کد خبر: ۱۱۴۰۷۶
تاریخ انتشار : ۲۸ آبان ۱۳۸۹ - ۱۵:۰۳
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: داشتن اطلاعات روی کارت و رمز کافی است که به راحتی کارت بانکی تولید کرده و از آن سوء‌استفاده کنند. 

با افزایش ضریب نفوذ اینترنت در کشور، لازمه بهبود امنیت اطلاعات بیش از پیش احساس می‌شود و در این بین حفظ اطلاعات شخصی و دور کردن اطلاعات شخصی و بانکی کاربران از دست هکرها کار سختی است که باید بیشتر به آن اهمیت داده شود.
 
واحد‌هایی مانند معاونت مبارزه با جرایم رایانه‌ای ناجا مسئول کشف و پیگیری پرونده‌های جرایم رایانه‌ای در کشور هستند که مسئولیتش بر عهده سرهنگ امیدی رئیس مبارزه با جرایم رایانه‌ای پلیس آگاهی کشور است. 

سرهنگ امیدی در پاسخ به این سوال که پرونده‌هایی که در حال حاضر در ارتباط با جرائم رایانه‌ای در حال پیگیری است بیشتر در چه موردی است؟ گفت: در پرونده‌هایی که در حال بررسی هستیم می‌بینیم که ارتکاب جرایم ناشی از پیچیدگی‌های تکنولوژیکی نیست و بیشتر ناشی از سهل انگاری و مسامحه‌ای است که برخی انجام داده‌اند و اینها اصول ساده‌ای هم هستند که رعایت نکرده‌اند. اگر مراقبت‌های ابتدایی مانند امنیت فیزیکی را انجام دهید چنین اتفاقاتی نمی‌افتد.

او با اشاره به این که وقتی اطلاعات خصوصی را با وارد شدن به رایانه خانه هک کرده و می‌دزدند و در اینترنت منتشر می‌کنند علتش عدم رعایت اصول اولیه‌ای است که کاربر رعایت نمی‌کند گفت: مردم نباید فیلم‌ها و تصاویر خصوصی خود را روی رایانه متصل به اینترنت بگذارند یا مثلاً کسی که ادعا کرده پولش را از روی کارت بانکی‌اش به سرقت برده‌اند ما رفتیم دیدیم کاغذ پرینت شده‌اش را گوشه‌ای پرتاب کرده و فرد دیگری از آن سوء استفاده کرده است.

سرهنگ امیدی تاکید کرد: داشتن اطلاعات روی کارت و رمز کافی است که به راحتی کارت بانکی تولید کرده و از آن سوء استفاده کنند منتها برخی بانکها رمزگذاری‌های دیگری هم دارند که این موضوع را سخت‌تر می‌کند. در کافی‌نتها هم مواردی را داشته‌ایم که با نصب دوربین شماره رمزها را خوانده و سوء‌استفاده می‌کردند که با آنها هم برخورد شده است.

رئیس مبارزه با جرایم رایانه‌ای پلیس آگاهی کشور در پاسخ به این سوال که "آینده جرایم رایانه‌ای در کشور را چگونه پیش‌بینی میکنید" نیز گفت: آمار ما قابل قیاس با سایر کشورها نیست هرچند میزان جرایم رایانه‌ای در کشورمان در حال افزایش است چون این پدیده خیلی گسترش پیدا کرده است. بزرگ‌ترین مشکل ما در این حوزه بحث حفظ اطلاعات شخصی‌مان است و در این زمینه استفاده از پسورد و قرار ندادن اطلاعات شخصی روی رایانه متصل به اینترنت از توصیه‌های ما به کاربران ایرانی است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین