کد خبر: ۱۰۷۴۸۵
تاریخ انتشار : ۱۶ شهريور ۱۳۸۹ - ۲۱:۲۹
مقام معظم رهبری در دیدار با کارآفرینان:
برای مقابله با تحریم‌ها باید "اقتصاد مقاومتی واقعی" به‌وجود آوریم
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: مقام معظم رهبری، عصر امروز در دیدار جمعی از کارآفرینان عرصه‌های مختلف تولیدی – صنعتی – معدنی – کشاورزی – بهداشتی و درمانی، کارآفرینی را نوعی عبادت و ارزش‌آفرینی خواندند و افزودند: ایران بزرگ امروز بیش از هر زمان دیگر به کار و کارآفرینی نیاز دارد تا همچون عقابی تیز پرواز، در فضای پیشرفت و آبادانی و افتخار اوج گیرد. 

به گزارش آفتاب به‌نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی مقام معظم رهبری، ایشان با اشاره به اهمیت کار و کارآفرینی از دیدگاه اسلام ایجاد اشتغال، را علاوه‌بر جنبه مهم ثروت‌آفرینی، نوعی زمینه‌سازی برای به‌ کارگیری گنجینه استعدادهای انسانی دانستند و افزودند: ایران، امروز به کارگاه بزرگ تلاش و ابتکار و نوآوری تبدیل شده است اما این واقعیت، تنها گام اول از روند پیشرفت و سرافرازی کشور است. 

مقام معظم رهبری با تأکید به نیاز اساسی کشور به کار و کارآفرینی، خاطرنشان کردند: 2 دلیل اساسی یعنی «آمادگی کشور برای جهش» - و «فشار اقتصادی دشمنان»، ثابت می‌کند که ایران، بیش از هر دوره دیگر به کار و کارآفرینی احتیاج دارد. 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تبیین آمادگی کشور برای حرکتی جهشی، به فراهم شدن زیرساخت‌های مختلف – پیشرفت‌های چشمگیر علمی فناوری و به‌وجود آمدن مدیریت‌های قوی و سالم در پرتو 30 سال تجربه مدیریتی اشاره کردند: در پرتو شناخت ملت از توانایی‌های خود و جوانانش، فصل توانایی و جهش کشور فرارسیده است و طبعاً در این فصل، کار و کارآفرینی اهمیتی به مراتب فراوان‌تر دارد. 

ایشان، با اشاره به تحریم‌ها و فشار اقتصادی نظام سلطه افزودند: برای مقابله با این فشارها باید «اقتصاد مقاومتی واقعی» به‌وجود آوریم که معنای واقعی کارآفرینی نیز همین است. 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، هدف نهایی سلطه‌گران از تحریم ایران را بازگشت سلطه اهریمنی قبل از انقلاب دانستند و خاطرنشان کردند: دشمنان ملت تلاش می‌کنند مردم را با فشارهای اقتصادی به‌ستوه بیاورند تا مردم این فشارها را ناشی از عملکرد دولت بدانند و رابطه دولت و ملت قطع شود اما آنها، همچون 30 سال گذشته این ملت را نشناخته‌اند و در محاسبات‌شان، کاملاً اشتباه کرده‌اند. 

مقام معظم رهبری تأکید کردند: ملت و مسئولان، بدون تردید این تحریم‌ها را نیز دور
می‌زنند و همچون 3 دهه گذشته تحریم‌ها را ناکام می‌گذارند و به کار و پیشرفت و بالندگی ادامه می‌دهند. 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در جمع‌بندی این بخش از سخنان‌شان، همه دلسوزان و مسئولان کشور را به تلاش و تولید و کارآفرینی مکلف و موظف دانستند و افزودند: دست به‌دست هم، کارگاه عظیم ایران را هر روز پررونق‌تر سازید. 

ایشان همچنین با اشاره به برخی گله‌هایی که کارآفرینان در این جلسه بیان کردند، اجرای «کامل، دقیق، همه‌جانبه و مستمر» سیاست‌های اصل 44 را حلال بسیاری از مشکلات خواندند و دولت را به دو کار اساسی موظف کردند: 1- مدیریت دقیق و عالمانه منابع مالی 2- بهبود فضای کسب و کار.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، بسیاری از ایرادها و گله‌های کارآفرینان را ناشی از مدیریت نشدن کامل منابع مالی دانستند و افزودند: باید منابع را در مسیری که برای کشور ارزش افزوده مالی و غیرمالی دارد تخصیص دهیم تا تولید و اشتغال افزایش یابد و «کسب‌و کار» رونق گیرد. 

ایشان، اصلاح برخی مقررات، رفع پیچ‌و خم‌های اداری و ارائه صحیح تسهیلات را از جمله راه‌های بهبود فضای کسب و کار برشمردند و افزودند: رونق کسب‌و کار، از مسائل عمده اقتصادی است و تحقق آن، نیازمند اهتمام بیشتر دولت است. 

مقام معظم رهبری به موازات موظف دانستن دولت به «مدیریت منابع مالی و بهبود فضای کسب و کار»، کارآفرینان را نیز به تلاش مستمر و همه‌جانبه برای مرغوبیت بخش و افزایش کیفیت کالاهای ساخت داخل فراخواندند و افزودند: مردم می‌دانند که مصرف هر کالای خارجی یعنی بیکاری یک کارگر ایرانی، اما کارآفرینان هم بدانند که رغبت مردم به مصرف کالاهای داخلی با شعار تحقق نمی‌یابد بلکه نیازمند افزایش کیفیت این کالاهاست. 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین بار دیگر واردات بی‌رویه و بی‌منطق را «ضرر و خطری بزرگ» خواندند و افزودند: مسئولان ذی‌ربط باید با توجه به اهداف و نیازهای واقعی کشور، واردات را مدیریت کنند. 

مقام معظم رهبری توسعه مهارت‌های فنی را از طریق توجه به «هنرستان‌های فنی – صنعتی، دانشگاه‌های علمی – کاربردی و آموزشکده های فنی – حرفه‌ای» ضروری برشمردند و افزودند: کشور به موازات نیاز به علم، به پنجه‌های کارآمد هم نیاز دارد. 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، کارآفرینان را به استمرار نوآوری و ابتکار در تولیدات داخلی توصیه و خاطرنشان کردند: در تولید کالاها به اشباع حس زیبایی‌طلبی مصرف کننده توجه کافی کنید. 

ایشان در پایان سخنانشان افزودند: فضای پرواز ملت بسیار با استعداد ایران، آسمان لایتناهی پیشرفت و افتخار است و انشاءالله این کشور روزی به مرجع علمی جهان - مصداق افتخار مسلمانان و منبع تأمین نیازهای مردم جهان به تولیدات و کالاها تبدیل خواهد شد. 

در ابتدای این دیدار آقایان: 

- دکتر اعتمادیان – رئیس بیمارستان شهید هاشمی‌نژاد
- دکتر محمد قنادی معاون سازمان انرژی اتمی و رئیس پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای
- علاءالدین میرمحمدصادقی – نایب رئیس اتاق ایران و رئیس اتاق معدن
- رضا تازیکی - شرکت زعفران خراسان
- دکتر هادی غنیمی‌فر – رئیس هیأت مدیره خانه‌های صنعت و معدن
- مصطفی وعیدی – کارآفرین برتر استانی – فعال در بخش تولیدات پلیمری
- حسام‌الدین مدنی – مدیرعامل شرکت آنژی پارس
- دکتر بهاروند – عضو پژوهشکده رویان
- خانم سهیلا ابوالحسنی – کارآفرین برتر
- و دکتر حسین عطار – مدیر فنی شرکت گروه صنعتی شفا
در سخنان خود بر این محورها تأکید کردند: 

- بهینه‌سازی روش‌های مدیریتی و بهره‌وری به عنوان زمینه‌ساز کاهش هزینه‌ها و بهبود خدمات بهداشتی – درمانی بیمارستان‌ها 

- ضرورت توجه کامل همه وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها به سند چشم‌انداز و سیاست‌های اصل 44
- آمادگی کامل بخش خصوصی برای مقابله با تحریم‌ها و تهدیدات به فرصتی برای خوداتکایی و پیشرفت 

- توجه ویژه به بخش صنعت در روند هدفمند کردن یارانه 

- تقویت مدل خوشه ‌های صنعتی برای افزایش برنامه‌ریزی شده اشتغال آفرینی بنگاه‌های کوچک
- تشکیل زنجیره بنگاه‌های «تولیدی، بازاریاب و صادراتی» 

- اختصاص تسهیلات لازم بانکی به تولید کنندگان همراه با نظارت جدی برای جلوگیری از انحراف وام‌های اخذ شده 

- تهیه نقشه جامع توسعه صنعتی کشور 

- پیشنهاد تأسیس بانک توسعه صنایع کوچک 

- قدردانی از تلا‌شهای دولت در حل مشکلات بخش خصوصی 

- افزایش مشوق‌های مالیاتی و صادراتی برای بنگاه‌های فعال اشتغال‌آفرین 

- حضور نمایندگان بنگا‌ه‌های اقتصادی در چرخه تصمیم‌گیری‌های اقتصادی مسئولان 

- توجه به فرهنگ کار و کارآفرینی در رسانه ملی 

- تلاش برای تبدیل سند بسیار مهم چشم انداز 20 ساله به نوعی فرهنگ عمومی در عرصه کار و تلاش و پیشرفت 

- جلوگیری از ورود کالاهای مشابه کالاهای ایرانی و بازنگری در تعرفه دیگر کالاهای وارداتی 

- تلاش تولیدکنندگان برای افزایش کیفیت و کاهش قیمت کالاهای ساخت داخل 

- ضرورت اقدام دولت در پرداخت طلب بنگاه‌های خصوصی 

- تشکیل ستادی برای توسعه کارآفرینی علمی با توجه به پیشرفت‌های چشمگیر کشور در بخشهای پزشکی 

- پیشنهاد تأسیس بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی سلول درمانی 

- ایجاد مجتمع‌های مسکونی کارگران و کارکنان در کنار واحدهای بزرگ صنعتی 

- حمایت بیشتر از صنعت داروسازی 

در این دیدار همچنین آقای شیخ الاسلام وزیر کار و امور اجتماعی گزارشی از اقدامات این وزارتخانه برای بهبود فضای کسب و کار و تشویق صاحبان سرمایه برای سرمایه‌گذاری ارائه کرد و گفت: توجه جدی به اصلاح فرهنگ کار، برنامه ریزی برای بازنگری در قانون کار، تصویب نظام ملی مهارت و تلاش برای تأسیس سازمان مهارت، توجه به بخش تعاون، و شناخت مزیت های منطقه ای و کسب سهم از بازارهای منطقه‌ای از جمله اقدامات انجام شده است. 

وی همچنین شکل گیری پنجره واحد برای خدمات رسانی به کارآفرینان را از دیگر اقدامات وزارت کار و امور اجتماعی برشمرد و خاطرنشان کرد: از جمله اقدامات لازم و ضروری تکمیل زنجیره تولید و توجه به تولیدات صادرات گرا است. 

در پایان این دیدار نماز مغرب و عشاء به امامت مقام معظم رهبری اقامه شد و سپس حاضران روزه خود را به همراه ایشان افطار کردند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین