کد خبر: ۱۱۹۰۰۵
تاریخ انتشار : ۲۳ دی ۱۳۸۹ - ۱۸:۵۵
احتمال فریبکاری مسئولان روسی در مبادله ببر بیمار
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: مدیر باغ وحش ارم تهران ناگفته‌های مرگ ببر روسی سیبری را با ابراز گلایه مندی از مسئولان سازمان محیط زیست کشور فاش کرد. 

امیر الهامی عصر پنج‌شنبه گفت: ببر تلف شده روسی که به کشور آورده شد خود ناقل بیماری مشمشه بوده و در ایران مبتلا به این بیماری نشده است. با آزمایش‌های انجام شده خوشبختانه هنوز هیچ اثر و علایمی از بیماری مشمشه در حیوانات دیگر باغ وحش، ‌حتی ببر زنده روسی مشاهده نشده است. 

وی با تاکید بر اینکه این اتفاق طی 50 سال اخیر در باغ وحش ارم بی‌سابقه بوده است، گفت: از حیوانات این حیات‌وحش به‌خوبی مراقبت می‌شود. 

الهامی با ابراز دلخوری از مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: تعریف و تمجید کافی نیست مسئولان ذی‌ربط باید از ما حمایت کنند. 

وی بار دیگر با انتقاد از مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: این مسئولان نباید بدون بررسی کارشناسانه و نیز در نظر گرفتن شرایط محیطی کشور پیشنهاد روسیه را برای مبادله پلنگ ایرانی با ببرهای روسی می‌پذیرفتند. 

این مسئول گفت: متاسفانه هیچ بررسی برای سلامتی ببرهای روسی انجام نشده بود و پس از آنکه ببرها به کشور وارد شدند، مسئولان محیط زیست تازه به این فکر افتادند که این حیوانات را کجا نگه‌داری کنند. 

احتمال فریبکاری مسئولان روسی در مبادله ببر بیمار 

الهامی گفت: احتمال می‌رود مسئولان کشور روسیه از بیماری این ببر اطلاع داشتند اما چیزی نگفته‌اند و با آگاهی، حیوان مریض را مبادله کردند. باید پیش از مبادله ببر سیبری آزمایشات مخصوص انجام می‌شد و همزمان با آمدن این حیوانات به کشور آزمایشات سلامتی از ببرها گرفته می‌شد. ببرهای روسی شناسنامه نداشتند و کسی هم برای این مهم اصرار نکرد. 

ببر ماده باردار نبود 

مدیر باغ وحش ارم گفت: هنگامی که ببرها از روسیه مبادله شدند به ایران گفته شد ببر ماده روسی باردار است؛ در حالی که پس از گذشت چندین ماه متوجه شدیم این حیوان باردار نبوده است. 

الهامی افزود:‌ با آمدن ببرهای سیبری دو قلاده شیر آنقدر زجر کشیدند تا مردند. قرار شد این حیوانات برای مدت کوتاهی در خوابگاه دو قلاده ‌شیر آفریقایی که ساختمان محصوری است نگه‌داری شوند بنابراین مجبور شدیم دمای هوا را بسیار خنک نگه داریم تا ببرها با مشکل مواجه نشوند. این مهم سبب شد تا شیرها زجر بکشند. 
به‌طوریکه این حیوانات نتوانند شب تا صبح از سرما بخوابند و تلف شدند؛ چرا که به هوای گرم عادت داشتند. 

دو قلاده شیر تلف شده در باغ وحش، دو ماه پیش از مرگ ببر روسی سیبری جان خود را از دست دادند. یک ببر روسی نیز هشت ماه پیش، بر اثر ابتلا به بیماری مشمشه در باغ وحش ارم تلف شد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین