کد خبر: ۱۲۰۴۳۴
تاریخ انتشار : ۰۹ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۳:۰۹

ابطال ایران چک‌های 100 هزار تومانی آغاز شد

آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: ابطال ایران چک‌های 100 هزار تومانی بانک مرکزی که قرار بود از پنجم بهمن ماه جاری اجرایی شود در پی اتخاذ تصمیمات جدید این بانک از امروز صبح آغاز شده است. 

در پی اتخاذ تصمیمات جدید بانک مرکزی برای نحوه ابطال ایران چکهای 100 هزار تومانی، این اقدام از امروز شنبه نهم بهمن ماه جاری توسط بانک‌ها در سراسر کشور اجرایی شده است.

براین اساس زمانی که مشتری مراجعه می‌کند به شعبه بانک برای دریافت ایران چک، لازم است که شماره ملی یا کارت ملی خود را ارائه نماید و شعبه بانک شماره سریال ایران چک و شماره ملی فرد را ثبت نماید تا مشخص شود که ایران چک به این شماره ملی ارائه شده است.

مشتری نیز می تواند ایران چک 100 هزار تومانی را همچون گذشته به راحتی در تبادلات مالی خود و خرید و فروش کالا استفاده کنند، بنابراین تفاوتی با گذشته نکرده است.

ایران چک‌های 100 هزار تومانی همانگونه که با ارائه به بانک ابطال می‌شوند، توسط بانک مرکزی مجددا وارد گردونه می‌شوند یعنی ایران چکهای 100 هزار تومانی جدید جایگزین می‌شوند.

زمانی که ایران چک‌های 100 هزار تومانی توسط شخصی دوباره به شعبه بانک برای نقد شدن و یا واریز به حساب ارائه می شود، در این‌صورت شخص باید شماره ملی یا کارت ملی خود را به شعبه ارائه کند تا بانک در پشت ایران چک درج نماید و سپس توسط مشتری امضا شود و دیگر نیازی به درج نام، نام خانوادگی و غیره نیست.

بانک مرکزی در این زمینه به مردم اطمینان داده است که ایران چک‌های 100 هزار تومانی کماکان دارای اعتبار است و هیچ نگرانی در این زمینه وجود ندارد و مردم می توانند مانند گذشته از ایران چک‌های 100 هزار تومانی در تبادلات مالی خود استفاده کنند.

برای اجرایی شدن ابطال ایران چک‌‌های 100 هزار تومانی، بانک مرکزی بخشنامه‌ای را به بانک‌های کشور ابلاغ کرده است که بر اساس آن بانک‌ها ملزم هستند از امروز ایران چکهای 100 هزار تومانی دریافتی از مشتریان را پس از احراز هویت و درج شماره ملی ظهر ایران چک ابطال کنند، اما حق پانچ و وارد آوردن هرگونه آسیب فیزیکی به این ایران‌چک‌ها را ندارند.

این بخشنامه بانک مرکزی مشمول ایران چک‌های 50 هزار تومانی نمی‌شود، یعنی درج شماره ملی و امضای پشت ایران چک‌های 50 هزار تومانی لزومی ندارد و این ایران چکها کماکان مانند گذشته می‌تواند استفاده شود و بانک‌ها هم می‌توانند مانند گذشته ایران چک‌های 50 هزار تومانی را در خودپردازها استفاده کنند تا مشکلی برای مردم ایجاد نشود.
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین