کد خبر: ۱۲۲۱۲۳
تاریخ انتشار : ۱۲ اسفند ۱۳۸۹ - ۲۳:۵۶
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: پژوهشگران اخيرا کشف کرده‌اند که شامپانزه‌ها هم مثل آدم‌ها نه تنها به لطيفه و حرکات مضحک می‌خندند بلکه حتی زمانيکه لطيفه‌ای يا چيزی خنده‌دار نباشد به خاطر عرف اجتماعی باز به آن می‌خندند.
 
به نوشته  فردا به نقل از روزنامه «اينديپندنت» چاپ لندن، مطالعاتی که اخيرا انجام شده است نشان می‌دهد که شامپانزه‌ها نه فقط در زمانی که واقعا از چيزی لذت می‌برند بلکه در مواقعی که می‌خواهند يک نوع تماس اجتماعی برقرار کرده و يا رابطه موجود را تاييد و تحکيم کنند درست مثل انسان‌ها دست به دامن لبجند می‌شوند.
 
مارينا داويلا راس از دانشگاه پورتسموث در انگلستان که از مسئولان اين تحقيقات است می‌گويد: «شکی نيست که ما آدم‌ها از خنده و لبخند به عنوان يک ابزار مهم در بسياری از کنش‌ها و تماس‌های اجتماعی استفاده می‌کنيم اما بسيار جالب است که شواهد نشان می‌دهند شامپانزه‌ها نيز در مواردی شبيه به اين و به شکلی آگاهانه از لبخند استفاده می‌کند.» 

هر چند که خنده‌های شامپانزه ممکن است ترکيبی از يک واکنش آگاهانه و يک نوع رفتار غريزی و غيرارادی باشد. اما در اين تحقيقات مشخص شد که خنده‌های واکنشی شامپانزه‌ها در حقيقت نقش همان لبخندهايی را دارد که آدم‌ها هنگام صحبت با ديگران می‌زنند. 

به گفته داويلا راس، خنده شامپانزه صرفا تقليد سر و صدای همبازی‌های خود نيست. ابراز احساسات آنها در شکل جواب دادن به خنده‌های پر سرو صدا بسيار پيچيده‌تر از آن چيزی است که تاکنون تصور می‌شد. 

وی می‌افزايد مشارکت شامپانزه در خنده‌های گروهی يا به اصطلاح «خنده مصلحتی» مثل رفتار متعارف در انسان‌ها نيست. بلکه آنها با اين کار مشارکت در يک کنش گروهی را نشان می‌دهند. به نظر می‌رسد شرکت در خنده‌های گروهی و يا پاسخ دادن به خنده ديگران يکی از عوامل مهم در روند تکامل زندگی گروهی گونه‌های ميمون است.
 
به گفته داويلا راس احتمالا پنج ميليون سال پيش خنده‌های اجداد مشترک انسان و گونه‌های ميمون يک واکنش صادقانه و غريزی‌تر از آنچه که امروز می‌بينيم بوده است. 

به نوشته روزنامه «اينديپندنت» اين تحقيقات روی ۵۹ شامپانزه در يکی از پارک‌های حيات وحش در کشور زامبيا صورت گرفته است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین