کد خبر: ۱۰۷۹۴۴
تاریخ انتشار : ۲۲ شهريور ۱۳۸۹ - ۱۴:۰۱
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: جزئیات جدید آزمون نیمه متمرکز دکتری، با معاونین وزیر علوم و رئیس کمیسیون آموزش مجلس تشریح شد که بر اساس آن آزمون دکتری شامل آزمون جی آرای، سوابق تحصیلی، سوابق آموزشی و پژوهشی و مصاحبه می‌شود. جزئیات بیشتر اوایل مهر اعلام می‌شود.

حسین نادری منش، درباره آزمون دکتری گفت: آئین‌نامه برگزاری آزمون دکتری نیمه متمرکز تقریبا نهایی شده و پس از اینکه تکمیل شد جزئیات آن را در اوایل مهر ماه اعلام می‌کنیم.

وی اظهار داشت: سوابق تحصیلی قطعا در کنکور دکتری تأثیرگذار است اما چگونگی تأثیرگذاری آن بعدا اعلام می شود.

تمامی دانشگاه‌ها در کنکور نیمه متمرکز دکتری شرکت می‌کنند.

معاون آموزشی وزارت علوم با بیان اینکه اجرای این نوع گزینش دانشجو برای سال 91-90 به صورت آزمایشی نخواهد بود، گفت: برای تمامی دانشگاهها کنکور نیمه متمرکز دکتری برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه برخی دانشگاه‌ها علی رغم اعلام وزارت علوم مبنی بر عدم صدور اطلاعیه پذیرش دانشجوی دکتری اطلاعیه صادر کرده اند گفت: با اجرای آئین نامه جدید دکتری به تدریج دانشگاهها نسبت به صدور این اطلاعیه ها اقدام نخواهند کرد.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز از برگزاری آزمون عمومی دکتری تنها از چند درس محدود در هر رشته خبر داد و گفت: طرح برگزاری آزمون متمرکز دکتری باید به تأیید کمیسیون آموزش مجلس نیز برسد.

علی عباسپور تهرانی فرد با اشاره به جزئیات مطرح شده در کمیسیون آموزش در خصوص آزمون متمرکز دکتری ، گفت: درباره این موضوع در کمیسیون جلسه ای داشتیم و وزارت علوم عنوان می کرد که با توجه به گستردگی دوره های دکتری در دانشگاهها آزمون دادن در دانشگاه های مختلف برای داوطلبان مشکل شده است.

وی اظهار داشت: نحوه متمرکز شدن آزمون هنوز نهایی نشده است اما قرار شده آزمون کتبی گرفته شود و در آن تنها چند درس محدود از هر رشته به داوطلب ارائه شود و نهایتا با دخالت دادن معدل کارشناسی ارشد و فعالیتهای تحقیقاتی رتبه ای برای داوطلب اعلام شود.

رئیس کمیسیون آموزش گفت: سپس سه برابر ظرفیت به دانشگاه معرفی شود تا مصاحبه از داوطلب به عمل آید.

وی اظهار داشت: البته این طرح هنوز نهایی نشده و قرار است پس از تدوین آن توسط وزارت علوم به کمیسیون ارائه شود تا ما نیز نظرات خود را ارائه دهیم.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با تشریح جزئیاتی جدید از برگزاری آزمون سراسری دکتری در سال جدید گفت: پذیرش دانشجوی دکتری از امسال شامل یک آزمون اولیه عمومی، سوابق تحصیلی، فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی و مصاحبه می‌شود.

محمدحسین سرورالدین با تأکید بر اینکه برگزاری آزمون دکتری به صورت متمرکز در سال جاری قطعی است و به تصویب رسیده است گفت: بر اساس این طرح بخشی از آزمون شامل آزمون اولیه به سازمان سنجش مربوط می‌شود که شامل زبان عمومی و تخصصی و یک درس مشترک از هر رشته است.

وی با بیان اینکه کلیات آزمون مشخص شده و جزئیات آن بعدا تعیین می‌شود، گفت: آزمونی که سازمان سنجش برگزار می‌کند به نوعی یک آزمون عمومی و جی آر ای است که احتمال برگزاری دو بار در سال آن نیز وجود دارد.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: با برگزاری این آزمون، آزمون دیگری برای پذیرش دانشجوی دکتری برگزار نمی‌شود از طریق این آزمون برخی از نظر علمی فیلتر می‌شوند و بقیه را مجاز اعلام می کنیم تا به دانشگاه‌هایی که انتخاب کرده‌اند معرفی شوند.

وی با اشاره به بخش دیگری از گزینش دانشجوی دکتری از طریق طرح جدید، گفت: سوابق تصیلی داوطلبان نیز یک مرحله دیگر از گزینش است که براین اساس معدل کارشناسی ارشد، برخی دروس مهم، معدل کارشناسی و حتی معدل دیپلم در پذیرش دانشجوی دکتری تأثیر خواهد داشت.

سرورالدین افزود: بدین وسیله مراحلی که به دکتری منتهی می‌شود نیز جدی گرفته می‌شود و فعالیت‌های تکراری در فرایند پذیرش حذف می‌شود. سوابق تحصیلی به میزان 40 درصد در قبولی داوطلب تأثیر دارد.

وی به یک مرحله دیگر در پذیرش دانشجوی دکتری در طرح جدید اشاره کرد و گفت: 30 درصد از قبولی نیز به فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی داوطلب مانند داشتن مقاله، شرکت در سمینار و سایر فعالیت‌های علمی اختصاص دارد.

رئیس سازمان سنجش آموزش گفت: در نهایت دانشگاه‌ها به ازای هر یک نفر ظرفیتی که دارند از 3 نفر مصاحبه به عمل می‌آورند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین