کد خبر: ۱۲۱۱۶۴
تاریخ انتشار : ۱۸ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۷:۱۲

عمر البشیر استقلال جنوب سودان را به رسمیت شناخت

آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: رئیس جمهوری سودان استقلال بخش جنوبی این کشور را به رسمیت شناخت. 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در حالی که نتیجه نهایی همه‌پرسی سودان به طور رسمی اعلام نشده "عمر البشیر" رئیس‌جمهوری این کشور وجود همسایه‌ای جدید در بخش جنوبی را به رسمیت شناخت. 

این در حالی است که طبق برآوردها بیش از 90 درصد از شرکت کنندگان در همه‌پرسی اخیر در جنوب سودان، به جدایی این بخش از کشور آفریقایی سودان رای داده‌اند.

البشیر امروز در خارطوم گفت: ما امروز در برابر تمام جهان اعلام می‌کنیم که به نتایج همه‌پرسی احترام گذاشته و آن را می‌پذیریم.

به گفته وی، اکنون که جنوب جدایی را انتخاب کرده، خارطوم نیز این رای را می‌‌پذیرد و در عین حال به روابط دوستانه و همکاری با این همسایه خود ادامه می‌دهد.

هفته گذشته نیز "علی عثمان محمد طه" معاون عمر البشیر با اشاره به نتایج همه‌پرسی سودان تاکید کرد: دولت شمال سودان و حزب حاکم نتایج همه‌پرسی را می‌پذیرد. 

وی افزود: ما موافقت خود را با نتیجه همه‌پرسی اعلام می داریم و امیدواریم که جنوبی‌ها در کمال موفقیت به مسیر خود ادامه بدهند.علی طه ضمن تاکید بر روابط بر اساس حسن همجواری با دولت جنوب سودان، گفت: جدایی جنوب تاثیر سیاسی خاصی ندارد و دو دولت در راستای منافع مشترک عمل خواهند کرد.
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین