کد خبر: ۱۱۹۶۹۸
تاریخ انتشار : ۳۰ دی ۱۳۸۹ - ۱۰:۲۴
تحلیل مشاور پیشین رئیس‌جمهوری از سینمای امروز ایران
عده‌ای به دنبال تاسیس ریاست‌جمهوری در سینما هستند
آفتاب‌‌نیوز :

آفتاب: نشست نقد و بررسی جشنواره فیلم فجر و سینمای ایران عصر (29 دی) با حضور مهدی کلهر؛ محمد تقی فهیم؛ حبیب‌لله کاسه‌از و مسعود فراستی در فرهنگ‌رای رسانه برگزار شد.

مهدی کلهر با اشاره به وضعیت سینمای ایران قبل از انقلاب گفت: سینمای ایران پیش از انقلاب مادری هندی و پدری آمریکایی داشت و نتیجه آن سینمایی شد که به فیلم فارسی معروف است و این سینما در سال 56 از لحاظ اقتصادی شکست خورد.

وی ادامه داد: قبل از انقلاب تولید کاملا خصوصی بود و دولت هیچ نقشی در تولید نداشت اما با آغاز انقلاب به دلیل فضای موجود و بدبینی که به سینما وجود داشت، بخش خصوصی قصد نداشت در تولید فیلم وارد شود زیرا عده‌ای به حدی به سینما بدبین بودند که معتقد بودند باید سینما تعطیل شود و به جای آن حسینیه بسازند. در اوایل انقلاب؛ سینما دو مشکل اصلی داشت اول از لحاظ اقتصادی و دوم در قوانین و مقرارت حاکم دچار مشکل بود.

کلهر به ورود دولت در عرصه فیلم‌سازی گفت: دولت که در اوایل انقلاب در عرصه تولید فیلم و فیلم‌سازی وارد شد؛ هنوز تردید درباره سینما وجود داشت. البته من باید بگویم که ما قبول داشتیم که اگر سینما دولتی شود بهتر از بلوک شرق نمی‌شود زیرا در آن زمان سینما در شوروی سابق به اندازه‌ای دولتی بود که وزارت سینما در شوروی وجود داشت. این ساختار که سینما دولتی شود و وزارتخانه‌ای داشته باشد، مربوط به نگاه لنین و استالین به سینما بود.

وی افزود: ازنظر من؛ سینمای دولتی یعنی اینکه از کثرت دور شویم و فقط ساخت فیلم های را باموضوع محدود سفارش دهیم.

کلهر با اشاره به تاریخچه تاسیس جشنواره فیلم د ر ایران افزود: در اواخر سال 59 به این نتیجه رسیدیم که ما به یک جشنواره یا همان فستیوال نیاز داریم بنابراین با برنامه ریزی صورت گرفته؛ اولین جشنواره فیلم به نام میلاد در خرداد سال 60 برگزار شد. در آن جشنواره شرط کردیم که فیلمهایی می تواننددر جشنواره شرکت کنند که سکس و خشونت جزو جاذبه های آنها نباشد.

کلهر ادامه داد: برنامه برگزاری اولین جشنواره فیلم فجر را در سال 61 مدون کردیم و آن را خدمت آیت‌الله خامنه‌ای که در آن زمان رئیس‌جمهور بودند؛ بردیم و ایشان ضمن استقبال پیشنهاد دادند که از هنرمندان مهم و معروف مانند آنتونی کویین نیز در آن دعوت کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: من از ابتدا معتقد بودم که معنای شعار استقلال آزادی جمهور اسلامی باید یک ما به ازاء بیرونی داشته باشد و ما به ازائ آن در هنر سینما یعنی اینکه هم بهرام بیضایی بتواند فیلم خود را بسازد و هم علی حاتمی بتواند فیلم خود را بسازد. لذا در آن زمان سه فیلم حاجی واشنگتن از علی حاتمی مرگ یزگرد از بهرام بیضایی و اشباح از میرلوحی را که در تلویزیون توقیف شده بود؛ از مسئول تلویزیون گرفتم واین فیلم ها در جشنواره شرکت کرد.

کلهر افزود: در بخش بین‌الملل نیز اولین دوره جشنواره فیلم فجر تنها دوره‌ای بود که به مفهوم واقعی بین‌المللی بود و فقط به این محدود نبود که شما چند فیلم خارجی را نشان بدهید و بعد ادعای بین‌المللی شدن بکنید.

کلهر در ادامه به جای پرداخت به جشنواره فیلم فجر به کل سینما توجه کرد و افزود: سینما در ایران مانند یک پاندول است که هیچ‌گاه در وسط قرار نمی‌گیرد یا بسیار به سمت سینمای روشنفکری می‌رود یا به سمت سینمای سطحی حرکت می‌کند. در این میان عنصر اصلی سینما یعنی تماشاگر نادیده گرفته می‌شود و این امر بزرگ‌ترین مشکل سینمای ایران است.

کلهر در پاسخ به سخنان کاسه ساز که معتقد بود نمی‌توان تمامی سینما را به بخش خصوصی داد؛ گفت: عده‌ای مردم را فقط برای 22 بهمن و 9 دی ماه می‌خواهند. در بقیه موارد مردم را علیل، صغیر و ضغیف می‌دانند.

وی ادامه داد: باید سینما به صورت 100درصد به بخش خصوصی واگذار شود تا سینماگر و فیلمساز ما در ارتباط مستقیم با مردم براساس علاقه و تعهد آنها فیلم بسازد.

کلهر با مطلوب ندانستن تاسیس شورای عالی سینما ادامه داد: ساز و کار سینمای ما مریض است ودر این سازو کار مریض؛ فیلم خوب نیز نمی فروشد. این ساز و کار زمانی درست می‌شود که دولت 100درصد خود را کنار بکشد نه اینکه عده‌ای با راه‌اندازی بحث‌هایی همچون شورای عالی سینما به دنبال تاسیس ریاست‌جمهوری در سینما باشند.

کلهر تاکید کرد: امروز مافیای بزرگی در سینمای جهان و در سینمای ایران وجود دارد. در ایران این مافیا دو یا سه سال بعداز انقلاب در موسیقی، فیلم و بعضی اقسام دیگر هنر نفوذ کرد و حتی در تعیین وزیر و معاون نیز نقش دارد. در جهان نیز به دلیل اینکه گردش مالی در سینما معادل گردش مالی در مواد مخدر و اسلحه است، مافیا نقش بزرگی دارد. از طرف دیگر من همیشه با سانسور مخالف بودم اما با ممیزی موافق بودم زیرا معتقدم سانسور می‌گوید نگو و با نگفتن هیچ مسأله‌ای درست نمی‌شود.

کاسه سازنیز با اشاره به برگزاری جشنواره فیلم فجر افزود: در طول 28 دوره این جشنواره هیچ‌گاه از تجربه‌های دوره‌های قبلی استفاده نشده است و هر دبیری دیدگاه خود را بیان کرده است.

هرچند این نشست نقد و بررسی باعنوان بررسی جشنواره فیلم فجر برگزار شد اما مباحث مطرح شده؛ جلسه را به سمتی برد که وضعیت سینمای ایران نیز به صورت کامل بررسی نشد. قرار بود در این نشست رسول صدر عاملی نیز حضور داشته باشد که در جلسه حضور پیدا نکرد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین