کد خبر: ۱۲۱۰۰۶
تاریخ انتشار : ۱۶ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۸:۳۵
آغاز «هفته ايستادگی» در مصر؛

چادر و سايه‌بان‌ها در ميدان التحرير برای تحصن طولانی‌مدت برپا شد

آفتاب‌‌نیوز :

آفتاب: تظاهرکنندگان مصری خود را برای تحصن طولانی مدت در میدان التحریر قاهره آماده می‌کنند.

به گزارش رویترز، هزاران تظاهرکننده مصری پس از تظاهرات روز«جمعه رفتن مبارک» که منجر به کناره‌گیری رئیس‌جمهوری این کشور نشد، برای تحصن طولانی‌مدت در مرکز قاهره آماده می‌شوند. تظاهرکنندگان اعلام کردند که «هفته ایستادگی» را که شامل برگزاری تظاهرات میلیوینی در روزهای یکشنبه، سه شنبه و جمعه می‌شود را آغاز کردند.

شاهدان عینی از برپایی چادرها و سایه‌بان‌ها برای در امان ماندن از باران در میدان التحریر قاهره خبر می‌دهند.

برخی دیگر از شاهدان عینی اعلام کردند، بیشتر کسانی که وارد میدان می‌شوند با خود مقادیر زیادی غذا و نوشیدنی آورده‌اند؛ امری که نشان‌ می‌دهد تعداد بسیار زیادتری در تحصن شبانه شرکت کنند.

یکی از شاهدان از افزایش ایست‌های بازرسی مردمی خبر داد و گفت: «پیش از ورود به میدان پنج بار مورد بازرسی قرار گرفتم.»

همچنین تظاهرکنندگان پشت موانع، شش ورودی میدان التحریر مقادیر زیادی سنگ تلنبار کرده‌اند که در صورت حمله اراذل و اوباش هوادار «حسنی مبارک»، رئیس‌جمهوری این کشو ر به مقابله آنها برخیزند.

در حمله هواداران مبارک به تظاهرکنندگان طی روزهای اخیر که اوج آن چهارشنبه بود 11 نفر از تظاهرکنندگان کشته و بیش از هزار و 500 تن دیگر زخمی شدند.

اراذل و اوباش هوادار مبارک در این حمله از شتر و اسب، سنگ، چماق، بمب‌های آتش‌زا استفاده کرده و هنگامی‌که دیدند این حمله نتیجه نداد تظاهرکنندگان را به گلوله بستند.

در همین حال، «هیلاری کلینتون»، وزیر خارجه آمریکا نسبت به وقوع توفان در خاورمیانه هشدار داد. و «حسنین هیکل»، نظریه پرداز عرب نیز در گفت‌وگو با الجزیره، گفت: «دوران نظام کنونی به‌سر رسیده است.»

از سوی دیگر، «محمد فاوی»، یکی دیگر از خبرنگاران الجزیره توسط نیروهای امنیتی مصر در فرودگاه قاهره بازداشت شد. پیش از این «عبدالفتاح فاید»، مدیر دفتر الجزیره در قاهره و «احمد یوسف»، خبرنگار این شبکه در پایتخت مصر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند. همچنین ازذال و اوباش با حمله به دفتر الجزیره در قاهره آن را تخریب و اموال آن را از بین بردند.

تلویزیون مصر نیز اخبار منتشر شده در مورد سوءقصد به جان «عمر سلیمان»، معاون اول مبارک را تکذیب کرد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین