کد خبر: ۱۱۲۹۲۵
تاریخ انتشار : ۱۶ آبان ۱۳۸۹ - ۲۳:۵۱
برنامه‌های كنگره‌ی بین‌المللی شمس تبریزی اعلام شد
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: برنامه‌های كنگره‌ی بین‌المللی شمس تبریزی اعلام شد.

مراسم رسمی این كنگره كه فردا (دوشنبه، 17 آبان‌ماه) در ارومیه آغاز می‌شود و روز چهارشنبه (19 آبان‌ماه) در خوی پایان می‌یابد، با برنامه‌های مختلف سخنرانی، رونمایی، كنسرت شهرام ناظری و اهدای نشان شمس به جمعی از استادان همراه خواهد بود.

مراسم افتتاحیه‌ی رسمی كنگره‌ی بین‌المللی شمس كه امسال با محوریت «پیوند فرهنگی مقبره‌ی شمس در خوی و مقبره‌ی حافظ در شیراز» برپا می‌شود، ساعت 8:30 صبح فردا در سالن شهید چمران دانشگاه ارومیه، پردیس نازلو برگزار خواهد شد.

این مراسم با چند سخنرانی از جمله سخنرانی علی معلم - رییس فرهنگستان هنر -، استاندار فارس، نماینده‌ی مردم خوی در مجلس، دبیر علمی كنگره و مهمان خارجی و خواندن پیام محمود فرشچیان به كنگره و رونمایی هدیه‌ی ویژه‌ی او به بارگاه شمس همراه خواهد بود.

مراسم پرده‌برداری از تمبر یادبود و تابلوفرش پیوند فرهنگی حافظ و شمس تبریزی نیز در این بخش انجام خواهد شد.

آغاز بخش علمی كنگره با محوریت «ادبیات و عرفان» از ساعت 14 تا 18 روز دوشنبه در دو نوبت با چند سخنرانی همراه خواهد بود. حسن انوشه، محمدعلی موحد، توفیق سبحانی، حسینعلی قبادی، عارف نوشاهی، اسماعیل آذر و محمد فشاركی از جمله سخنرانان این نشست‌ها هستند.

همچنین از ساعت 20 تا 22 روز دوشنبه، كنسرت شهرام ناظری در سالن شمس مجتمع فرهنگی - هنری ارشاد اسلامی ارومیه برپا خواهد شد.

ادامه‌ی بخش علمی كنگره نیز در روز سه‌شنبه از ساعت 10 تا 18 در سالن مجتمع ارشاد شهرستان خوی پی گرفته می‌شود. غلامرضا اعوانی، میرجلال‌الدین كزازی، منوچهر اكبری، كریم زمانی، فضل‌الله رضا، عباسعلی وفایی، منوچهر جوكار و ابراهیم خدایار از جمله سخنرانان این نشست‌ها هستند.

به گزارش ایسنا، كنگره‌ی بین‌المللی شمس تبریزی در روز چهارشنبه با بخش علمی كنگره با محور «تأثیر عرفان، بخصوص تأثیر افكار و شخصیت حضرت شمس بر هنر» در سالن مجتمع ارشاد شهرستان خوی همراه خواهد بود. در این بخش، غلامحسین امیرخانی، داوود رشیدی، حسن بلخاری و ایرج نعیمایی از جمله سخنرانان هستند.

اجرای برنامه‌ی ویژه در محل آرامگاه شمس در خوی هم از ساعت 14:30 تا 16:30 روز چهارشنبه خواهد بود.

سخنرانی اسین چلبی - نواده‌ی مولانا - و سخنرانی ناجی باكرجی - رییس موزه‌ها و تربت مولانا -، اعطای نشان ویژه‌ی فرهنگی بارگاه مولانا به بارگاه شمس، اعطای نشان بنیاد مولانا به شهرام ناظری و همچنین كنسرت شوالیه‌ی آواز ایران، بخش‌های مختلف این قسمت از كنگره‌اند.

مراسم پایانی كنگره‌ی بین‌المللی شمس تبریزی نیز از ساعت 20:30 تا 23:30 روز چهارشنبه (19 آبان‌ماه) در سالن مجتمع ارشاد شهرستان خوی برپا خواهد شد.

سخنرانی رییس كنگره، استاندار آذربایجان شرقی، رییس بنیاد فارس‌شناسی، رییس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و مدیرعامل بنیاد شمس تبریزی و مولانا از جمله برنامه‌های این مراسم است.

همچنین رونمایی از نشان شمس و اهدای آن به جمعی از استادان، رونمایی از كتاب «شعاع شمس» غلامحسین ابراهیمی دینانی و اعطای نشان انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به موحد دیلمقانی در این مراسم انجام خواهد شد.

این كنگره پیش از مراسم افتتاحیه‌ی رسمی نیز امروز (یكشنبه، 16 آبان‌ماه) با بخشی علمی با محور «تأثیر آیات و احادیث بر شكل‌گیری افكار و شخصیت شمس تبریزی» در سالن مجتمع ارشاد شهرستان خوی همراه است.

همچنین شب شعری با عنوان «شبی با شمس» امشب در سالن شهید چمران دانشگاه ارومیه، پردیس نازلو برگزار می‌شود.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین