کد خبر: ۱۳۰۲۳۵
تاریخ انتشار : ۱۴ تير ۱۳۹۰ - ۲۳:۴۹
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: در دو سال گذشته، وزارت علوم، اعزام دانشجو به کشورهای انگلیس، آمریکا و کانادا را ممنوع کرد. اما اکنون معاون وزیر علوم خبر از رفع این ممنوعیت می‌دهد. 

دکتر محمود ملاباشی، معاون دانشجویی وزیر علوم یک شرط را برای اعزام دانشجو به این سه کشور اعلام کرده است: "دانشجویان ایرانی می‌توانند از دانشگاه‌های انگلیس، آمریکا و کانادا پذیرش بگیرند اما علاوه بر آن باید از کشورهای دیگر هم پذیرش داشته باشند."

او البته گفته که تحصیل در دانشگاه‌های این سه کشور، ممنوع مطلق هم نبوده است. او در این باره گفته است: "در حال حاضر اگر گفته می‌شود که به این سه کشور دانشجو فرستاده می‌شود به این معنی است که آدم‌های خاص، رشته‌های خاص و دانشگاه‌های خاص می‌توانند پذیرش آمریکا و کانادا را نیز داشته باشند. دانشجویان در هر رشته‌ای که بتوانند در آن پذیرش بگیرند و مورد نیاز کشور باشد در هر نقطه ای از دنیا باشد می‌توانند برود."

اسفند ماه گذشته حسن مسلمی نائینی، مدیرکل بورس و امور دانشجویان خارج وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، گفت: "محدودیت اعزام دانشجویان بورسیه ایرانی به کشورهای کانادا، آمریکا و انگلستان از سوی وزارت علوم، برداشته شده است. اعزام دانشجویان بورسیه برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های کشور انگلستان‌‌، تنها با شرایط خاص و در تعدادی از رشته‌های خاص، صورت خواهد گرفت."

نائینی امروز هم دراین باره گفت: "پذیرفته شدگان بورسیه خارج کشور از نظر کشور محل تحصیل هیچ محدودیتی ندارند و هیچ محدودیتی از نظر کشورها نداریم."

پیش از این برای ممنوعیت تحصیل در آمریکا، انگلیس و کانادا، جنجال‌های رسانه‌ای بسیاری راه افتاده بود. حتی فرزندان برخی از مسوولان که در دانشگاه‌های انگلیس تحصیل می‌کردند، به دلیل همین ممنوعیت به دانشگاه‌های ایران بازگشتند.

اما اکنون معاون دانشجویی وزیر علوم می‌گوید دلیل ممنوعیت بورس در این سه کشور، آنها بوده‌اند: "این محدودیت را ما قائل نشده بودیم که دانشجویان ایرانی به این سه کشور نروند این محدودیت را آن کشورها برای دانشجویان ایرانی قائل شده بودند. این سه کشور پذیرش می‌دادند اما ویزا نمی‌دادند لذا ما نیز به دانشجویان اعلام کردیم که وقت‌شان را صرف کشورهایی نکنند که پذیرش می‌دهند و ویزا نمی دهند."

یک و نیم سال پیش، ملاباشی در یک نشست خبری درباره بورس نشدن دانشجویان ایرانی در دانشگاه‌های خارجی گفته بود: "در حال حاضر تنها به سه کشور انگلیس، آمریکا و کانادا به دلیل اینکه رفتارهای بشردوستانه و دانشجو مآبانه با دانشجویان ما ندارند ما ترجیح می‌دهیم به این کشورها دانشجو بورس نکنیم."
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین