کد خبر: ۱۳۳۲۲۳
تاریخ انتشار : ۰۲ شهريور ۱۳۹۰ - ۱۲:۵۰
هیچ ارگانی تخریب قبرستان را به عهده نمی‌گیرد
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: بخشی از قدیمی‌ترین قبرستان کوهبنان در حالی شبانه در این شهر تخریب شد که برخی از این قبرها 500 سال قدمت دارند و تاکنون هیچ ارگانی مسئولیت این رویداد را به عهده نگرفته است. 

شهر کوهبنان در شمال استان کرمان به سرزمین عرفا شهرت یافته است به‌گونه‌ای که طی سال‌های گذشته ده‌ها عارف شهیر جهان اسلام در این سرزمین سکونت داشتند و به همین دلیل نیز مقبره ده‌ها عارف بزرگ در این شهرستان وجود دارد، وجود این بزرگان موجب شده است که هزاران نفر برای تحصیل علم به این شهرستان مهاجرت کنند و هم اکنون این افراد در قبرستان‌های این شهرستان آرمیده‌اند.

یکی از مهمترین و قدیمی ترین قبرستان‌های شهر کوهبنان در جوار امام‌زاده سلیمانشاه واقع شده است که طی روزهای گذشته و به صورت غیر‌قانونی در نیمه‌های شب به وسیله چند دستگاه لودر و تراکتور تخریب شده است و این درحالی است که این قبرستان طی سال‌های اخیر نیز برای دفن اموات مورد استفاده مردم قرار می‌گرفته و متاسفانه در تخریب بخشی از این قبرستان حدود هفتاد قبر به کلی از بین رفته است.

وجود سنگ قبرهای 500 ساله

بنا به مشاهدات خبرنگار مهر و اظهارات مسئولان در بین سنگ قبرهای تخریب شده برخی از سنگ قبرها مربوط به 500 سال پیش بوده است.

این امر در حالی صورت گرفته است که از قبل هیچ‌گونه هشداری و اطلاع رسانی به مردم در راستای جابجایی قبرها صورت نگرفته است و همین مسأله موجب نارضایتی مردم نیز شده است.

این درحالی است که طی سال‌های گذشته نیز در شهر کرمان این داستان روی داده بود و قبرستان قدیمی کرمان شبانه تخریب شد و هم اکنون مسیر کمربندی شهر کرمان از روی قبرستان قدیمی شهر می‌گذرد.

هیچ ارگانی تخریب قبرستان را به عهده نمی‌گیرد

اما نکته قابل تامل در خصوص تخریب قبرستان کوهبنان این است که هیچ ارگان و مدیری در این شهرستان مسئولیت تخریب این قبرستان را به عهده نگرفته است و همه سازمان‌ها تخریب این قبرستان را تکذیب می‌کنند.

هم اکنون قسمتی از این قبرستان تخریب شده است در حالیکه در این قبرستان امواتی از سال‌های قبل تا سال‌های اخیر دفن شده‌اند که سنگ نوشته‌های کشف شده از آن حکایت دارد که برخی از این قبرها صدها سال قدمت دارند.

مردم خواستار برخورد قضایی هستند

در این رابطه مسئولان شهرداری و شورای شهر منکر اطلاع از تخریب شده‌اند اما گفته می شود این تخریب نیمه‌های شب به وسیله یک دستگاه لودر و یک دستگاه تراکتور توسط مسئول قبرستان صورت گرفته است.

هم اکنون روحیه مردم کوهبنان به دلیل تخریب قبور این قبرستان جریحه‌دار شده است و مردم خواستار معرفی و برخورد قضایی با مرتکبین این امر هستند.

متهمان دستگیر شدند

اکبر مختاری، دادستان عمومی و انقلاب کوهبنان اظهارداشت: پس از اطلاع دستگاه قضایی از تخریب قدیمی‌ترین قبرستان شهرستان کوهبنان واقع در جوار امام‌زاده سلیمانشاه بالا فاصله دو مظنون دستگیر شدند که پس از بازجویی به عمل تخریب قبرستان اعتراف کردند.

این مسئول قضایی با اشاره به اینکه علیرغم ادعای متهمان که هدف‌شان از تخریب قبرستان اصلاح جوی‌های آب داخل قبرستان بوده است پس از بازدید از محل قبرستان مشخص شد به قرینه وسعت و نحوه تخریب قبرستان ادعای افراد دستگیر شده برای اصلاح جوی‌های آب صحت ندارد.

پرونده در دست بررسی دقیق است

مختاری ادامه داد: این موضوع که شهرداری و شورای شهر بدون اطلاع مردم اقدام به بهسازی کرده‌اند درحال بررسی است اما ثابت نشده است.

وی تصریح کرد: این پرونده جدا از جنبه عمومی جرم چندین شاکی خصوصی دارد که قبرهای اموات انان تخریب و یا به طور کلی از بین رفته است.

این مسئول با بیان اینکه از زمان آخرین دفن برخی از اموات در این قبرستان هنوز بیش از 23 سال نگذشته است و هر‌گونه تبدیل این قبرستان به کاربرهای دیگر همانند پارک خلاف قانون است گفت: شهرداری و شورای شهر اگر قصد بهسازی این قبرستان را داشته اند باید از قبل اطلاع‌رسانی می‌کردند تا مردم در مدت زمان تعیین شده امواتشان را جا بجا می‌کردند و انجام این تخریب از عهده مسئولان قبرستان خارج بوده چرا که اجرای چنین طرحی میلیون‌ها تومان هزینه در بر خواهد داشت.

تخریب قبرستان خلاف قانون است

دادستان کوهبنان افزود: این اقدام صورت گرفته در قبرستان کوهبنان کاملا خلاف قانون است و به دلیل اینکه برخی استخوانهای اموات از داخل قبرها بیرون آورده شده‌اند متهمان به عنوان نبش قبر متهم هستند.

وی افزود: به دلیل اینکه صورت‌های اولیه قبور تخریب شده نمی‌توان آمار دقیقی از تعداد قبور تخریبی اعلام کرد ولی گفته اهالی محل قریب 70 قبر این قبرستان تخریب شده است.

قبرستان باید با هزینه شخصی متهمان اصلاح شود

این مسئول قضایی با اشاره به اینکه از مسببین این حادثه تعهد گرفته شده است با هزینه شخصی خود صورت قبور تخریب شده را اصلاح کنند افزود: هزینه اصلاح باید توسط افراد متخلف پرداخت شود و در این زمینه نباید هیچ کمک مالی و تجهیزات فنی از شهرداری گرفته شود چرا که مصرف وجوه شهرداری در خارج از محدوده قانونی خود جرم محسوب می‌شود و پیگرد قانونی دارد.

پنج متهم تفهیم اتهام شدند

وی همچنین با اشاره به اینکه تاکنون پنج نفر از عاملین اصلی تفهیم اتهام شددند افزود: پرونده فوق مفتوح است تا عاملین و انگیزه صالی ریشه‌یابی شود.
سنگ‌های تاریخی باید به موزه مردم‌شناسی منتقل شوند

مختاری تاکید کرد: به منظور جلوگیری از آسیب و سرقت سنگ‌های تاریخی و با ارزش مقرر شد با هماهنگی‌های صورت گرفته تعدادی از این سنگ‌ها تاریخی به موزه مرد‌م‌شناسی شهر منتقل شود که متاسفانه به دلیل عدم وجود یگان حفاظت میراث فرهنگی مشخص نیست چه تعداد از سنگ‌های تاریخی توسط افراد غیر مسئول از قبرستان خارج شده است.

شهرداری هیچ اطلاعی در خصوص این حادثه ندارد

شهردار کوهبنان نیز منکر هر‌گونه اطلاع قبل از بروز این حادثه شد و گفت: شهرداری تنها متولی امور قبرستان است نه صاحب قبرستان و هیچ‌گونه نقشی در تخریب قبرستان نداریم.

رضا خالداری ادامه داد: اگر روزی قرار بر این باشد ضمن اطلاع‌رسانی فرصتی مناسب در اختیار خانواده فوت‌شدگان قرار می‌دهیم تا در صورت ضرورت نسبت به جابجایی اموات اقدام کنند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین