کد خبر: ۱۱۳۵۴۹
تاریخ انتشار : ۲۳ آبان ۱۳۸۹ - ۱۲:۳۲
نتايج تحقيق درباره علل بحران درياچه اروميه اعلام شد:
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: بررسی ها نشان می‌دهد، شرایط خشکسالی 67 درصد بر وضعیت کنونی دریاچه ارومیه موثر بوده است. 

نتایج یک بررسی نشان می‌دهد خشکسالی‌های تجمعی در یک دهه اخیر افزون بر 1/67 درصد در پدیدآوری وضعیت دریاچه ارومیه اثر‌گذار بوده است. 

بر اساس این گزارش، علاوه‌بر خشکسالی‌های تجمعی، سهم برداشت از آب‌های زیرزمینی و توسعه کشاورزی در بالادست حوضه دریاچه ارومیه به میزان 3/27 درصد بر گسترش خشکی این دریاچه موثر بوده است. 

مطالعه نوسان‌های سطح دریاچه ارومیه نشان می‌دهد در سال‌های 78 تا 80 حجم بارش‌ها در این حوضه از 330 میلی متر (متوسط بارش) به پایین تر از 230 میلی متر رسیده است که حجم آب ورودی به دریاچه را نیز 40 درصد (معادل 5/6 میلیارد مترمکعب) کاهش داده است.
بر این اساس، حجم جریان‌های سطحی در این حوضه و در مدت مورد نظر به یک میلیارد و 300 میلیون مترمکعب رسید که در سه دهه اخیر بی‌سابقه بوده است. 

همچنین در زمان خشکسالی حجم برداشت‌ها از منابع زیرزمینی و بالادست حوضه نیز روند رو به رشدی داشته است تا جایی‌که کشاورزی در برخی از بخش‌های این حوضه به دو برابر افزایش یافته است. 

این مطالعه راه‌کارهایی چون استفاده از شبکه‌های آبیاری مدرن، اصلاح روش های آبیاری و زهکشی، ایجاد شورای حوض، ایجاد دایک برای کاهش سطح دریاچه برای برون‌رفت از بحران کنونی دریاچه ارومیه پیشنهاد داده است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین