کد خبر: ۱۲۲۴۴۵
تاریخ انتشار : ۱۶ اسفند ۱۳۸۹ - ۱۷:۴۹
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: بانک مرکزی لیست جدید موسسات اعتباری غیرمجاز که شامل20 موسسه است را اعلام کرد.

در اطلاعیه بانک مرکزی مشخص نشده که چه نوع برخوردی با این موسسات انجام خواهد شد، چون پیش از این هم با وجود اخطارهای فراوان و شدیداللحن، بسیاری از این موسسات به فعالیت خود ادامه داده بودند.

از سوی دیگر بسیاری از موسساتی که نام آن‌ها در دو لیست منتشرشده از سوی بانک مرکزی نیامده است، هنوز مسیر اخذ مجوزهای قانونی در بانک مرکزی را طی نکرده و بسیاری از مصوبات قانونی شورای پول و اعتبار و بسته سیاستی ـ نظارتی بانک مرکزی را رعایت نمی‌کنند اما تکلیف برخورد با آن‌ها هم هنوز مشخص نیست.

همچنین بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای چند روز پیش از ادغام برخی از موسسات مالی و اعتباری در یکدیگر و ایجاد موسسات جدید خبر داده بود. بر این اساس از ادغام 17 تعاونی اعتباری، پنج تعاونی اعتباری جدید با نام‌های موسسه اعتباری فردوسی، موسسه اعتباری پیشگامان، موسسه مالی اعتباری کارسازان آینده، موسسه اعتباری اعتماد ایرانیان و موسسه مالی اعتباری مولی‌الموحدین همگی با پسوند در شرف تاسیس، راه‌اندازی خواهند شد.

در همین حال مشخص نیست نوع برخورد این موسسات ادغام‌شده برای تودیع سپرده و پرداخت تسهیلات که هر کدام روش مخصوص به خود را داشتند با مشتریان جدید چگونه خواهد بود چون هر کدام از این موسسات از روش‌های منحصر به خود استفاده می‌کرده‌اند.

به عنوان مثال پرداخت وام در تعاونی اعتباری بهمن‌ایثار که قرار است در تعاونی اعتبار مولی‌الموحدین ادغام شود، این گونه بوده است که با تودیع 1.5 ماهه سپرده، به همان میزان تسهیلات با سود 2.5 درصدی پرداخت می‌شده است اما شیوه پرداخت تسهیلات در موسسه مولی‌الموحدین متفاوت است و مشخص نیست موسسه ادغام شده از چه روشی پیروی خواهد کرد.

در این میان بسیاری از مشتریان تعاونی اعتبار بهمن ایثار در تماس با ایسنا با بیان اینکه هنوز موفق به دریافت منابع خود از این موسسه نشده‌اند در مورد اینکه سرنوشت پرداخت تسهیلات به این افراد چگونه خواهد بود، سوالات فراوانی مطرح کردند.

نکته قابل توجه این است که بسیاری از این موسسات از جمله موسسه اعتباری بهمن‌ایثار در همایش‌ها و نمایشگاه‌های رسمی که از سوی بانک مرکزی برگزار می‌شد شرکت می‌کردند و دارای غرفه بودند و با این کار برای خود تاییدیه بانک مرکزی را کسب و اعتماد مردم را جلب می‌کردند. حتی رییس‌کل بانک مرکزی هم به دیدار از غرفه آن‌ها می‌رفت.

متن اطلاعیه بانک مرکزی درباره تعطیلی 20 موسسه دیگر به این شرح است:

"در راستای ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی، بدین وسیله اعلام می‌دارد، تعاونی‌های اعتباری زیر غیرمجاز بوده و استمرار فعالیت آن‌ها غیرقانونی است:

1- تعاونی اعتباری وحدت سبز تنکابن

2- تعاونی اعتبار بعثت اسفراین

3- تعاونی اعتباری روئین اسفراین

4- تعاونی اعتباری رویان اسفراین

5- تعاونی اعتباری نور آفرینان قائم تهران

6- تعاونی اعتباری توکل مینو دشت گرگان

7- تعاونی اعتبار کوثر گرمن شاهرود

8- تعاونی اعتباری بانوان نیکو کار سمنان

9- تعاونی اعتباری مساوات روستای سمنان

10- تعاونی اعتباری انصاف کاران ساوجبلاغ

11- تعاونی اعتباری گنبد سبز اصفهان

12- تعاونی اعتباری احد

13- تعاونی اعتباری اعتصام گرگان

14- تعاونی اعتباری ایثارگران خور (هشتگرد)

15- تعاونی اعتباری خرداد اسلامشهر

16- تعاونی اعتباری کوثر سمنان

17- تعاونی اعتباری صبح قریب تبریز

18- تعاونی اعتباری تسهیل اطمینان

19- تعاونی اعتباری فرهنگیان هیو

20- تعاونی اعتباری عدالت گستر اصفهان

21- صندوق مالی و توسعه مازندران
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین