کد خبر: ۱۱۴۰۳۰
تاریخ انتشار : ۲۸ آبان ۱۳۸۹ - ۰۹:۴۲
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: سومین اجلاس سران 5 کشور ساحلی خزر با امضای یادداشت تفاهم همکاری‌های امنیتی دریای خزر به کار خود پایان داد. 

این یادداشت تفاهم که در 15 بند امضا شده همه مسائل مربوط به امنیت دریای خزر و به ویژه امنیت زیست محیطی آن را مورد توجه قرار داده است.

در بخشی از این یادداشت تفاهم مقرر شد صید ماهیان خاویاری از این دریا برای 5 سال منوط به آنکه کارشناسان حداکثر ظرف مدت 3 ماه راه‌های اجرای این بخش از توافق را بررسی و اعلام کنند، ممنوع شود.

همچنین در این اجلاس، روسای کشورهای ساحلی توافق کردند کارشناسان کشورهای عضو در یک مدت زمان مشخص بررسی‌های کارشناسی لازم برای تعیین عرض جغرافیایی و حدود حق حاکمیت 5 کشور عضو از خزر را انجام دهند.

احمدی نژاد در کنفرانس خبری روسای جمهور پنج کشور ساحلی که پس از پایان اجلاس برگزار شد‏، با مثبت ارزیابی کردن این اجلاس گفت: روند همگرایی دریای خزر از اجلاس عشق‌آباد آغاز ، در تهران پایه‌های آن تقویت و در باکو راه برای تکمیل رژیم حقوقی دریای خزر باز شد و به هدف کشورهای عضو که پیدا کردن راهی برای حفظ منافع پایدار همه ملت‌های حاشیه خزر بود، نزدیک‌تر شدیم.

احمدی‌نژاد، خزر را دارای 3 ویژگی برجسته دانست و افزود: ارزش‌های فرهنگی ریشه‌دار و عمیق، ثروت عظیم و جغرافیای خاص خزر به عنوان یکی از اهرم‌های تعادل شرق و غرب؛ سه ویژگی خاص خزر هستند که اهمیت خاصی را به آن می‌بخشد.

در پایان این اجلاس همچنین بیانیه مشترکی نیز از سوی روسای‌جمهوری 5 کشور منتشر شد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین