کد خبر: ۱۰۵۴۱۵
تاریخ انتشار : ۲۲ مرداد ۱۳۸۹ - ۱۳:۰۰
تعداد نظرات: ۵ نظر
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: براساس ادعای یک مجله آمریکایی، اسرائیل حتی بدون چراغ سبز آمریکا هم به ایران حمله نظامی خواهد کرد.

برپایه گزارش مجله آمریکایی " آتلانتیک"، اسرائیل در صورتی‌که به این نتیجه برسد که حمله نظامی تنها راه توقف روند هسته‌ای ایران است حتی بدون چراغ سبز آمریکا هم به این اقدام دست خواهد زد.

به گزارش عصر ایران، "جفری گولدبرگ" در گزارشی در این مجله می‌نویسد: «پس از مصاحبه و گفت‌و گو با 40 نفر از تصمیم‌گیران گذشته و حال در اسرائیل، آمریکا و تعدای از کشورهای عربی به این نتیجه رسیده است.»

بنیامین نتنیاهو یکی از افرادی است که پیش از تصدی سمت نخست‌وزیری اسرائیل با او نیز مصاحبه طولانی شده است.

در گزارش مجله آتلانتک آمده است: «اجماع نظر و احتمال بیش از 50 درصدی وجود دارد که می‌گوید اسرائیل قصد دارد حمله نظامی خود را علیه ایران تا پیش از ژوئیه آینده (در یک سال آتی) انجام می دهد.»

این گزارش ادامه می‌دهد: «در صورت حمله نظامی اسرائیل به ایران، تل آویو به واشنگتن خواهد گفت که وجود ایران هسته‌ای بزرگترین تهدید برای موجودیت ملت یهود از زمان هیلتر تاکنون است! اسرائیلی‌ها به آمریکا خواهند گفت که با حمله اسرائیل به ایران فرصت توقف برنامه هسته‌ای ایران حداقل به مدت  3 تا  5 سال به‌وجود آمده است. اسرائیلی‌ها خواهند گفت که راه دیگری نداشته‌اند.»

گولد برگ نویسنده این گزارش اضافه می‌کند: «در مصاحبه با نتانیاهو، وی از اعلام برنامه زمان‌بندی شده برای تحرک اسرائیل در برابر ایران خودداری کرد. وی حتی مطلبی درباره اینکه به گزینه نظامی در برابر ایران فکر می‌کند یا خیر هم نگفت. اما مصاحبه‌ها و گفت‌وگو‌ها با دیگر مقامات اسرائیلی نزدیک به نتانیاهو او را به این استنتاج رساند که نتنایاهو معتقد است ایران نه تنها مشکل اسرائیل بلکه مشکل جهانی است لذا جهان می‌بایست به رهبری آمریکا با ایران مقابله کند!»

در بخش دیگری از این گزارش می‌خوانیم: «اسرائیل منتظر می‌ماند تا ببیند رئیس جمهور آمریکا در برابر روند هسته‌ای ایران چه می‌کند. اگر اسرائیل به این نتیجه برسدکه اوباما تحت هیچ شرایطی به ایران حمله نخواهد کرد پس آنگاه شمارش معکوس برای حمله نظامی یک‌جانبه اسرائیل علیه ایران شروع می‌شود.»

در گفت‌و گوهای این روزنامه نگار آمریکایی با 40 مقام سابق و فعلی اسرائیل، آمریکا و کشورهای عربی پرسیده شده بود "آیا فرصتی برای حمله نظامی اسرائیل علیه برنامه هسته‌ای ایران در آینده‌ای نزدیک وجود دارد؟" اما هیچ‌کسی به این سوال پاسخ نداد.

مقامات اسرائیلی معتقدند ایران حداکثر 3 سال با ساخت بمب اتمی فاصله دارد. این موضوع پیش از این توسط روبرت گیتس وزیر دفاع آمریکا تایید شده بود.

گیتس در نشست وزیران دفاع ناتو در ماه ژوئن گذشته گفته بود اکثر برآوردهای سازمان‌های جاسوسی نشان می‌دهد ایران در 3 سال آینده به بمب اتمی دست پیدا خواهد کرد.

براساس پیش‌بینی این مجله آمریکایی، جنگنده‌های اسرائیلی ممکن است در حمله احتمالی علیه تاسیسات هسته‌ای ایران از آسمان عربستان، ترکیه، سوریه یا حتی عراق استفاده کنند.

این نشریه همچنین گفته است به احتمال بسیار اسرائیل در صورت حمله نظامی به ایران، تاسیسات غنی‌سازی نطنز و قم، مرکز تحقیقات هسته‌ ای اصفهان و نیروگاه اتمی بوشهر و دیگر واحدهای هسته‌ای این کشور را هدف قرار خواهد داد.

البته برخی از ژنرال‌های ارتش اسرائیل نیز گفته‌اند بهتر است بر باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا فشار وارد شود تا این کشور به جای اسرائیل، علیه ایران اقدام نظامی کند.

یکی از مقامات ارشد ارتش اسرائیل نیز گفته است: «آمریکایی‌ها می‌توانند این اقدام را انجام دهند. در این صورت، حمله به ایران سختی کمتری خواهد داشت و این مسأله مهمی برای اسرائیل است.»

در میان مقامات اسرائیلی برخی نیز هستند که می‌گویند حمله نظامی به ایران بسیار خطرناک است که می‌توان به "گابی اشکنازی" رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل اشاره کرد.

منابع متعددی نیز گفته‌اند که رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل در امکان موفقیت حمله نظامی به ایران شک و تردید دارد.

برخی دیگر از مقامات ارتش اسرائیل هم نگرانی خود را از امکان تهدید موجودیت این رژیم در صورت حمله نظامی به ایران اعلام کرده‌اند.

همچنین بسیاری از مقامات کشورهای عربی که با این مجله آمریکایی مصاحبه کرده بودند، از رئیس‌جمهور آمریکا شکایت داشتند که آنها را از مقاصد خود در برابر ایران آگاه نمی‌کند و آرزوهای بلندپروازانه ایران را نادیده می‌گیرد.

براساس گزارش این مجله آمریکایی، بسیاری از سران کشورهای عربی معتقدند وضعیت آمریکا در خاورمیانه به تمایل این کشور برای مقابله با ایران بستگی دارد و اینکه حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران به اندازه اشغال عراق، پیچیده نخواهد بود.

یکی از وزیران امور خارجه کشورهای عربی که نامش اعلام نشد نیز گفته است: «این بحث‌و بررسی درباره حمله نظامی به ایران است. ما امیدواریم حملات کوچکی علیه شماری از تاسیسات هسته‌ای ایران صورت بگیرد. آمریکا می‌تواند به آسانی این اقدام را انجام دهد.»

در همین حال بسیاری از کارشناسان معتقدند اگر اسرائیل بداند حمله به ایران، بدون عقوبت خواهد بود، در به پرواز درآوردن هواپیماهای جنگی خود به سمت ایران حتی یک روز هم تاخیر نخواهد کرد. مع‌الوصف، مهم‌ترین مانع حمله اسرائیل به ایران، قدرت بازدارندگی ایران و واهمه از عواقب از حمله است. 

به گزارش آفتاب، منوچهر متکی، وزیر امور خارجه کشورمان نیز گفته است که اسرائیل و آمریکایی‌ها می‌دانند که ورودشان به درگیری با ایران یک نزاع محدود نخواهد بود و این درگیری یک درگیری بسیار گسترده خواهد بود. 

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به این سؤال که اسرائیل، ایران را به حمله نظامی تهدید کرده و اگر چنین اتفاقی رخ دهد واکنش ایران چه خواهد بود؟ گفت: اساساً شرایط سیاسی منطقه با حمله رژیم صهیونیستی به ایران دگرگون خواهد شد. رژیم صهیونیستی و آمریکایی‌ها می‌دانند که ورودشان به درگیری با ایران یک نزاع محدود نخواهد بود و این درگیری یک درگیری بسیار گسترده خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه این حمله برای اسرائیل بسیار خسارت‌بار و شکست آمریکا در چنین حمله‌ای از سرجمع شرایط رقت‌باری که این کشور در افغانستان و عراق پیدا کرده، بدتر خواهد بود، گفت: به همین خاطر در نشست‌های اخیری که سران رژیم صهیونیستی با آمریکایی‌ها داشتند به یکدیگر قول دادند که بدون مشورت یکدیگر حمله‌ای به ایران نداشته باشند، چرا که متوجه عواقب این حمله هستند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۵
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۹:۳۹ - ۱۳۸۹/۰۵/۲۲
0
0
من با اينكه دل خوشي از دولت ندارم اما در صورت جنگ تا آخرين خون برای نابودی اسرائيل تلاش خواهم كرد!!!!
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۷:۰۳ - ۱۳۸۹/۰۵/۲۴
0
0
اسرائیل باید نابود گردد.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۹:۰۲ - ۱۳۸۹/۰۵/۲۶
0
0
اگه آمریکا حمله کنه چون با دولت مشکل داره من جنگ نمی‌رم ولی چون اسرائیل با اسلام مشکل داره برای نابودیش همه کار باید کرد!
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۵/۲۴
0
0
...کی باشه به ایران حمله کنه
مگه ایران افغانستان یا عراقه
اینا یه جوری صحبت میکنن انگار یادشون رفته 8سال دفاع ما رو با دست خالی
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۱۵ - ۱۳۹۱/۰۵/۲۶
0
0
من تا اخرین قطره خون خود در مقابل هر کشوری که کوچکترین دست درازی به تمامیت ارضی کشورعزیزم ایران داشته باشد خواهم ایستاد
میثم رضاخانی از کرج
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین