کد خبر: ۱۰۸۵۱۶
تاریخ انتشار : ۲۹ شهريور ۱۳۸۹ - ۱۶:۲۱
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: آمارهای منتشر شده از سوی بانک مرکزی نشان می‌دهد که در سال گذشته، رکود در بازار مسکن، تهران را بیش از تمامی شهرهای بزرگ ایران متاثر کرده است. 

براساس آمار منتشره از سوی بانک مرکزی، در حالی که سطح کل زیربنای طبقات مندرج در پرونده‌های ساختمانی صادره توسط شهرداری‌های مناطق شهری کشور با کاهش 17.8درصدی در سال 88 نسبت به سال 87 روبه‌رو شد، این رقم در شهر تهران به 34.3 و در سایر شهرهای بزرگ به 12.6 درصد رسیده است که بیان‌گر این است که رقم کاهش در این بخش برای تهران حدود 2 برابر متوسط کشوری و نزدیک به 3 برابر سایر شهرهای بزرگ است. 

همچنین طبق گزارش بانک مرکزی، تعداد پروانه‌های ساختمانی صادره توسط شهرداری‌های مناطق شهری کشور در سال 88 معادل 21.7 درصد کاهش را نسبت به سال 1387 نشان می‌دهد که در این بین، تهران با کاهش 47.7 درصدی، بیشترین کاهش در کشور را تجربه کرده است. این رقم در سایر شهرهای بزرگ کشور 23.4 درصد کاهش را نشان می‌دهد که بیانگر این است که کاهش تعداد پروانه‌های ساختمانی در تهران بیش از 2 برابر متوسط کشوری و سایر شهرهای بزرگ کشور بوده است. 

در بخش تعداد واحدهای مسکونی پیش‌بینی شده در پروانه‌های ساختمانی صادره توسط شهرداری‌های مناطق شهری کشور نیز متوسط کشوری در این بخش کاهش 16.7 درصدی در سال 88 را نشان می‌دهد که این کاهش در تهران و سایر شهرهای بزرگ به ترتیب اعداد 45.3 درصد و 10.9 درصدی را نشان می‌دهد که بیانگر ‌این است که پایتخت در این بخش نزدیک به 3 برابر متوسط کشوری و 4 برابر متوسط سایر شهرهای بزرگ، کاهش در تعداد واحدهای مسکونی را تجربه کرده است. 

نگاهی به جداول بانک مرکزی نشان می‌دهد که در بین شهرهای بزرگ کشور و براساس تعداد پروانه‌های ساختمانی صادره، تنها شهر کرمان موفق به فائق آمدن بر رکود حاکم بر بخش مسکن بوده و شهر اهواز نیز پس از تهران در قعر این جدول به سر می‌برد. 

با این حال اگر تعداد پروانه‌های ساختمانی ملاک گرفته نشده و درصد تغییر زیربنا به عنوان شاخص مدنظر قرار گیرد، شهرهای اردبیل، ارومیه، قزوین، قم، کرمان، کرمانشاه و یزد به مدد سیاست‌های اعمال شده در شهرداری‌های آن شهرها، موفق به رشد ساخت و ساز شده‌اند و شهرهای شیراز و اهواز، حتی اوضاع نابسامان‌تری نسبت به تهران را تجربه کرده‌اند. 

کارشناسان مسکن بر این باورند که با وجود رکود در بخش ساخت‌و‌ساز مسکن به دلیل افزایش غیرمتعارف سال‌های گذشته و کاهش قدرت خرید مردم در سال‌های اخیر، سیاست‌های شهرداری‌ها در این بخش نیز جزو عوامل تاثیرگذار در شدت‌بخشی به این رکود یا خروج از آن است و از این رو اعتقاد دارند که سیاست‌های شهرداری تهران که با وجود رکود عمیق در بازار مسکن، انعطاف‌های لازم را در بحث عوارض پرداختی بابت ساخت و ساز از خود نشان نمی‌دهد از اصلی‌ترین دلایل رکود عمیق بازار مسکن در پایتخت است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین