کد خبر: ۱۲۰۸۱۲
تاریخ انتشار : ۱۴ بهمن ۱۳۸۹ - ۰۰:۰۶

واژه یارانه را چه کسی ابداع ‌کرد؟

آفتاب‌‌نیوز :

آفتاب: این روزها که واژه‌ یارانه در هر کوی و برزنی به گوش می‌رسد خیلی‌ها نمی‌دانند که این واژه را نخستین بار چه کسی در برابر واژه سوبسید قرار داد؟

همشهری‌آنلاین در یک جست و جوی کوتاه دریافت که دکتر بهاء‌الدین خرمشاهی، واژه‌پرداز نامی قرآن و حافظ پژوه بزرگ این واژه را در برابر لغت انگلیسی سوبسید آورده و جالب توجه اینکه به اعتقاد منوچهر انور این لغت کاربردی‌تر از واژه سوبسید است و توانست آن واژه را به نوعی به حاشیه براند.

آقای خرمشاهی در گفت‌وگویی با همشهری‌آنلاین گفت که علاوه بر این واژه لغت‌هایی چون، راهبرد، وحیانی(منسوب به وحی)، و قلم‌رنجه (بر وزن قدم رنجه) هم از ابداعات او در واژه‌‌سازی است.

خرمشاهی ضمن تاکید بر توانایی و ظرفیت زبان فارسی در معادل‌سازی گفت که شخص او نزدیک به 500 واژه‌ را به زبان فارسی اضافه کرده است که همه این واژه‌ها را در دو مقاله از کتاب «از واژه تا فرهنگ‌» که چند سال قبل توسط انتشارات ناهید به بازار کتاب عرضه شده، آورده است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۰
ناشناس
|
France
|
۰۳:۵۸ - ۱۳۸۹/۱۱/۱۴
0
0
ما این واژه را اول با از آقای حسن حبیبی که یادم نیست معاون نخست وزیر وقت- میرحسین موسوی یا معاون رئیس جمهور- رفسنجانی- بود شنیدیم. به گمانم خود ایشان وضع کرده بود.
ناشناس
|
Netherlands
|
۰۷:۴۳ - ۱۳۸۹/۱۱/۱۴
0
0
درودبرشما
هرشی یا کالا ویاکلامی زمانی مناسب ومفید خواهد بود که ضمن داشتن کیفت بالا،هزینه آن هم پایین باشدمثلا کمتر کسی راضی می شود برای یک بیماری مزمن داروی را مصرف کند پس از سالم شدن فقط 24 ساعت زنده میماندحاضر است با آن درد کنار بیاید و به عمر طبعی بمیرد یعنی جان خودش را باید هزینه کندواین هزینه برایش بسیار گران است به نظر میرسه هزینه جا انداختن یارانه در مقابل هزینه جا انداختن سوبسید بسیار بسیار بالا باشد رییس جمهور برای این کلمه هزینه زیادی کرد وبه تک تک ایرانی ساکن در ایران پول پرداخت کرد که مردم کلمه پول را فراموش کردند وبه جای آن به همدیگر میگویند یارانه را از بانک گرفتی؟ حالا بماند کاربرد کلمه یارانه به نسبت سوبسید در دنیا چقدر است؟
اگر اینطور نیست واز معجزات آقای دکتر است چرا 499 واژه کشف شده ایشان در جامعه مصطلع نیست ویا به این اندازه نیست؟
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین