کد خبر: ۱۳۰۷۹۹
تاریخ انتشار : ۲۲ تير ۱۳۹۰ - ۱۹:۴۹

بهمنی: رفراندوم پولی منتفی است؛ نظرخواهی می‌کنیم

دو واحد پولی خواهیم داشت
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: محمد بهمنی در حاشیه جلسه هیأت دولت در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه شما وعده برگزاری رفراندوم برای حذف صفرهای پول ملی را داده بودید؛ آیا این کار قرار است انجام شود؟ گفت: رفراندوم شرایط خود را دارد ولی نظرخواهی صورت خواهد گرفت.

وی با اشاره به آغاز نظرسنجی درباره تغییر نام پول ملی از دیروز در سایت این بانک، اظهارداشت: منتظریم ببینیم ملت چه نامی را دوست دارند و اگر اکثریت یا تعداد قابل توجهی هر نامی را پیشنهاد کنند همان را انتخاب می‌کنیم.

بهمنی با بیان اینکه مردم می‌توانند با ورود به سایت بانک مرکزی نظرات خود را در این باره ارایه کنند، تصریح کرد: همچنین تعداد قابل توجهی از آمارگران ما به میان مردم می‌روند و از آنان در این باره نظرخواهی خواهند کرد.

وی گفت: با بررسی مجموع نظرات مردمی در این باره نام جدید پول ملی را انتخاب و اعلام می‌کنیم و آن را به مجلس می‌دهیم، زیرا می‌خواهیم از مجلس هم در این باره کمک بگیریم.

بهمنی گفت: شاید در برخی موضوعات نیازی به این کار نباشد اما خواستیم پشتوانه مجلس را هم داشته باشیم، زیرا این موضوع مربوط به پول ملی است و نخستین بار چنین موضوعی را می‌خواهیم تجربه کنیم؛ به همین علت نمی‌خواهیم هیچ عیب و نقصی در آن باشد.

رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به پرسش دیگری گفت: ما هم همچون سایر کشورها دو واحد پولی خواهیم داشت و از آنجایی که واحد کسر پول ما از اعتبار ساقط شده، آن را نیز احیا خواهیم کرد.

مرکز آمار متولی اعلام نرخ تورم شد

رئیس کل بانک مرکزی در ادامه گفت: بر اساس برنامه پنجم توسعه، مجلس شورای اسلامی، مرکز آمار را متولی اعلام نرخ تورم و شاخص‌های اقتصادی تعیین کرده است.

بهمنی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه برخی معتقدند حالا که نرخ تورم افزایش یافته است بانک مرکزی آن را اعلام نمی‌کند، گفت: از بدو تأسیس بانک مرکزی اعلام نرخ تورم و شاخص‌های اقتصادی به عهده ما بود اما مجلس شورای اسلامی در برنامه پنجم توسعه این اختیار را از ما گرفت و به مرکز آمار داد.

وی افزود: ما آمارها را برای خود تولید می‌کنیم و کسانی که این آمارها را بخواهند باید به طورکتبی از ما مطالبه کنند تا به شکل موردی و خاص در اختیارشان بگذاریم اما از این پس اعلام آمارها به عهده مرکز آمار است.

رئیس کل بانک مرکزی صریح کرد: اخیراً نیز در دولت مقرر شد شورای عالی آمار متشکل از نمایندگان بانک مرکزی و مرکز آمار به ریاست این مرکز در نشستی نتیجه نهایی آمارها را ارایه کنند.
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین