کد خبر: ۱۰۷۱۰۵
تاریخ انتشار : ۱۲ شهريور ۱۳۸۹ - ۲۰:۴۶
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب:  سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در پی انتشار خبری مربوط به اخطار شرکت مخابرات استان تهران در مورد قطع ارتباط 8 شرکت ارائه دهنده اینترنت پرسرعت (PAP ) اعلام کرد: اقدام به موقع اپراتورها در راستای مفاد موافقت‌نامه‌ها موجب پایداری سرویس و تداوم همکاری‌ها می‌شود. 

شرکت مخابرات استان تهران در تازه‌ترین اقدام خود طی نامه‌ای از اداره نگه‌داری و پشتیبانی فنی سیستم‌های انتقال خود، خواسته تا ارتباط 8 شرکت بخش خصوصی را که بدهی خود را به مخابرات پرداخت نکرده‌اند قطع کند.

نگرانی برای قطع ارتباط 300 هزار کاربر ADSL

هم اکنون حدود 11 شرکت در زمینه ارائه اینترنت پرسرعت با سیم - ADSL - فعالیت می‌کنند که در نامه شرکت مخابرات تهران عدم پرداخت بدهی مشترکین PAP حاوی فهرستی از نام 8 شرکت و مبلغ بدهی آنها به مخابرات استان تهران است.

این امر از سوی شرکت‌های انتقال داده‌های پرسرعت که از مخابرات به عنوان رقیب اصلی خود در این بازار یاد می‌کنند و از طرفی به دلیل استفاده از فضای مخابراتی به عنوان مشتری این شرکت نیز محسوب می‌شوند به نوعی تهدید برای قطع ارتباط بیش از 300 هزار کاربر تهرانی اینترنت پرسرعت تعبیر شده است.

گروه شرکت‌هایPAP اعلام کرده که با توجه به تعامل مالی شرکت‌های انتقال داده‌های پرسرعت و شرکت مخابرات استان تهران که در ماه حدودا بین 100 تا 150 میلیون تومان است به نظر می‌رسد در پاره ای موارد حتی شرکت‌های انتقال داده‌های پرسرعت از شرکت مخابرات استان تهران بستانکار نیز باشند به همین دلیل رویه موجود مبنی‌بر تهدید به قطع ارتباط 8 شرکت فعال در زمینه اینترنت پرسرعت به معنی دقیق‌تر، قطع ارتباط بیش از 300 هزار مشترک تهرانی است و این امر جز ایجاد ناامنی در فضای بازار و دلسردی زحمتکشان بخش خصوصی عایدی دیگری نخواهد داشت.

گفته شده که میانگین مجموع بدهی‌های قید شده در نامه مذکور برای 8 شرکت خصوصیPAP در مقابل میانگین گردش مالی مجموع این شرکت‌ها با شرکت مخابرات استان تهران عدد کوچکی است.

محمد خجسته نیا مدیر روابط عمومی شرکت مخابرات استان تهران در این زمینه، گفت: این نامه از طرف اداره کل مالی شرکت مخابرات استان تهران به دلیل بدهی ارائه دهندگان اینترنت پرسرعت تهیه شده و هیچ نکته خاصی در آن نیست که آن را آن قدر برجسته کرده‌اند.

وی ادامه داد: طبق آیین‌نامه شرکت مخابرات، بدهی اخطار قطع به تمامی مشترکان اعم از حقیقی و حقوقی داده می‌شود و این مسأله تهدید محسوب نمی‌شود و مخابرات به هیچ‌وجه به دنبال قطع سرویس‌دهی به مشترکان نیست.

خجسته نیا با تاکید بر اینکه شرکت مخابرات تهران تنها به دنبال دریافت مطالبات خود است گفت: این مسأله همیشه برای اطلاع شرکت‌های PAP از میزان بدهی‌شان به مخابرات صورت می‌گرفته و هیچ‌گونه تهدیدی برای مشترکان ADSL محسوب نمی‌شود.

وی اضافه کرد: چنانچه مبلغ بدهی مشترکان حقیقی و حقوقی بالاتر از میزان ودیعه در اختیار شرکت مخابرات باشد اداره کل مالی مشترک را بدهکار شناسایی می‌کند و براساس آیین نامه تلفن ثابت نسبت به ارائه اخطار قطع بدهی اقدام می‌کند.

خجسته نیا گفت: شرکت‌های PAP به عنوان مشترکان تلفن ثابت محسوب می‌شوند و اداره کل مالی مخابرات تفاوتی نسبت به این شرکت‌ها با دیگر مشترکان قائل نشده اما تلاش‌مان این است که راه‌کاری پیدا کنیم تا این بخش گروه‌بندی شده و محاسبات آن بر مبنای دیگری انجام شود.

واکنش رگولاتوری به اخطار قطع ارتباط اینترنت پرسرعت

حسن رضوانی معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در این باره اظهار داشت: به‌طور کلی اپراتورهای مختلف برای ارائه سرویس، خدمات متقابل متفاوتی را از یکدیگر دریافت می‌کنند که این خدمات در قالب قراردادهای فی‌مابین انجام پذیرفته و تمامی تعاملات فنی‌و مالی در آنها درج شده است. به همین دلیل اقدام در راستای مفاد موافقت‌نامه‌ها و اجرای به‌موقع آنها موجب پایداری سرویس و تداوم همکاری‌ها خواهد شد.

وی با بیان اینکه رگولاتوری براساس قواعد موجود همواره مدافع حقوق دارندگان پروانه و بهره‌برداران است گفت: از دارندگان پروانه انتظار می رود نسبت به انجام تعهدات مالی و فنی خود در بازه‌های توافق شده کوشا بوده و درصورت وجود اختلاف ضمن پرهیز از ایجاد فضاهای نامناسب موضوع را بطور شایسته مطابق با قرارداد فیمابین حل کرده و یا به مراجع ذیصلاح حل اختلاف مندرج در پروانه ارجاع تا اقدام قانونی لازم صورت پذیرد.

رضوانی افزود: این موضوع نه تنها در مورد دارندگان پروانه PAP و شرکت مخابرات ایران بلکه در مورد تمامی دارندگان پروانه صادق است.

آخرین وضعیت اینترنت پرسرعت در تهران

طبق آخرین آمار ارائه شده بیش از یک میلیون و 10 هزار و 647 پورت اینترنت پرسرعت توسط شرکت‌های بخش خصوصی دارای پروانه خدمات انتقال داده‌ها در کل کشور نصب شده است که نزدیک به 60 درصد از این تعداد در حال حاضر دایر شده و حدود 578 هزار و 645 پورت پرسرعت نیز در حال بهره‌‌برداری توسط کاربران در بیش از 404 شهر در استان‌های مختلف است.

سهم استان تهران از تعداد پورت منصوبه، 377 هزار و 227 پورت پرسرعت است و این به این معنی است که 37 درصد از کل خطوط اینترنت پرسرعت منصوبه کشور متعلق به تهرانی‌ها است و از کل دایری‌های اینترنت پرسرعت نیز 40 درصد دایری‌ها یعنی 231 هزار و 494 پورت را تهرانی‌ها به خود اختصاص داده‌اند.

همچنین تمامی پورت‌های خدمات اینترنت ADSL در 30 استان و 419 شهر در سراسر کشور نصب شده که از این تعداد تا پایان تیرماه امسال پورت‌های 404 شهر در حال کار هستند.

شرکت‌های دارای پروانه خدمات انتقال داده ها (PAP) موظف بودند که تا پایان برنامه چهارم توسعه بیش از یک میلیون و 250 هزار پورت پرسرعت در کشور دایر کنند که طبق آخرین آمار ارائه شده نزدیک به 60 درصد از تعداد خطوط دایر شده است.

طبق اهداف درنظر گرفته شده در برنامه چهارم توسعه کشور، بخش دولتی نیز مجاز به حضور در این عرصه تنها برای واگذاری 250 هزار پورت پرسرعت است.

هم اکنون شرکت مخابرات استان تهران به عنوان رقیب شرکتهای PAP اقدامات چشمگیری در جذب مشترک داشته که محمد روح‌اللهی مدیرعامل این شرکت از نصب و راه‌اندازی 80 هزار پورت پرسرعت اینترنت در این استان خبر داده است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین