کد خبر: ۱۲۲۱۲۷
تاریخ انتشار : ۱۲ اسفند ۱۳۸۹ - ۲۳:۱۴
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: آیت‌الله عبدالله جوادی آملی، امروز در درس تفسیر قرآن خود كه با حضور صدها نفر از طلاب و فضلای حوزه علمیه در مسجد اعظم قم برگزار شد، گفت: پیامبراكرم(ص) خود را جوادترین و با سخاوت ترین افراد معرفی كرده‌اند، زیرا ایشان افزون بر انفاق مادی، عقل و معرفت و علم هم می‌بخشند.

به گزارش رسا، وی همچنین به آموزه‌های اسلامی در خصوص مسائل خانوادگی اشاره كرد و بیان داشت: اطلاع از وضعیت همسایه‌ها و دست‌گیری از افرادی كه دارای شرافت هستند، از دستورات اخلاقی مورد تاكید اسلام است.

این استاد درس خارج حوزه علمیه قم با اشار ه به اینكه قربانی كردن یكی از سنت‌های پسندیده الهی است، گفت: سنت قربانی كردن در تمامی امت‌های پیشین بوده است و البته این ما هستیم كه به قربانی كردن نیاز داریم و خداوند از آن بی‌نیاز است.

وی با اشاره به اینكه خداوند به تقوای ما نیاز ندارد بلكه ما محتاج تقوا هستیم و تقوا به سوی خداوند بالا می‌رود، بیان داشت: بالا رفتن تقوا به معنای بالا رفتن متقی است و بین عبد و خالق راهی است كه صراط مستقیم عنوان می‌شود.

وی با اشاره به اینكه (صعود) به معنای بالا رفتن و (نیل) رسیدن است، ادامه داد: حركت به سمت خداوند است اما هركسی به مقام (دنی فتدلی) نمی‌رسد بلكه هر كس به درجه‌ای كه به واسطه عملش ساخته است، می‌رسد.

این استاد حوزه علمیه قم، ادامه داد: هر انسانی در سیر خود به جایگاه خاص خود می‌رسد و آن جایگاه صفتی از هزاران صفت خداوند همچون رحمان، كریم، منان و... است.

وی با اشاره به اهمیت تقوا و اینكه داشتن تقوا در انجام اعمال عبادی كافی است، گفت: در زمان جاهلیت افرادی كه قربانی می‌كردند، خون قربانی را به خانه خدا می‌مالیدند كه در قرآن تقوا شرط قبول عبادات معرفی شده است.

آیت‌الله جوادی آملی ادامه داد: افرادی كه به زیارت مشاهد مشرفه نائل می‌شوند باید از اعمالی نظیر دخیل بستن و قفل زدن پرهیز كنند؛ زیرا دخیل بستن از آثار فرهنگ جاهلی است و هیچ دستوری به آن در منابع دینی وجود ندارد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین