت داده های لرزه نگاری سه بعدی میدان نفتی بندکرخه، اجرای عملیات لرزه نگاری دو بعدی و سه بعدی در منطقه میدان نفتی آزادگان شمالی، انجام عملیات لرزه نگاری سه بعدی در منطقه تیماب، طرح توسعه فازهای ۱۵ و ۱۶ میدان مشترک پارس جنوبی، ساخت تأسیسات آبگیر مجتمع پتروشیمی کاویان، تأسیسات آبگیر مجتمع اوره و آمونیاک پتروشیمی پردیس، تلمبه خانه نفت شهید چمران اهواز، تأسیسات آبگیر و تصفیه خانه آب طرح توسعه میدان گازی کیش و ساخت انبارهای مکانیزه و تسهیلات صدور گوگرد در اسکله خدماتی پارس جنوبی از مهمترین طرحهای در دست اجرای قرارگاه خاتم الانبیا در بخش های بالادستی و پایین دستی صنعت نفت است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین