کد خبر: ۱۲۰۸۸۴
تاریخ انتشار : ۱۵ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۰:۲۰

اجرای آیین‌نامه پوشش و رفتار حرفه‌ای دانشجویان از ترم بهمن

آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: معاون دانشجویی و فرهنگی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به انجام ویرایش چهاردهم آیین‌نامه پوشش و رفتار حرفه‌ای برای دانشجویان علوم پزشکی از نهایی شدن و اجرای آن در نیمسال دوم سال تحصیلی 90 - 89 خبر داد. 

دکتر فرحناز ترکستانی افزود: نگارش آیین‌نامه پوشش و رفتار حرفه‌ای به پایان رسیده است و پس از ویرایش چهاردهم به تعیین شیوه‌نامه اجرایی رسیده است که پس از تهیه این شیوه نامه به دانشگاه‌ها ابلاغ می‌شود.

وی افزود: ابلاغ نهایی آیین‌نامه پوشش و رفتار حرفه‌ای دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی از سوی وزیر بهداشت صورت می‌گیرد و پس از آن دانشگاه‌ها ملزم به رعایت آن به جای آیین‌نامه‌های داخلی خود هستند.

ترکستانی اظهار داشت: یکی از دلایل تهیه این آیین‌نامه از سوی معاونت نیز تهیه آیین‌نامه‌های داخلی متفاوت و متعدد از سوی دانشگاه‌های علوم پزشکی بود که با توجه به این آیین‌نامه، این موضوع ساماندهی شد.

معاون وزیر بهداشت یادآور شد: با توجه به روند تهیه شیوه نامه از سوی معاونت آموزشی وزارت بهداشت، پیش‌بینی می‌شود این آیین نامه در نیمسال دوم سال تحصیلی 90 - 89 اجرایی شود.

جزئیاتی از آیین‌نامه پوشش دانشجویان علوم پزشکی

سرپرست امور فرهنگی معاونت دانشجویی وزارت بهداشت نیز پیش از این در گفتگو با مهر با اشاره به جزئیات آیین نامه پوشش دانشجویان علوم پزشکی گفته بود: پوشش تنها 10 درصد آیین نامه رفتار حرفه ای را شامل می شود و رفتار یک دانشجو در مجموع ارزیابی می شود.

دکتر فریبا قربانیان افزود: مقرر شده است دستورالعمل اجرایی این آیین‌نامه از سوی معاونت آموزشی تدوین شود که در حال حاضر این معاونت قرار است در فرصتی دو ماهه این دستورالعمل را تدوین کند.

وی افزود: ضمانت اجرایی آیین نامه بر عهده معاونت آموزشی است و به همین دلیل دستورالعمل از سوی معاونت آموزشی تدوین می‌شود تا تخلفات و مصادیق آن مشخص باشد.

پوشش تنها 10 درصد کل رفتار حرفه‌ای را تشکیل می‌دهد

قربانیان اظهار داشت: لباس و پوشش و رفتار گزینه‌هایی است که در آیین نامه به آن پرداخته شده است. باید در آیین‌نامه مشخص باشد که مشکل دانشجو و یا رفتار در برابر بیمار و گزارش نحوه برخورد آن بر عهده چه کسی است.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس آیین نامه ای که طراحی شده است پوشش تنها 10 درصد کل رفتار حرفه‌ای را تشکیل می‌دهد. بر اساس آیین‌نامه رفتار حرفه‌ای، دانشجو باید در بیمارستان‌ها دیسپلین خاص و مسائل اخلاقی را نسبت به بیمار، استاد و همکاران خود رعایت کند.

سرپرست امور فرهنگی معاونت دانشجویی وزارت بهداشت گفت: معیارهای پوشش مشخص شده است و در واقع دستورالعمل، در توضیح و تشریح آیین‌نامه انضباطی است تا در دانشگاه‌ها همسان رفتار شود و برخوردها نیز بر اساس تفسیر دانشگاهی صورت نگیرد.

آیین‌نامه پوشش و رفتار حرفه‌ای برای دانشگاه‌های علوم پزشکی اختصاصی است

وی یادآور شد: پیش از این آیین‌نامه‌ای مربوط به پوشش دانشجویان با ذکر مصادیق از سوی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها تهیه شده بود که به دانشگاه‌های علوم پزشکی ارائه شده است اما وزارت بهداشت اعلام کرده است که با توجه به وسعت کاری، بخش‌های بیمارستانی و ارتباط با مردم، آیین نامه ای وسیع تر برای دانشگاه‌های علوم پزشکی تدارک دیده است.

قربانیان اظهار داشت: به دلیل وسعت کاری در وزارت بهداشت، رفتار حرفه‌ای در محیط آموزشی، درمانی و خدماتی نیز به آیین‌نامه اضافه شده است که در دستورالعمل اجرایی نیز این موضوع در نظر گرفته می‌شود. نصب اتیکت و اجرای منشوراخلاقی و جزئیات این موضوع در دستورالعمل دیده شده است.

وی با ذکر مثالی یادآور شد: نکته مهم در پوشش و رفتار حرفه‌ای این است که به طور مثال وقتی یک دانشجو بر بالین بیمار حاضر می‌شود حق بیمار است که بداند با دانشجوی چه رشته ای و چه مقطعی روبرو است بنابراین دانشجو باید با نصب اتیکت خود این حق بیمار را رعایت کند. همچنین مسائلی مانند رفتار با بیمار یا همکار نیز مهم است.

سرپرست امور فرهنگی معاونت دانشجویی وزارت بهداشت درباره رنگ و اندازه لباس گفت: جزئیات رنگ و اندازه روپوش و مدل لباس به طور کامل در دستور‌العمل معاونت درمان دیده شده است. معاونت درمان از گذشته فرم‌های متحد‌الشکل و نحوه پوشش افراد را در فرم‌هایی در اختیار همه قرار می‌دهد و در این زمینه با معاونت دانشجویی هماهنگ عمل کرده است.

وی درباره لزوم تدوین دستورالعمل پوشش و رفتار حرفه‌ای از سوی معاونت آموزشی وزارت بهداشت یادآور شد: بخش‌هایی از این دستورالعمل نیاز به مداخله اجرایی دارد و ما به خودمان اجازه نمی‌دادیم در بخش‌هایی که مداخله بر عهده مدرس است حوزه معاونت دانشجویی وارد شود و از همین رو اجرا باید بر عهده معاونت آموزشی باشد تا بتوان معیارهای ارزشی و اخلاقی را به صورت قانونمند اجرا کرد.

قربانیان با اشاره به تجربیاتی که در سایر کشورها در زمینه رعایت پوشش و رفتار حرفه ای در محیط دانشگاه‌های پزشکی وجود دارد، گفت: در کشورهای غربی بر اساس تخلفی که صورت می‌گیرد کلیه مسئولیت‌ها بر عهده معاونت آموزشی است به طور مثال محرومیت‌هایی از کلاس برای دانشجوی متخلف درنظر می‌گیرند که از یک ساعت تا یک هفته تفاوت دارد و حتی در مواردی تخلف فرد در نمره دانشجو تاثیر دارد.
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین