کد خبر: ۱۱۳۹۰۰
تاریخ انتشار : ۲۶ آبان ۱۳۸۹ - ۱۴:۴۷
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: مسئولان برگزاری بازی‌های آسیایی با ارسال نامه‌ای رسما به‌خاطر استفاده از نامی جعلی به‌جای خلیج فارس، از مسئولان ایران عذرخواهی کردند. 

کمیته برگزاری شانزدهمین دوره بازی‌های آسیایی 2010 گوانگجو روز گذشته در نامه ای رسما از بابت استفاده اشتباهی از نام خلیج "ع ر ب ی" در نقشه جاده ابریشم در مراسم افتتاحیه این بازیها عذرخواهی کرد. 

متن این نامه بدین شرح است:

« 15 نوامبر 2010
به کمیته ملی المپیک ایران
موضوع: توضیح و عذرخواهی جهت استفاده اشتباهی از پخش نام خلیج "ع رب ی" در زمان جشن افتتاحیه شانزدهمین دوره بازی‌های آسیایی

آقای محترم 

ما ایمیل شما را به رئیس کمیته برگزاری بازی‌ها آقای "لیو پنگ" که نشان‌دهنده ناراحتی و اعتراض شما به دلیل نمودار شدن و استفاده اشتباهی نام خلیج فارس در قسمتی از ویدئو پخش شده در افتتاحیه شانزدهمین دوره بازیهای آسیایی دریافت نموده‌ایم و علاقمندیم که ضمن تقدیم عذرخواهی عمیق به دلیل این مسأله اشتباه، دلایل این اشتباه را هم توضیح دهیم که چرا و چگونه این اشتباه در مراسم افتتاحیه رخ داده است.

زمان تهیه مراسم افتتاحیه بازی‌های آسیایی یکی از موضوعات برنامه برای کارگردان و گروه تهیه کننده، تغییرات حاصل شده در گوانگجو در زمان‌های مختلف بوده است. این مسأله شامل قسمتی از جاده ابریشم و از کشور چین و از چندین سال پیش شروع شده و نقش مهم و اساسی در پیشرفت گوانگجو داشته، بوده است.

جاده ابریشم همانطور که همه می‌دانیم یکی از راه‌های بازرگانی قدیم در قاره بوده است که کمک بسیاری به کشورهای آسیایی و منطقه داشته است به این دلیل این جاده به عنوان نمادی از صلح و دوستی در منطقه شناخته می‌شود.

جهت پیدا کردن این جاده برای تماشاگران و همانطوری که انتظار می‌رفت در رابطه با مناطق مورد نظر در آسیا که توضیحات ناکامل و کلی مربوط به سال‌های گذشته و در سال‌های قبل بود نقشه‌ای به چاپ رسید و استفاده شده است.

این نقشه ای است که در قایق دریایی و در بین قسمت‌های میان آب‌های روی زمین سرفصل 12، موضوع 15 تا سرفصل 12 موضوع 55 علامت‌‌گذاری شده است و در ویدئو ما گنجانده شده بود.

مناطق کلیدی که در نقشه نشان داده شده است، به‌صورت انگلیسی برای تماشاگران غیر چینی بوده است زیرا ما به عنوان میزبان باید تمام آسیا را در بر می‌گرفتیم و در برنامه مورد استفاده قرار می‌دادیم. "اشتباه در ترجمه و توضیح" باعث نشان دادن نقشه به این صورت شده است.

ما علاقمندیم به اطلاع شما برسانیم که استفاده از این نقشه توسط گروه تهیه کننده صرفا به دلیل ذوق به مسائل هنری بوده است و هیچ‌گونه هدف و اظهارنظر سیاسی نداشته و به هیچ عنوان قصد توهین به گروه شما را نداشته‌ایم.

امیدوارم از طریق شانزدهمین دوره بازی‌های آسیایی دوستی فی مابین کشورها همیشگی و ابدی گردد. این بازی‌ها رهنمون صلحی بزرگ و توام با پیشرفت و تعامل در آسیا است.

علاقمندیم که یک بار دیگر نهایت عذرخواهی خود را بابت این اشتباه غیر عمدی صورت گرفته در ترجمه، باز خوانی و تمام مشکلاتی که برای شما ایجاد نموده است را اعلام نمائیم.

با تشکر - "روی شنگ" - معاون شهرداری گوانگجو و معاون ارشد دبیر کل برگزاری بازیهای آسیایی»
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین