کد خبر: ۱۱۴۲۸۵
تاریخ انتشار : ۳۰ آبان ۱۳۸۹ - ۲۲:۲۱
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: دانشمندان در بزرگ‌ترین برخورد دهنده جهان دریافته‌اند لحظاتی پس از متولد شدن جهان هستی مایعی عجیب با حرارتی بیش از 10 تریلیون درجه سیلسیوس به نام کوارک-گلوئن به‌وجود آمده که رفتاری مانند رفتار مایعات داشته است. 

این مایع داغ محیطی مناسب را برای شکل‌گیری اولین اتم و ذره در جهان به‌وجود آورده است که در نهایت این اتم و ذره به شکل‌گیری ستاره‌ها و کهک‌شان‌هایی که امروز ما را فرا گرفته‌اند، منجر شده‌اند. 

این یافته باعث شگفتی فیزیکدانان شده است زیرا با دیدگاه پذیرفته شده آنها از آنچه بلافاصله پس از خلقت جهان هستی رخ داده است، در تناقض است، دیدگاهی که بر اساس آن انفجار بزرگ توده‌ای از گازهای پر حرارت را به وجود آورده که ماده از متراکم شدن آنها به‌وجود آمده است. 

به گفته «دیوید اوانز» فیزیکدان ذره‌ای دانشگاه بیرمنگام، در اولین لحظه تولد، جهان رفتاری مانند یک مایع بسیار متراکم داشته است، نتایج مطالعات جدید اطلاعات ارزشمندی را درباره روند تکاملی جهان اولیه در اختیار انسان قرار می‌دهد، پدیده‌ای که بر روی چهره امروزی جهان تاثیری اجتناب‌ناپذیر دارد. 

این نتایج از آزمایش برخورد دو یون سرب با هدف خلق انفجارهای کوچکی مشابه آنچه در ابتدای جهان رخ داده و بازسازی شرایطی که در آن زمان در جهان حاکم بوده، در آشکار ساز «آلیس» به دست آمده‌اند این نتایج اولین نتایج منتشر شده از آزمایشی هستند که گروهی متشکل از 1000دانشمند و فیزیکدان از دو هفته پیش در برخورد دهنده بزرگ‌هادرون آغاز کرده‌اند. 

این انفجارهای کوچک درون تونل 27 کیلومتری شتاب دهنده انجام گرفته و حرارات آن برای کسری از ثانیه به 10 تریلیون درجه رسید در چنین حرارتی اتم‌ها و ذرات دو ذره به بخش‌های سازنده اصلی به نام‌های کوارک و گلوئن‌ها تجزیه شدند. 

فیزیکدانان بر این باور بودند که در چنین حرارتی که پس از انفجار بزرگ به‌وجود آمده است، نیروهایی که کوارک‌ها و گلوئن‌ها را به هم متصل نگه می‌دارند تا اندازه قابل توجهی ضعیف شده و در نتیجه باید ماده‌ای با رفتاری گاز مانند به‌وجود بیاید. در آزمایش‌هایی که 5 سال پیش در برخورد‌دهنده یون‌های سنگین «آپتون» انجام گرفت، حرارت به 4 تریلیون درجه رسید و نتایج نشان داد در این درجه حرارت پلاسمای کوارک - گلوئن بیشتر به مایع شباهت دارد اما بسیاری بر این باور بودند در صورت افزایش حرارت این ویژگی به گاز تغییر حالت خواهد داد. 

با این همه یافته‌های اخیر «سرن» نشان می‌دهند پلاسمای کوارک- گلوئن آنطور که انتظار می‌رفت رفتار نمی‌کنند، به گفته اوانز نظریه‌های مختلف بیانگر این نکته هستند که نیروهای نگه‌دارنده کوارک‌ها و گلوئن‌ها با بالا رفتن حرارت شروع به ضعیف‌تر شدن می‌کنند و سپس کوارک‌ها آزادانه و مانند گازها حرکت می‌کنند. 

نتایج آزمایش اخیر نشان می‌دهد نیروهای قدرتمندی که کوارک و گلوئن را به یکدیگر متصل نگه می‌دارد در چنین حرارت بالایی نیز بخش زیادی از قدرت خود را حفظ کرده و کوارک‌ها بیشتر از آنچه انتظار می‌رفت تعامل با یکدیگر را حفظ می‌کنند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین