کد خبر: ۱۱۴۲۷۹
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۳۰ آبان ۱۳۸۹ - ۲۱:۴۶
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: در حالی كه هنوز بازتاب‌ برخی برنامه های یكسویه و همراه با شایبه‌های سیاسی در اذهان مخاطبان عام و خاص صداوسیما مانده است، در دو هفته گذشته، ناگهان به‌جای یكی از مجریان كارشناس سازمان ـ كه با وجود گرایش های مشخص سیاسی، دست‌كم تلاش كرده بود تا اندازه ای در اجرای برنامه هایش آن را نشان ندهد ـ یكی از افراد تابلودار حامی دولت مجری برنامه «نگاه دو» ـ همان جهان سیاست قدیم ـ شد. 

تابناک نوشت: عبدالرضا داوری، مدیرعامل موسسه صندوق بازنشستگی صنایع مس، كه به تازگی به دلیل انتشار كتابی ـ محراب تولید ـ سراسر تبلیغاتی برای وزیر صنایع، حتی مورد عتاب تند رییس‌جمهور نیز قرار گرفته بود، مجری این برنامه، گفت‌گو محور در شبكه دوم سیما شده است!

بنا بر این گزارش، این شخص ـ فارغ از پیشینه سیاسی‌اش ـ كه به هیچ‌وجه سابقه رسانه‌ای در صداوسیما نداشته و این نخستین(!) حضور او در یک برنامه زنده به‌عنوان مجری به‌شمار می‌رود، در برنامه نخست با پرسش‌هایی بسیار پیش پاافتاده، حضور نیم‌ساعته دكتر زاكانی را در آنتن شبكه دو كاملا خنثی كرد و نسبت به درآمد شخصی، فعالیت پزشكی و همچنین سایت جهان، سوالاتی پرسید كه ضمن مشخص شدن تسلط نداشتن بر اجرا، از این رهگذر به برخی رسانه‌های مورد علاقه خود نیز اشاراتی داشت!

بنا بر این گزارش، بررسی همه برنامه‌های موفق رسانه‌ها، تقریبا در دنیا نشان می‌دهد در برنامه‌های گفت‌وگو محور، ویترین بسیار تعیین كننده برای جلب و جذب مخاطبان شیوه اجرای گویندگان و گردانندگان این نوع برنامه‌هاست، به‌گونه‌ای كه اهالی رسانه برای ارزیابی موفقیت این عناصر نیز میزان بی‌طرفی گویندگان، در عین داشتن تسلط بر موضوع برنامه را از اصول بسیار اساسی می‌دانند؛ نكاتی كه كار گوینده را از شكل بیرونی و جلوه‌های بصری صرف فراتر می‌برد و عیار ارزش‌های معنوی و مفهومی آن را تعیین می‌كند.

امروزه اگر مجری سعی در بروز سواد خود داشته باشد و از آن بدتر، مبتنی بر این سواد، جانب و طرفداری از یكی از جوانب گوناگون موضوعات را بر عهده گیرد، در واقع حكم به تعطیلی آن برنامه و در بسیاری مواقع آن رسانه داده است. در واقع، مخاطبان بسیاری با درک اینكه مجری به جای احاطه بر محور گفت و‌گو، خودش یكی از نقاط شعاع آن است، و در واقع در حدی فراتر از موضوع نیست و به‌جای اداره و پیش بردن آن، همه وقت و انرژی خود و بینندگان را به یاری گرفته تا خواسته شخصی‌اش را به آنها تلقین كند، آن برنامه را از پوشه برنامه‌های دلخواهشان حذف می‌كنند؛ ضمن اینكه این رفتار غیر حرفه ای، بدون تردید به معنای توهین به شعور مخاطب ارزیابی می شود و سرانجام چنین رفتاری، بر هر اهل فهمی معلوم است.

گفتنی است، در برنامه پنجشنبه شب «نگاه دو» نیز اسدالله بادامچیان در كمال ادب، متانت و صراحت هر آنچه مجری پرسید، پاسخ داد، ولی در پایان هم گفت كه اصلا قرار بر آن نبوده(؟!) كه درباره «حزب موتلفه» گفت وگو كنند و اگر می‌دانست، با آمار و مستندات بهتری در برنامه حضور می‌یافت.

به‌هر روی، هرچند این ناهماهنگی در كنار بی‌تجربگی و همچنین سیاسی‌بودن صرف مجری برنامه «نگاه دو» معلوم نیست با چه هدفی امكان پخش یافته است، یادآوری این نكته به مسئولان محترم رسانه ملی ضروری می نماید؛ حال كه پس از مدت‌ها بایكوت اصول‌گرایان منتقد دولت، فرصتی هر چند اندک در اختیار آنان قرار گرفته است، رفتار حرفه ای ایجاب می كند كه دست كم برای برقراری توازن سیاسی از دو مهمان حامی و منتقد در كنار یک مجری مسلط اما بی‌طرف استفاده شود، نه اینكه مجری برنامه خود یک سوی ماجرا قرار گیرد و... .
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۰:۱۵ - ۱۳۸۹/۰۹/۰۱
0
0
آب در هاون مي كوبيد . كسي رسانه ميلي نگاه نمي كند. بگذار راحت باشند!!!!!!
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین