کد خبر: ۱۲۷۰۵۱
تاریخ انتشار : ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۰ - ۱۸:۵۵
اسماعیل کوثری، نماینده مجلس شورای اسلامی:

احمدی‌نژاد مصلحی را «عزل» کرد تا خودش چندماه وزیر اطلاعات شود

آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: عضو فراکسیون اصول‌گرایان درباره تغییر وزیر اطلاعات گفت: از آنجا که آقای احمدی‌نژاد قصد معرفی وزیر جدید را نداشتند این موضوع باعت شد که رهبری به جا وارد ماجرا شوند.

اسماعیل کوثری در پاسخ به سوالی درباره دلیل عزل وزیر اطلاعات از سوی احمدی‌نژاد گفت: تا آنجایی که ما مطلع هستیم اختلاف سلیقه‌ای بین آقای رئیس‌جمهور و وزیر اطلاعات در کار هست. رئیس‌جمهور می‌گوید در جلسه‌ای در وزارت اطلاعات، بر علیه دفتر رئیس‌جمهور و دولت صحبت‌هایی شده است، اما آقای مصلحی این موضوع را قبول ندارد.

وی دلیل دوم ذکر شده از سوی احمدی‌نژاد را کندی عمل در وزارت اطلاعات دانست و اظهار داشت: دولت معتقد است وزارتخانه، اطلاعاتی که درباره کل منطقه و داخل کشور نیاز است را با «تاخیر» ارائه می‌کند. این مجموعه دلایل در نهایت موجب شد آقای احمدی‌نژاد وزیر اطلاعات را «عزل» کند.

پایگاه اطلاع رسانی دولت در نخستین خبر خود از تغییر وزیر اطلاعات از «استعفای» مصلحی خبر داده بود.

نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در پاسخ به اینکه بنابراین این شایعات که گفته می‌شود این برکناری مرتبط به برکناری یکی از نزدیکان آقای مشایی در وزارتخانه بوده درست است، اظهار داشت: این بحث‌ها هست، ولی به صورت قطعی نمی‌توان اظهار نظر کرد و اگر هم این‌گونه بوده بحث آقای مشایی نباید به وزارت اطلاعات ربط داشته باشد و در اصل آقای رئیس‌جمهور است که می‌تواند نسبت به وزیر امر و نهی کند نه دفتر رئیس‌جمهور.

وی با بیان اینکه محدوده کاری وزارت اطلاعات فراتر از دولت است و این وزارتخانه به نوعی چشم و دیده‌بان نظام است، افزود: ما به عنوان کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره وزارت اطلاعات قائل به چیزی برای دفتر رئیس‌جمهور نیستیم و بحث‌ها در ارتباط تشکیلاتی بین آقای رئیس‌جمهور و وزیر است و در نهایت تغییر دادن وزیر اطلاعات حتما باید با هماهنگی رهبر انقلاب شد.

کوثری در پاسخ به این پرسش که دلیل ورود مقام معظم رهبری به این موضوع چه بود؟ با اشاره به اقدام  احمدی‌نژاد، 7 روز مانده به پایان دولت نهم، در عزل محسنی اژه‌ای وزیر سابق اطلاعات، خاطر نشان کرد: در زمان آقای اژه‌ای هم چون چند روز به پایان دولت باقی مانده بود و مقرر بود که وزیر جدید معرفی شود، به این خاطر رهبر انقلاب حساسیت نشان ندادند، اما در این مورد اگر آقای رئیس جمهور وزیر جدید معرفی می‌کرد، مشکلی پیش نمی‌آمد، اما چون ایشان قصد داشتند خودشان سرپرستی وزارت اطلاعات را بر عهده بگیرند، رهبری انقلاب به این موضوع ورود پیدا کردند. چرا که کسی که در راس این وزارتخانه قرار می‌گیرد، باید مجتهد جامع‌الشرایط باشد.

وی در پاسخ به این سوال که یعنی اگر احمدی‌نژاد وزیر را معرفی می‌کردند، رهبر انقلاب به این موضوع ورود پیدا نمی‌کردند؟، گفت: به هیچ‌وجه، چرا که عزل و نصب وزرا از اختیارت رئیس‌جمهور است و اوست که باید جواب‌گوی اقدامات اجرایی در مقابل مردم و رهبری باشد؛ اما از آنجا که آقای احمدی‌نژاد قصد معرفی وزیر جدید را نداشتند، این موضوع باعت شد که رهبری به جا وارد ماجرا شوند و اگر ایشان هم ورود پیدا نمی‌کردند خود مجلس هم به این موضوع وارد می‌شد و شاید از اختیاراتش استفاده می‌کرد.
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین