کد خبر: ۱۰۶۶۴۸
تاریخ انتشار : ۰۷ شهريور ۱۳۸۹ - ۰۱:۱۲
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: وزیر نیروی دولت نهم با بیان اینکه وزارتخانه‌های تخصصی با اجرای طرح ایجاد بنگاه‌های زودبازده مخالف بودند، مطرح کرد: رئیس‌جمهور و وزیر سابق کار، بانک‌ها را تحت فشار گذاشته بودند که وام‌های خود را به سمت بنگاه‌های زودبازده سوق دهند.

پرویز فتاح با بیان دیدگاه‌های خود نسبت به اجرای طرح بنگاه‌های زودبازده، گفت: بنده در دولت نهم با طرح بنگا‌ه‌های زودبازده مخالف بودم، این مخالفت تنها از جانب من نبود بلکه وزارتخانه‌های تخصصی مخالف با اجرای این طرح بودند؛ چراکه دکتر محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور و محمد جهرمی وزیر سابق کار و امور اجتماعی طرحی را مطرح کردند که براساس آن، بانک‌ها تمامی امکانات و تسهیلات خود را به سمت اجرای آن سوق دادند.

وزیر نیروی دولت نهم افزود: در چنین شرایطی وزارت نیرو برای ساخت سدها، نیروگاه‌ها، شبکه‌های آبیاری و زهکشی و تصفیه خانه‌های آب و فاضلاب که نیاز شدید به منابع مالی داشتند، به حاشیه رانده شد و از این بابت، لطمات زیادی را متحمل گردید.

وی تصریح کرد: رئیس جمهور و وزیر سابق کار، بانک‌ها را تحت فشار گذاشته بودند که وام‌های خود را به سمت بنگاه‌های زودبازده سوق دهند؛ این یک دلیل مخالفت وزارتخانه‌های تخصصی با اجرای این طرح بود.

فتاح ادامه داد: از سوی دیگر، ما فکر می‌کردیم که با اجرای این طرح، ممکن است تجربه تلخی دوباره تکرار شود؛ چراکه در سنوات گذشته و در دولت‌های قبل، تجربیاتی از این دست برای اشتغال وجود داشت که متاسفانه تجربیات موثر و شیرینی نبود. آن زمان هم دولت‌ها برای اشتغال، وام‌هایی را پرداخت کرده بودند، اما نه تنها منابع مالی این وام‌ها از جیب دولت رفته بود، بلکه مشکل اشتغال نیز همچنان سرجای خود وجود داشت.

وی اظهار داشت: ما از این تجربیات، تحلیل‌هایی داشتیم. هم اکنون نیز که چندسال از اجرای طرح بنگاه‌های زودبازده گذشته، از فحوای صبحت دولت و دولت‌مردان مشخص است که انگیزه اولیه از بین رفته است.

وزیر نیروی دولت نهم گفت: علت نبود انگیزه اولیه در اجرای طرح، آن است که عده‌ای مرحله اول وام خود را دریافت کردند، اما دولت نتوانست مرحله دوم و سوم را بپردازد یا در مواردی بررسی‌های اولیه برخی طرحها درست انجام نشده بود. این موضوع به صراحت نشان می داد که سرمایه‌های اولیه در حال از بین رفتن است و فرد وام گیرنده نیز وام‌دار و مقروض شده است و نمی‌تواند سود پیش‌بینی شده را از طرح خود ببرد.
 
فتاح افزود: برخی هم وام گرفتند و جای دیگر هزینه کردند.

وی تصریح کرد: تصور می کنم که اجرای طرح بنگاه‌های زودبازده را تجربه موثری نمی‌توان قلمداد کرد، ضمن اینکه سرمایه زیادی نیز از دست دولت و بانک‌ها به این سمت هدایت شد که بیشتر به سوله‌های نیمه‌کاره و ساختمان‌های نیمه ساخته تبدیل شد.

به گفته وی، دولت دهم تدبیر و سیاست منطقی‌تری نسبته به گذشته در رابطه با طرح ایجاد بنگاه‌های زودبازده اتخاذ کرده است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین