کد خبر: ۱۱۳۱۷۵
تاریخ انتشار : ۱۹ آبان ۱۳۸۹ - ۱۰:۵۰
مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران:
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: سخنگوی وزارت خارجه در خصوص احتمال تغییر سهم ایران در دریای خزر تاکید کرد: نماینده جمهوری اسلامی ایران در تدوین رژیم حقوقی دریای خزر تا حداکثر منافع کشور تامین نشود با هیچ مدلی برای تقسیم بندی این دریا موافقت نخواهد کرد. 

رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت خارجه در خصوص نگرانی‌هایی که پیرامون احتمال کاهش سهم 20 درصدی ایران در دریای خزر در تدوین رژیم حقوقی این دریا وجود دارد، تصریح کرد: نشست‌های تدوین رژیم حقوقی دریای خزر با این هدف برگزار می‌شود که رژیم حقوقی این دریا تدوین گردد و هیچ بندی بدون موافقت 5 کشور به تصویب نمی‌رسد.

مهمانپرست خاطرنشان کرد: در برخی موضوعات ممکن است یک کشور یا دو کشور نظراتی داشته باشند و دیگران نظرات دیگری. اما مصوبه نهایی با نظر 5 کشور صورت می‌گیرد.

وی افزود: در هر موضوعی بحث‌ها با فشردگی و با در نظر گرفتن جنبه حقوقی و منافع ملی هرکشور دنبال می‌شود.

سخنگوی وزارت خارجه خاطرنشان کرد: در طول جلسات گذشته حدود 70 درصد متن رژیم حقوقی دریای خزر مورد توافق قرار گرفته و نهایی شده و این پیشرفت خوبی است اما موضوعات باقی مانده مهم است که شاید تاثیر بسیار زیادی نیز دارند.

مهمانپرست یادآور شد: تاکنون برخی از این موضوعات باقیمانده در نشست های سطح نمایندگان ویژه به نتیجه نرسیده و فکر می کنیم در سطوح بالاتر که قدرت تصمیم گیری وجود دارد مانند اجلاس سران باید تلاش شود که تفاهم نهایی حاصل شود.

وی با اشاره به اینکه موضوعات مختلف مانند مسائل فرهنگی، گردشگری،غیرنظامی ماندن دریای خزر،مبارزه با مواد مخدر، مسائل زیست محیطی، مبارزه با جرایم سازمان یافته، مقابله با فعالیت گروههای افراط گرا، مرزبانی ، مسائل انتظامی و فعالیت های اقتصادی در دریای خزر از جمله محورهای همکاری میان کشورهای ساحلی دریای خزر است، تصریح کرد: در اجلاس آتی این موضوعات دنبال خواهد شد.

سخنگوی وزارت خارجه در خصوص تقسیم دریای خزر نیز بیان داشت: یکی از موضوعات نیز بحث تقسیم دریای خزر و آب‌های سرزمینی و مشخص شدن محدوده‌ها است که برای تقسیم بندی دریا راه‌های علمی استفاده می‌شود که سابق بر این در مناطق دیگر دنیا و آبهای مشترک استفاده شده است.

مهمانپرست با بیان اینکه مدلهای علمی برای تقسیم‌بندی دریایی خزر ارائه شده است، خاطرنشان کرد: بر اساس هر مدلی که تقسیم بندی صورت بگیرد سهم کشورها تغییر می‌کند ممکن است با انتخاب یک مدل سهم یکی از کشورها کاهش و سهم دیگری افزایش یابد. اینکه کدام مدل به صورت نهایی انتخاب شود و چه مقدار سهم تعریف شود حتما باید با توافق 5 کشور باشد.

دستیار ویژه وزیر خارجه تاکید کرد: طبیعی است نماینده ما تا حداکثر منافع کشور تامین نشود با هر مدلی موافق نخواهد کرد. 

بیست وهفتمین اجلاس گروه کاری ویژه تدوین رژیم حقوقی دریای خزر از روز سه شنبه در تهران با حضور نمایندگان 5 کشور ساحلی دریای خزر آغاز به کار کرده و عصر امروز چهارشنبه نیزبه پایان می‌رسد همچنین اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر نیز هفته آینده در باکو پایتخت آذربایجان برگزار می‌شود.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین